Zelená strecha môže chrániť aj váš dom: Aké sú jej výhody?

dom

Thinkstock.com

Stavebný boom v mnohých mestách spôsobil, že zelené plochy vymizli a ustúpili budovám – nákupným centrám či obytným domom. Aj preto sa mnohí investori snažia do svojich projektov zakomponovať zeleň nielen na zemi, ale tiež vo výškach. Či už staviate rodinný dom alebo rekonštruujete bytovku, pouvažujte aj nad touto ekologickou alternatívou. Za zelenú strechu si síce priplatíte, no prinesie vám množstvo výhod.

Zelenú milovali už na strednom východe

Vegetačné strechy nás doteraz uchvacovali najmä v severských krajinách a na roztrúsených domčekoch v oblasti britských ostrovov. Aj keď sa ich zloženie a starostlivosť o ne podstatne líšila, história zelených striech siaha až do obdobia 8.-7. storočia pred Kristom. Cenné nálezy pochádzajú zo starovekej Mezopotámie, Asýrie a Babylonu, kde mali podobu terasovitých plôch s vlastným zavlažovaním. Nechýbali však ani na mnohých významných palácoch v Taliansku a Francúzsku v období okolo 15. storočia. S príchodom industrializácie sa od polovice 19. storočia postupne rozšírili aj do Nemecka a Česka.


Mohlo by vás zaujímať: Púšťate sa do stavby rodinného domu? Typový projekt vs. služby architekta


Z čoho sa vegetačná strecha skladá

Aby strešná zeleň slúžila čo najdlhšie, vyžaduje správne technické prevedenie a vyskladanie jednotlivých vrstiev. V kombinácii s adekvátnou údržbou ju totiž pokojne budete môcť považovať za „večnú“ strechu. Tak ako v prekvitajúcej záhradke, ani zelenej streche nechýbajú rastliny, zemina a substrát na výživu korienkov. Ďalšie zložky pozostávajú z:

  • filtračnej vrstvy – zachytáva splaveniny zo substrátu
  • drenážnej vrstvy (napríklad štrk) – zabraňuje nahnívaniu koreňov tým, že odvádza prebytočnú vodu
  • hydroakumulačnej vrstvy (syntetické textílie) – slúži ako zásobáreň vody, aby ste strechu nemuseli každý deň zavlažovať
  • hydroizolácie
  • tepelnej izolácie (napríklad minerálna vlna)
  • parotesnej zábrany

Mohlo by vás zaujímať: Viac o bývaní si prečítajte na Môjdome.


S čím treba rátať?

Ak sa rozhodnete bývať pod zelenou strechou, pripravte sa na vyššiu vstupnú investíciu ako v prípade priemernej strešnej krytiny. Počítať musíte tiež s náročnejšou údržbou – na streche si vytvoríte ekosystém, o ktorý sa budete musieť starať. V období sucha to, napríklad, znamená zavlažovanie. Vegetačná strecha tiež vyžaduje zosilnenú konštrukciu, pretože spolu so substrátom a ďalšími zložkami predstavuje hmotnostnú záťaž. Tá rastie najmä v období zimy, kedy premočená pôda zamrzne a padne na ňu snehová pokrývka. Aj preto je alfou a omegou kvalitné prevedenie hydroizolácie.


Mohlo by vás zaujímať: Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?


Prečo je strešná zeleň dobrou voľbou?

Napriek vyššie spomenutým nevýhodám a vysokým nárokom zelenú strechu netreba zatracovať, práve naopak. Bývanie pod takýmto typom strechy vás bohato odmení balíkom výhod:

  • správa sa ako dokonalý izolant – nielen tepelno-izolačný (riziko prehrievania strechy klesá, teplotný rozdiel medzi dňom a nocou nie je taký výrazný), ale tiež akustický
  • má širokú ochrannú funkciu – pred teplotnými výkyvmi, pred pôsobením živlov (krupobitie), pred požiarmi (zelená strecha sa považuje za nehorľavú)
  • pôsobí ako ekologický filter – zadržiava CO2, prachové častice a produkuje kyslík
  • zadržiava zrážky – substrát je schopný zachytiť 30-50% dažďovej vody, ktorá by inak skončila v kanalizácii
  • podieľa sa na priaznivej mikroklíme – v mestských komunikáciách zvyšuje vlhkosť, vábi hmyz a vtáky

Páčilo by sa vám bývanie pod vegetačnou strechou? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: Thinkstock.com, plnielanu.sk, Johnny
Odporúčame