Zdravo vyzerajúce a šťavnaté pery? Tieto tipy vám zaručia, že budú vyzerať bezchybne v každom období!

zdravé pery

Perám venujte zvýšenú pozornosť nielen v chladných mesiacoch (Zdroj: Freepik/gioiaphoto)

Mäkké, plné pery môžu vyzerať pekne, ale najdôležitejšie je udržiavať pery zdravé, hydratované a celistvé. Zdravé pery si vždy vyžadujú zvýšenú starostlivosť a pozornosť, ktorá by mala byť dopriata aj pokožke okolo úst. Ako sa o ne kvalitne postarať?

Urobte si kvalitný peeling

Predtým, ako pôjdete večer spať, naneste si na pery kvalitný balzam. Po prebudení použite vlhkú handričku alebo zubnú kefku, aby ste si jemne zotreli odumretú alebo suchú pokožku z pier. Krúživé pohyby vám zvýšia cirkuláciu krvi v perách, ktoré budú vyzerať opticky plnšie. Peeling si urobíte jednoducho – použite cukor, zvyšky kávy, rôzne druhy oleja (mandľový, kokosový) a pridajte aj med.

Hydratujte celé telo a skontrolujte si produkty

Jednou z najčastejších príčin suchej pokožky je nedostatočné pitie vody. Osem a viac pohárov vody denne prospeje vášmu telu mnohými spôsobmi, nehovoriac o plnšie vyzerajúcich perách, ktoré sú ďalšou výhodou. Nie všetky kozmetické produkty na pery sú rovnaké. Balzamy s bambuckým či kakaovým maslom alebo kokosový olej, poskytujú perám prirodzenú ochrannú bariéru. Pozor na látky, ktoré by ich mohli vysušovať a tiež na produkty po exspirácii.

Doprajte im dávku vitamínu E a aloe vera

Ak máte kapsuly s vitamínom E, jednu jednoducho rozrežte a aplikujte ju priamo na pery. Vitamín E zvyšuje krvný obeh a môže pomôcť pri tvorbe nových kožných buniek, vďaka čomu budú vaše pery jemnejšie a plnšie. Dobrým pomocníkom je aj čistý gél z aloe vera. Ak ju máte doma, rozdrvte listy a použite šťavu a z nich. Aloe vera má upokojujúce a liečivé vlastnosti, a pomôže vašim perám vyzerať upokojenie, hydratovane a zdravo.

Vytvorte si ovocné masky na pery, skúste aj mätový olej

Jahody sú bohaté na antioxidanty a vitamín C, čo z nich robí skvelú výživnú zložku pre pery. Rozdrvte ich a pridajte do zmesi medu a olivového oleja. Môžete použiť aj čučoriedky či kvapkou citrónovej šťavy, ktorá pery pekne rozjasní. Pred použitím tejto metódy sa uistite, že vaše pery nie sú popraskané alebo veľmi suché, pretože šťava môže spôsobiť štípanie. Mätový olej môže zvýšiť cirkuláciu krvi a poskytnúť chladivý pocit, ktorý upokojí suché pery.

Chráňte ich pred slnkom a toxínmi

Pokožka na tvári je najviac vystavená škodlivému slnečnému žiareniu. Našťastie čoraz viac prepadáme trendom používania kozmetiky s ochranným faktorom, no málokto si spomenie na ochranné faktory na pery. Opätovné nanášanie opaľovacieho krému každú hodinu na pery vám poskytne najlepšie výsledky. Používanie balzamu s vyšším obsahom SPF, dokonca aj počas zamračených alebo chladných dní, pomôže k spomaleniu príznakov starnutia pier.

Znečistený vzduch, dym a chemikálie môžu spôsobiť, že bude pokožka predčasne starnúť, takže pery budú tmavé alebo vráskavé. Zvyky ako fajčenie môžu tento efekt zhoršiť a dodať farbe pier vyblednutý vzhľad. Vyhýbajte sa preto cigaretám a pasívnemu fajčeniu – môže to zlepšiť vzhľad vašich pier. Nezabúdajte ani na zimu, kedy sa nosia šatky a šály. Ak vás nedráždia látky, môžete nosiť šatku aj cez ústa – ochránite ich tak pred vetrom a mrazom.

Pred spaním sa dôkladne odlíčte

Spanie v make-up nie je dobré pokožku a pery nie sú výnimkou. Aj keď si myslíte, že na konci dňa nemáte na perách žiadny viditeľný rúž alebo iný produkt, musíte ich – rovnako ako celú pleť – dôkladne odlíčiť. Tak svoju pokožku a pery zbavíte nečistôt a pripravíte ich na absorbovanie ďalších kozmetických produktov. Ak cez deň používate rúže a iné produkty, stále je dobré natrieť si pery základným balzamom, aby sa pred nanesením rúžov nevysušovali.Zdroj: healthline.com, plnielanu.sk
Odporúčame