Zbavte sa kíl navyše: Pre vlastné dobro – aj pre dobro vašich potomkov

Matka

thinkstockphotos.com

Kilá navyše neprospievajú zdraviu, sebadôvere a zväčša ani výzoru človeka. Niet teda dôvodu, prečo by ste sa ich účinne nemali zbaviť aj vy. Nebojte sa, nie ste v tom sami, obezitou či nadváhou trpí množstvo Slovákov aj Čechov. Zabúdať by sme pri svojich vlastných stravovacích návykoch nemali ani na deti – nie nadarmo totiž platí, že jablko nepadá ďaleko od stromu.

Životný štýl je to, čo najviac ovplyvňuje obezitu či nadváhu, hovorí psychologička Zuzana Douchová. Nadváhu v Česku 34 percent dospelých, obezitou trpí 22 percent, na Slovensku nie su údaje oveľa optimistickejšie. Obezitou podľa Eurostatu trpí 15,7 percenta žien a 14,5 percenta mužov. Ostražité by mali byť ženy, ktoré dovŕšia 44 rokov. S pribúdajúcim vekom nám totiž zrejme prestáva záležať na postave a pomer žien s nadváhou a obezitou sa v tomto veku výrazne zvyšuje. Aspektami obezity sa zaoberali odborníci na 22. Európskom Obezitologickom kongrese, ktorý sa konal v Prahe.

Zvyky z detstva

Životný štýl sú podľa psychologičky Zuzana Douchová zažité a naučené stereotypy prevzaté z rodiny, zmena je ťažká. Dôležitosť životného štýlu si ľudia zvyčajne uvedomia až v dospelosti, kedy sa objavia prvé zdravotné ťažkosti.


Mohlo by vás zaujať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


Znížte svoje šance na cukrovku či nádory

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je možné správnou stravou, fyzickou aktivitou a nefajčením zabrániť ischemickej chorobe srdca z 80 percent, cukrovke z 95 percent a nádorom z 30 percent. Pokles hmotnosti o desať percent a pohyb 30 minút denne zníži riziko cukrovky o 58 percent.

Znížením výskytu civilizačných ochorení o päť percent by ročne napríklad české zdravotníctvo ušetrilo desať miliárd korún, uviedla WHO.

Zmena ako krok k lepšiemu

Zmenu životného štýlu by človek podľa psychologičky mal pojať ako niečo prospešného a nájsť v tom radosť. Ľudia ale zmenu podvedome vnímajú ako nebezpečenstvo, aj preto je trvalá zmena náročná.


Mohlo by vás zaujať: Chcete konečne schudnúť? Zistite, aký ste jedák a zatočte s kilami navyše


Myslite na svoje deti a vnúčatá  

Možno vás rodičia k pohybu veľmi neviedli a tak si myslíte, že je tento prístup úplne v poriadku. Opak je však pravdou. Množstvo pochúťok v obchodoch, záujmové aktivity, pri ktorých sa sedí, napríklad videohry, vaše dieťa nemusia ovplyvňovať najlepšie. „Pokiaľ zdravý životný štýl nevštepujú rodičia potomkom od útleho detstva, je pre nich v dospelosti veľmi ťažké niečo meniť. Deti sa najviac učia napodobňovaním,“ povedala Douchová. Ak rodina trávi voľný čas na výletoch, v prírode, alebo športovou aktivitou, je menšia pravdepodobnosť, že dieťa presedí celé hodiny pri počítači.

Rovnaké to je s ďalšími zlozvykmi. Ak dieťa vidí u svojich blízkych nezdravé stravovacie návyky, ako sú rôzne extrémne diéty, prejedanie, hladovky, zaháňanie smútku nadbytkom jedla, nedostatok pohybu a nepravidelnú stravu, bude sa správať rovnako. „Nie je možné po ňom chcieť, aby samo robilo niečo iné,“ dodala Douchová.

Nadváha a obezita sa rozlišujú podľa tzv. BMI (Body Mass Index). Nadváha je pri hodnote 25 až 30 BMI, obezita je nad 30 BMI. Jeho výpočet je jednoduchý: Vaša hmotnosť (kg)/Vaša výška (m) na druhú.


Prečítajte si tipy a rady profesionálov ako schudnúť.


Snažíte sa svojim potomkom vštepovať zdravý životný štýl? Ako sa vám to darí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame