Zbavte sa zápachu z úst raz a navždy: Pomôže zmena stravovania i lepšia hygiena

Zápach

thinkstockphotos.com

Zápach z úst je nepríjemný pre obe strany. Keď s dychom nie je niečo v poriadku, necítite sa komfortne. Rovnako s tým však môže mať problém aj vaše okolie.

Náš organizmus je na vlastné telesné pachy zvyknutý. Preto sa často stáva, že ich nie sme schopní zacítiť. Existujú však aj ľudia, ktorí sú naopak mimoriadne hákliví a obávajú sa, že ich dych cítiť aj v situáciách, keď to tak nie je. Ako sa tomuto problému úspešne vyhnúť? Základom je zmena hygieny, stravovania, no pomôcť môže aj lekár.

Čo je príčinou?

Zlý dych postihuje podľa výskumov každého štvrtého človeka. Odborne sa nazýva halitóza a delíme ho na dva typy. Na krátkodobý môžu vplývať rôzne faktory, akými je napríklad nevhodné stravovanie, nedostatočná dentálna hygiena alebo je súčasťou iného zdravotného problému. Trvalý je indikátorom nepríjemností v našom tele, preto by sme ho nemali podceňovať. Ak si s ním nevieme rady, je potrebné vyhľadať odborníka.

Na zápachu sa podpisujú aj maličkosti, ako napríklad dýchanie ústami a aj sliny, respektíve ich nedostatok. Pri zníženej produkcii slín náš organizmus nie je schopný bojovať proti nahromadeným baktériam v ústnej dutine. Ak ide o dôsledok dehydratácie, odstránime ho jednoducho zvýšením prísunu vody. V prípade, keď ide o dlhodobú záležitosť, môže napovedať o problémoch so štítnou žľazou.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Koho sa to týka?

Špeciálne sú naň náchylní ľudia, ktorí pracujú s hlasom. Môže ísť o učiteľov, telefonistov, či hlásateľov. Pri rozprávaní je znížený prietok antibakteriálnych slín. Nečistoty tak nevyplavujú z dutiny, ale rozkladajú sa v ústach.

Poukazovať však môže aj na zníženú alebo nedostatočnú ústnu hygienu. Pokiaľ si človek nečistí denne zuby, nevyužíva ústnu vodu či niť, ostávajú mu v medzizubnom priestore zvyšky jedla. To je ideálne miesto pre baktérie tvoriace zápach.

Ako mu predísť?

Okrem zvýšenej ústnej hygieny treba zlepšiť pitný režim. Ten udržiava množstvo slín v norme a tak prichádza k prirodzenému prečisťovaniu ústnej dutiny. Ak do pohára s vodou pridáte niekoľko kvapiek citrónu, boj proti zlému dychu sa ešte zjednoduší.

Ďalším prirodzeným spôsobom je pravidelné jedenie menších porcií. Celkovo, prispôsobenie jedálnička vie v takejto situácii výrazne napomôcť. Zvýšiť by ste tak mali príjem vlákniny. Náchylnejší na tieto problémy sú tí, ktorí pravidelne konzumujú mäso. Jeho čiastočky sa častejšie zachytávajú v medzizubnom priestore. Rovnako trpia aj tí, ktorí zvýšili príjem bielkovín a naopak znížili sacharidov. Cibuľa a cesnak tak môžu byť odvekými strašiakmi, ich následky sú však skôr krátkodobé. V boji proti nim vám pomôže napríklad žutie mäty či petržlenovej vňate alebo kávového zrna. Pomáha vraj aj pohár mlieka.

Pri ústnej hygiene je okrem samotného umývania zubov dôležité používať zubnú niť a z času na čas využiť ústnu vodu. V tomto prípade sa tiež hovorí o podcenení čistenia jazyka, na ktorom žije množstvo baktérií. Vtedy využite čoraz dostupnejšie škrabky.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný pach z úst: Čo býva jeho príčinou a ako sa ho zbaviť?


Kedy vyhľadať pomoc lekára?

Dlhodobejšie nepríjemnosti by ste mali konzultovať so zubným lekárom. Ak sa v ústach objavia vredy, zapália sa ďasná a budete mať problémy s prehĺtaním, s návštevou lekára sa neoplatí otáľať. Zápach môže tiež súvisieť s ťažkosťami s trávením, ak sa vám ich nepodarilo odstrániť diétou či inými zmenami v stravovaní, je potrebné to konzultovať.


Ako sa účinne proti zápachu z úst darilo bojovať vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame