Zelený zákal môže pripraviť o zrak: Objaví sa nenápadne, často o ňom ani nevieme

zelený zákal

Zelený zákal sa často objaví nenápadne (Zdroj: gettyimages)

Zrakom ľudia vnímajú až štyri pätiny všetkých informácií z okolitého sveta. Občasné zahmlené videnie alebo začervenané oči nemusia byť vždy len príznakom únavy. Opätovne sa vracajúce problémy s očami môžu signalizovať vážny problém, špeciálne vo vyššom veku.

Vedie k slepote

Glaukómom v súčasnosti trpí šesť až osem percent populácie, je druhým najčastejším očným ochorením, ktoré vo vyspelých krajinách vedie k slepote. Konečné štádium poškodenia oka spôsobené glaukómom je nenávratné a nedá sa korigovať liekmi či chirurgickým zákrokom.

Zákernosť zeleného zákalu spočíva v tom, že nebolí. Medzi rizikové faktory patrí vek nad 40 rokov, vysoký alebo nízky krvný tlak, ochorenia ciev, cukrovka, migréna, fajčenie a poranenia očí. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť, anatomické zvláštnosti v cestách, ktorými odteká komorový mok, vyplňujúci priestor v oku, ako aj niektoré celkové ochorenia alebo užívanie liekov. Zároveň ním vo vyššom veku trpia častejšie ženy, ako muži.


Mohlo by vás zaujímať: Zelený zákal ohrozuje najmä starších ľudí: Ako ho možno liečiť?


Problémy si ani nevšimneme

„Ochorenie prebieha veľmi asymptomaticky, ak však niekto spozoruje zhoršené videnie, môže ísť už o pokročilé štádium. V základnom odhaľovaní ochorenia sa sústredíme najmä na jedincov, u ktorých sa glaukóm vyskytol aj v rodine, alebo majú zvýšený vnútroočný tlak,“ priblížila oftalmologička Erika Vodrážková z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

Kontrola vnútroočného tlaku, ktorý je dôležitým faktorom ochorenia, sa nazýva tonometria. Je bezbolestná a trvá niekoľko sekúnd. Merania sa opakujú počas dňa niekoľkokrát pre presnosť, nakoľko tlak kolíše. Výsledok sa vypočíta priemerom všetkých meraní.

Zvýšené hodnoty očného tlaku naznačujú problém a bez preventívneho merania o nich mnohí pacienti ani nemusia vedieť.

Liečba glaukómu sa začína podávaním kvapiek s jednou účinnou látkou. Pokiaľ nie je účinná, možno prejsť až na kvapky s kombináciou štyroch látok.

Pozor na odporúčania

„Pri liečbe je dôležité, aby pacient dodržiaval rady a odporúčania lekára, a v tomto prípade si napríklad pravidelne aplikoval očné kvapky,“ hovorí oftalmologička Nora Majtánová z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda. Moderné očné kvapky sa podľa nej vyrábajú s pomocou nanotechnológie, čo by v budúcnosti mohlo znamenať menšiu frekvenciu kvapkania. „Tým zníženie vedľajších účinkov kvapiek a zvýšenie komfortu pacienta a kvality jeho života,“ vysvetľuje Majtánová.


Mohlo by vás zaujímať: Očné choroby číhajú aj na vás: Na čo si dať pozor?


Liečby sú rôzne

Ak ochorenie ďalej postupuje, do úvahy prichádza laserová alebo chirurgická liečba, v rámci ktorej sa vytvorí samotná odtoková cesta. Ak má však pacient pokročilý glaukóm, existuje možnosť vkladania implantátov, ktoré pomáhajú znižovať očný tlak.

Neliečený glaukóm môže viesť k poruchám zrakovej ostrosti až k slepote. Ochorenie sa podľa nej môže skrývať aj za neurčitými príznakmi, napríklad bolesťou hlavy.


Máte skúsenosti so zeleným zákalom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame