Využite pomarančovú kôru 7-krát inak: Bojovník proti škvrnám aj výborný dezert!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Niet pochýb o tom, že pomaranče patria k našim najobľúbenejším citrusom. Sú príjemne osviežujúce, plné vitamínov, a ak natrafíte na tie správne, aj šúpanie ide od ruky. Ak ste doteraz ich šupky vyhadzovali, máme pre vás 7 dôvodov, prečo to už viac nerobiť:

1. Odpudzuje šatové mole, komáre aj mravce

Prírodné pomarančové silice nie sú pre hmyz tým pravým lákadlom. Práve naopak. Vyhýbajú sa miestam, kde je cítiť vôňu pomarančov a túto výsadu môžete využiť vo svoj prospech. S mravcami si poradíte tak, že čerstvú šupku z pomaranča zmixujete s trochou vody, aby vznikla kašička – potrite miesta, kadiaľ vedú mravčie cestičky. Môžete tak ochrániť nielen parapetnú dosku, ale aj kvety a rastlinky v záhonoch.

Rovnaká finta funguje aj na komáre. Kašičku v miske dajte pred dvere alebo na stôl pri grilovačke. Na odpudenie šatových molí a prevoňanie šatníka vysušte pomarančovú šupku v rúre, podrvte a naložte do ľanových vrecúšok. Výborná alternatíva za levanduľu, ktorej intenzívna vôňa nevyhovuje každému.

2. Odstraňuje škvrny a fľaky

Ak si chcete uľahčiť leštenie sklenených pohárov, skúste do umývačky riadu vložiť pomarančovú kôru a uvidíte, že šmuhy budú minulosťou. Olej, ktorý sa v šupke prirodzene nachádza, vám pomôže aj s odstránením nevzhľadných vodných škvŕn na príboroch, nerezovom riade, vodovodnej batérii, sprchovej hlavici aj nerezových úchytoch na nábytku. Stačí, ak potriete povrch a po pár ťahoch je vyleštený.


Mohlo by vás zaujať: 11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!


3. Univerzálny pomarančový čistič

Hľadáte ekologický univerzálny čistič do kúpeľne, kuchyne aj na sklo? Ak doma radi používate ocot, vyskúšajte si pripraviť extra jednoduchý čistiaci prípravok s príjemnou osviežujúcou vôňou. Do 200 ml octu ponorte očistenú kôru z dvoch pomarančov (vrchná oranžová vrstva) a nechajte týždeň lúhovať. Roztok zlejte, prelejte do rozprašovača a hor sa do upratovania!

4. Pohlcuje zápach z topánok aj chladničky

Pomocou pomarančovej kôry dokážete poraziť aj nepríjemný zápach z topánok. Hneď, ako ich vyzujete, vložte do nich plátené vrecúško s nakrájanými čerstvými šupkami a zrnkami kávy. Už ráno budú voňať príjemne sviežou vôňou. Zmiešaním soli a pomletej sušenej kôry získate výborný pohlcovač pachov do chladničky. Zmes iba nasypte do misky a položte na poličku alebo do dverí chladničky.

5. Rozpustí mastnotu v mikrovlnke

Čistenie mikrovlnky nepatrí k náročným, a to najmä, ak poznáte správne finty, s ktorými to zvládnete niekoľkými ťahmi. Pomarančové šupky dajte do misky, zalejte vodou a dajte zohrievať do mikrovlnky na 6-8 minút. Všetky škvrny aj mastnota sa uvoľnia. Misku opatrne vyberte a steny zotrite papierovými obrúskami.


Mohlo by vás zaujať: Pomarančové šupy nevyhadzujte: Využite ich zdravotné i kozmetické účinky


6. Ochráni pred neželanou návštevou mačiek

Chodí vám na návštevu mačka od susedov a špiní terasu alebo priedomie? Využitie vôňu pomarančovej kôry, ktorú nemajú radi a rozmiestnite ju na strategické miesta. Ak majú vaše alebo cudzie mačky vo zvyku váľať sa kvetinových záhonoch, oplatí sa vysušenú pomarančovú kôru rozsypať okolo koreňov. Odradí aj od útoku na izbové rastliny a navyše poslúži ako výživné hnojivo.

7. Poslúži aj ako lahodná a sladká pochúťka

Zo šupiek z kvalitných bio pomarančov si môžete pripraviť kandizované pomarančové želé. Ako na to?

1. Najskôr zo šupiek odstránime bielu vrstvu, aby zostala iba pomarančová kôra.
2. Kôru dôkladne umyjeme, naložíme do zaváracieho pohára (do 1 klasického pohára sa zmestia šupky z približne 5 pomarančov) a zalejeme vodou.
3. Najbližšie 3 dni vymieňame vodu v pohári 2-3 krát denne.
4. Následne nakrájame kôru na pásiky, premiestnime do hrnca a zasypeme 300 g kryštálového cukru.
5. Na miernom plameni necháme rozpustiť (nepodlievame vodou). Po cca 40 minútach varenia sa prebytočná tekutina odparí.
6. Vychladnuté pásiky posypeme práškovým cukrom alebo obalíme v čokopoleve.


Na čo všetko využívate pomarančovú kôru vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame