Trúfli by ste si predať dom a vyraziť na cesty? Život nomádov si vyberajú aj seniori!

muž na dovolenke pri mori

Trúfli by ste si na život nomáda? (Zdroj: GettyImages)

Ste na dôchodku a chýba vám vzrušenie? Alebo sa možno na dôchodok len chystáte a obávate sa, že bude naplnený jednotvárnymi dňami, stereotypom a nudou? Čo tak vyskúšať si život nomádov? Hovorí sa predsa, že na životnú zmenu nie je nikdy neskoro.

Keď v malom meste na nevadskom vidieku došlo k ekonomickému kolapsu, 61-ročná Fern sa rozhodla zbaliť si veci a vo svojej dodávke sa vydať na cesty ako novodobý nomád. V oscarovom filme Krajina nomádov, ktorý mal v našich kinách premiéru tento rok v máji sa objavujú aj skutoční nomádi, ktorí filmovú hrdinku zoznamujú s týmto svetom a robia jej spoločnosť pri preskúmavaní života za hranicami spoločenských zvyklostí počas cesty po nekonečnom americkom západe. Žiť ako nomád však nie je ani zďaleka len americká záležitosť.

Slovenskí kočovníci

Podľa slovníka cudzích slov sú nomádi ľudia, ktorí sa sťahujú z miesta na miesto – jednoducho kočovníci. Na Slovensku v posledných rokoch pribúda takzvaných digitálnych nomádov, teda ľudí, ktorí sú pracovne nezávislí na lokalite, na živobytie si zarábajú vďaka využívaniu telekomunikačných technológií, a popritom cestujú po svete. Na svoju prácu jednoducho nepotrebujú nič, len notebook a pripojenie na internet, takže môžu pracovať z akéhokoľvek kúta sveta. Svoju „kanceláriu“ si nosia stále so sebou a vo voľnom čase robia to, o čom mnohí z nás len snívajú – spoznávajú vzdialené krajiny a kultúry, skúšajú exotické jedlá a oddychujú na tých najkrajších a najzaujímavejších miestach.

Zmena je život

Odhaduje sa, že na Zemi žije okolo 30 až 40 miliónov nomádov. Odísť na druhý koniec sveta v mladom veku nie je až taký veľký problém, ak má človek trochu odvahy. No opustiť prácu, po celý život budovaný domov, rodinu a priateľov po päťdesiatke či šesťdesiatke sa zdá byť nepredstaviteľné. A predsa v poslednej dobe tých, ktorí volia takýto život, pribúda. Je za tým jednoducho silná potreba zmeny. To je aj prípad Karen DeGraffenreid, ktorá sa s manželom rozhodla predať dom a začať žiť kočovným životom. Seniori z Dallasu všetky svoje veci uložili do skladu, ktorý si prenajali a vydali sa spoznávať svet. Mexiko, Španielsko, Ekvádor, Galapágy či Chile.


Mohlo by vás zaujať: ROZHOVOR Cez pandémiu bola v zahraničí 22-krát! Cestovateľka prezradila triky, ako si užiť nezabudnuteľnú dovolenku aj v tejto dobe


Pohodlie aj zážitky

Niektorí cestovatelia volia ubytovanie cez rôzne zdieľané platformy, tak ako Debbie a Michael Campbellovci zo Seattlu. Nocľahy si hľadajú cez spoločnosť Airbnb, ktorá poskytuje ubytovanie v bytoch a domoch súkromných osôb. Keď manželia prišli do penzie, zhodli sa, že chcú ešte zažiť nejaké dobrodružstvo. V júli 2013 prenajali svoj dom a zbavili sa majetku. „Zamávali sme rodine a priateľom a vydali sa objavovať svet! Naším cieľom bolo žiť svoj každodenný život v domoch iných ľudí rovnako, ako by sme žili na dôchodku v Seattli,“ spomínajú Campbellovci.

Život nomádov sa im zapáčil natoľko, že o dva roky neskôr svoj dom predali a odvtedy zavítali do viac než 270-tich domov v 85 krajinách sveta vrátane Turecka, Izraela, Ruska, Mexika, Nového Zélandu, Austrálie, Kuby a všetkých krajín Európy. Precestovali tiež Blízky východ, strednú Áziu a Afriku. „Pokiaľ sa učíme každý deň, pokiaľ sa zabávame, vmestíme sa do nášho rozpočtu, sme zdraví a zamilovaní, budeme pokračovať,“ zhodujú sa Debbie a Michael.

Odvážnejší nomádi cestujú po svete rovno v dome na kolesách. Všetko, čo potrebujú k prežitiu, majú vo svojom karavane. Že je to na úkor komfortu? „Pohodlie je nepriateľ pokroku“, tvrdí šesťdesiatnik Don Wilks, ktorý žije kočovným životom už viac ako 20 rokov a každú cestu považuje za výzvu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Debbie (@tiptopian)

Nemusí to byť pre každého  

Netreba si klamať, potulný spôsob života má aj svoje úskalia. Ak dáme bokom pandémiu, ktorá dokázala skomplikovať aj obyčajnú návštevu príbuzných v susednom okrese, sú tu najmä niektoré praktické záležitosti, napríklad chýbajúca poštová schránka. A keďže niekam by tie úradné listy a zásielky chodiť mali, mnohí starší nomádi majú vytvorenú akúsi svoju základňu, kam sa z času na čas vracajú. Dlhoroční cestovatelia upozorňujú aj na potrebu vzdať sa určitého pohodlia a uskromniť sa.

Kto si nevie zvyknúť na malú chladničku a sprchu, toho asi život nomáda nenadchne. Tento životný štýl skrátka nie je úplne pre každého, no môže zachutiť bez ohľadu na vek. Ak máte svoj produktívny život za sebou, nechcete sa ponoriť do dôchodcovského stereotypu a nasporené peniaze či peniaze z predaja majetku môžete minúť podľa ľubovôle, možno je to šanca práve pre vás. Odmenou vám bude pocit voľnosti a slobody, veľa nového poznania a určite aj noví priatelia.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame