Životabudič pre váš organizmus: Aké pozitíva má jablčný ocot?

Jablká

thinkstockphotos.com

Jablčný ocot na ozdravenie tela používal už Hippokrates a ani dnes nepatrí k liečebným veteránom. Je prírodný, zdravý a miesto si zaslúži nielen na stole, ale aj v prírodnej lekárničke. Pozitívne účinky prinesie každému, no ľudí vo vyššom veku by mal zaujímať o niečo viac ako tínedžerov.

Znižovanie hladiny cukru

S vekom môže rásť riziko zvyšovania hladiny cukru v krvi. V tejto oblasti má jablčný ocot pozitívne výsledky. Dve čajové lyžičky pred spaním údajne prinesú pokles cukru v krvi do rána o 4-percentá. Ak si ho dáte k bielemu chlebu, dokáže znížiť krvný cukor aj o 34 percent.

Skvelý na srdce

Srdcovocievne ochorenia sú častou príčinou úmrtí. Jablčný ocot môže najcennejšiemu ľudskému svalu významne pomôcť dožiť sa dlhšieho veku pri dobrom výkone. Štúdie z Harvardu ukázali, že ženy, ktoré jedli šaláty s obsahom jablčného octu, mali menšie riziko výskytu ochorení srdca. Nezáleží to však od pohlavia, jablčný ocot pomáha aj mužskej časti populácie.

Prevencia pred rakovinou?

O jablčnom octe a jeho vplyve na zdravie vznikajú neustále nové štúdie a ešte stále sú mnohé vo forme hypotéz. V čínskom Linzhou výsledkym štúdie naznačili, že jablčný ocot znížuje výskyt rakoviny pažeráku. Stále však ide o zistenia v štádiu výskumu, no minimálne prvé výsledky ukazujú, že na niektoré patologické bunky zrejme pôsobí jablčný ocot ničivo.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite s jablčným octom: Jednoduchá diéta pre lepšiu postavu


Lepší cholesterol

Žurnál poľnohospodárskej a potravinárskej chémie publikoval výsledky pokusov, ktorých výsledkom bolo, že po užití jablčného octu nastalo zníženie hladiny zlého cholesterolu a triglyceridov v krvi. Pravdou je, že tieto zistenia zatiaľ prebiehali len na myšiach, ale práve na nich začínal svoju životnú púť takmer každý nový liek.

Zvýšenie energie

Pri pocite vyčerpania, únavy, alebo problematického naštartovania sa do nového dňa je jablčný ocot skvelým partnerom. Obsahuje enzýmy plus draslík, čím pomáha nabudiť organizmus. Osvieži ho bez vedľajších účinkov, ktoré prináša napríklad kofeín. Stačí malá lyžička do pohára vody a únava sa vás nebude týkať ani pri cvičení, alebo vyššom fyzickom či psychickom vypätí.


Mohlo by vás zaujať: Jablčný ocot do kuchyne aj pre krásu: Spravte si svoj vlastný a využite ho naplno


Netreba ho piť veľa

Jablčný ocot pôsobí ako zázrak, ale neplatí, že čím si ho dáte viac, tým budú výsledky lepšie a prídu rýchlejšie. Naopak, nemožno to s ním preháňať. Za optimálne dávkovanie sa považuje jedna čajová lyžička a maximom sú dve lyžice denne. Môžete si ho pridávať do šalátov, dressingov, alebo len tak ho zriediť vo vode a mať chutný, osviežujúci letný nápoj.


Máte jablčný ocot v obľube? V akých množstvách a ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame