Zbavte sa jedov vo vašom okolí a žite zdravšie: Na čo všetko sa zamerať?

Žena

thinkstockphotos.com

Aj keď sa zdravému životnému štýlu venuje čím ďalej tým viac pozornosti a začína podľa neho žiť stále viac a viac ľudí, predsa len sa v okolí každého z nás nachádzajú látky, ktoré tento priestor znečisťujú. A nemáme tým na mysli len ovzdušie. Škodliviny sa skrývajú aj vo vašej podlahe, spotrebičoch, nábytku, riadoch či chladničke. Na čo si dať pozor?

Vytvorte si zdravšie okolie

Nielen jedlo, ktoré zjete, ale aj prostredie v ktorom žijete, trávite voľný či pracovný čas, alebo spíte by malo spĺňať určité kritériá. Malo by vám poskytovať príjemné útočisko, pohodu a prospievať vášmu zdraviu. Väčšina obytných priestorov však takéto kritériá nespĺňa. Veď ako by aj mohla, keď sa takmer v každom metri štvorcovom skrýva niečo, čo zo seba vylučuje nebezpečné chemikálie. Ich obmedzenie na prvý pohľad vyzerá ako poriadny kus roboty. Nikto však nechce, aby ste zmenili naraz všetko. Ak však rozmýšľate o zmene zariadenia príbytku, možno sa vám budú naše tipy hodiť. Niečo sa dá recyklovať, niečo vyhodiť, niečo vymeniť za zdravšiu alternatívu – ako na to?


Mohlo by vás zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


Koberce a záclony – zbytočné a škodlivé

Prvá vec, na ktorú by ste sa mali zamerať sú koberce, záclony, závesy a čalúnený nábytok. Vo všetkých týchto textilných, či tkaných produktoch sa totiž nachádzajú chemikálie a udržiavajú sa v nich baktérie, ktoré sa potom prostredníctvom prachu dostávajú do ovzdušia a nádychom priamo do vášho tela. Preto ak máte takú možnosť, mali by ste rozhodne všetky tieto zachytávače prachu odstrániť. Okná predsa môžu byť pekné aj bez zbytočných a navyše už ani nie až tak moderných záclon. Koberce sú nielen zásobníkmi prachu a roztočov, ale množia sa v nich batérie a odparujú sa z nich nebezpečné chemikálie, ktorými sú pri výrobe kvôli zachovaniu určitých vlastností napustené.

Dajte prachu zbohom

Ak nevhodné zariadenie vášho domova (teda najmä závesy, záclony, koberce a čalúnený nábytok) odstránite, prach sa nebude mať kde ukryť a vy tak pri upratovaní omnoho lepšie odstránite nečistoty z vášho bytu. Výsledkom bude zdravší obytný priestor, ako aj lepší vzduch. V prachu sa totiž nachádzajú plesne, peľ, baktérie, roztoče, ich výkaly, srsť zvierat, odumreté kožné bunky, ale jeho súčasťou môžu byť aj nebezpečné chemikálie, ako napr. arzén, hliník či iné, ktoré môžu byť pri vyšších koncentráciách zdraviu škodlivé. Závesy, záclony a koberce vám chýbať nebudú a čalúnený nábytok postupne vymeňte za kožený, ktorý sa dá utrieť vlhkou handričkou. Prach vždy utierajte na mokro a po vysávaní nezabudnite automaticky umyť aj podlahu.


Mohlo by vás zaujať: 30 praktických rád pre čistučkú domácnosť: Oplatí sa ich vyskúšať!


Podlaha, steny, okná…

Aj z pevných súčastí interiéru sa do ovzdušia uvoľňujú chemikálie. Preto je dobré voliť radšej prírodné alternatívy všetkých materiálov v dome. Namiesto obyčajnej plávajúcej podlahy si zvoľte radšej prírodnú drevenú, okná voľte radšej taktiež drevené ako plastové. Na steny sa snažte použiť ekologické farby a nátery a po čerstvom namaľovaní sa v danom priestore snažte zdržiavať čo najmenej, vydržte to aspoň pár dní, kým úplne nevyprchá „vôňa“ čerstvej maľovky. Ak máte doma podlahu z PVC, tak ju radšej čím skôr vymeňte. Vylučujú sa z nej okrem iného aj nebezpečné ftaláty, ktoré sú zaradené medzi karcinogénne látky.

Plasty a elektronika

Okrem toho, že všetka elektronika a spotrebiče, ktoré sú zapojené do elektrickej siete produkujú elektrosmog, vylučujú do prostredia po prehriatí aj chemikálie, ktoré boli použité pri ich výrobe. Obsahujú tzv. spomaľovače horenia, ktoré narúšajú hormonálny systém človeka. Preto by ste sa nemali zahlcovať nepotrebnou elektronikou a v miestnostiach kde spíte, by ste jej mali mať čo najmenej, najlepšie žiadnu. Okrem toho je dobré elektrické zariadenia v miestnosti kde spíte na noc aj odpojiť z elektriny, aby ste na minimum znížili elektrosmog. To isté platí aj o wi-fi sieti – ak ju nepotrebujete, čo v noci asi sotva, vždy ju vypnite.


Mohlo by vás zaujať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Kuchyňa a spálňa

Dve miestnosti, kde sa zdržujete najviac a ktoré vám zabezpečujú vaše základné životné funkcie – jedlo a spánok. V kuchyni by ste si mali dávať pozor najmä na používanie plastového riadu v mikrovlnnej rúre – používajte na zohrievanie len tie nádoby, ktoré sú priamo na tento účel vyrobené. V spálni sa sústreďte na to, aby vaše matrace, vankúše, periny a obliečky na posteľ boli prírodného charakteru, teda najlepšie z bavlny a matrace si vyberajte radšej z prírodného latexu ako z rôznych polyuretánových pien.

Hlavne bez stresu

Pravdou samozrejme je, že úplne sa vyhnúť škodlivinám či prachu je v súčasnosti takmer nemožné. Najmä ak bývate v paneláku, je veľa vecí ktoré jednoducho neovplyvníte – napríklad žiarenie zo susedovej wi-fi či materiály použité pri jeho stavbe. Niektoré spomínané aspekty vášho bývania však predsa len dokážete upraviť. A ak by aj išlo o minimálne zmeny, možno už len dobrý pocit z toho, že ste niečo zlepšili pomôže vašej psychike a zdraviu zároveň. Hlavne sa nestresujte z vecí, ktoré momentálne nedokážete zmeniť, to by vám určite neprospelo. Mnohí z nás žijú napríklad s kobercami a záclonami celý život a sú v poriadku – bez ohľadu na zistenia vedcov.


Snažíte sa žiť v zdravšom prostredí? Akými spôsobmi sa o to usilujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame