Mak je priam zázračný, máte ho doma? Spoznajte jeho benefity, o ktorých ste možno nevedeli!

Mak sa u väčšiny z vás objavuje na tanieri len pri parených buchtách, šúľancoch či pečených koláčoch (Zdroj: Freepik/rsooll)

Pokiaľ sa konzumácií maku vyhýbate, alebo nie ste jeho fanúšikom, robíte chybu! Maličké makové semiačka sú nielen chutné, ale aj podporujú vaše zdravie. Recepty starých materí s makovým odvarom na spanie máme v pamäti snáď všetci. Vedeli ste aj o tom, že mak má aj ďalšie benefity? Jedným z nich je napríklad úprava trávenia. Dajte mu šancu aj vy!

Konzumujete dostatok maku?

Túto geniálnu potravinu mnohí z nás konzumujú len ako súčasť sladkých buchiet, šúľancov či rôznych múčnikových dezertov. Nepodceňujte ho, viete koľko zdravotných benefitov môžete nájsť v drobučkých zrniečkach?

Ak chcete dopriať svojmu telu niečo dobré, zaraďte do jedálnička zvýšený príjem maku. Vďaka vitamínom, živinám a minerálom, ktoré obsahuje, dokáže pomáhať nielen pri trávení či nespavosti…

Mak sa u väčšiny z vás objavuje na tanieri len pri parených buchtách, šúľancoch či pečených koláčoch. Mali by ste však vedieť, že táto potravina v sebe ukrýva množstvo zdravotných benefitov. Ak by ste chceli pre svoje telo urobiť niečo dobré, skúste ho začať konzumovať o čosi viac. Vďaka tomu, že v sebe ukrýva dôležité vitamíny, živiny a minerály, je schopný pomôcť pri nespavosti či zlom trávení. Pozrite sa, čo ďalšie dokáže.

Úprava trávenia

Mak je potravina bohatá na vlákninu, čo je pre trávenie priam stvorené. S tráviacim traktom dokáže divy – má schopnosť stimulovať kontrakcie svalov, vďaka čomu sa ľahko zbavíte zápchy či predídete hnačke a mnohým iným tráviacim problémom.

Prírodný „nakopávač“

Ak potrebujete prebrať a „nakopnúť“, nepotrebujete k tomu kofeín. Naservírujte si mak! Okrem prílivu energie vám aj prečistí telo. Obsahuje totiž minerál, ktorý svojimi antioxidačnými účinkami podporuje produkciu energie.

Tlmí bolesť

Mak sa dá považovať aj za prírodné analgetikum. Doprajte si ho vo chvíli, kedy potrebujete znížiť boelsť a zvýšiť produkciu proteínov v tele, či prietok krvi. Pomôže vám tak dostať do mozgu viac kyslíka a železa, čím sa vám uľaví.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počuli ste už o terapii červeným svetlom? Skvelá procedúra, ktorú zvládnete aj v pohodlí domova!

Na krvný tlak či problémy so srdcom

Mak by si mali častejšie dopriať aj tie z vás, ktoré potrebujú uvoľniť cievy, znížiť krvný tlak či doplniť do tela esenciálne mastné kyseliny. Vďaka nim sa dokonca môžete ochrániť pred problémami so srdcom, zabrániť vzniku infarktu či rakoviny prsníka a zlepšiť pamäť.

Vyrieši nespavosť

Keďže mak obsahuje veľké množstvo horčíka, dokáže zlepšiť kvalitu spánku. Ak teda trpíte nespavosťou alebo sa v noci často budíte, naservírujte si pred spaním jedlo s makom. Verte, že sa vám bude snívať o čosi lepšie.

 

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame