Životný štýl, kde menej je viac: Budete spokojnejší a pomôžete aj planéte

Život

gettyimages

Určite ste už počuli alebo čítali o ekologickej kríze. Obavy vedú mnohých k zmenám vo svojom správaní. A tak sa čoraz viac dostáva do popredia životný štýl, ktorý pomáha nielen planéte, ale často aj našej duši a peňaženke.

Určite ste už počuli alebo čítali o ekologickej kríze. Obavy vedú mnohých k zmenám vo svojom správaní. A tak sa čoraz viac dostáva do popredia životný štýl, ktorý pomáha nielen planéte, ale často aj našej duši a peňaženke.

Zaregistrovali ste príbehy o tom, ako sa boháči začínajú zbavovať nahromadeného majetku, opúšťajú veľké domy a sťahujú sa do malých viliek? Rozdávajú svoje značkové šaty chudobným a deťom už pod vianočným stromčekom neskladajú pyramídu z ultramoderných hračiek. Minimalizmus však neznamená zbaliť celý svoj život do jednej igelitky (teda, ekologicky papierového vrecka) a začať žiť asketicky. Je to, naopak, veľmi jednoduché a zrejme vás to aj bude baviť.

Je to o rozhodnutiach

Väčšina z nás si asi minimalizmus spája s umeleckým štýlom. Jednoduché línie nábytku, stroho zariadené interiéry, hranaté budovy bez ozdobných prvkov. Táto jednoduchosť a funkčnosť však začína nachádzať miesto aj v našich životoch. Ako tvrdí zakladateľka webu Minimalisti.sk Mirka Čechová, ide o vedomé rozhodovanie a eliminovanie nepotrebných vecí zo života. V podstate je to životný štýl, pri ktorom sa rozhodujeme, čo v živote chceme mať, lebo to máme radi a robí nás to šťastnými, a vôbec nemusí ísť len o veci, ale aj činnosti alebo aktivity.

Na druhej strane obmedzujeme to, všetko nepotrebné a zbytočné, čo nám už viac nerobí radosť, ani nám to nijako nepomáha. „Keď sa narodili deti, zrušili sme televízor,“ prezrádza Silvia, mama troch ratolestí vo veku od štyroch do pätnástich rokov. „Večery trávami hraním spoločenských hier, rozprávaním sa alebo čítaním. Deťom televízia nechýba, pretože si v ich životoch nestačila urobiť miesto, a my s manželom sme si veľmi rýchlo zvykli byť bez nej. Cítime sa oveľa slobodnejší.“


Mohlo by vás zaujať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Mať menej, byť šťastnejší

Mnohý z nás, hlavne mladých, sa rozhodnú žiť minimalistický život z obáv o životné prostredie. Uvedomujú si, že menšia spotreba znamená menšie využívanie prírodných zdrojov, preto prestanú zbytočne plytvať. Postupne tak vzniká nová, takzvaná M-generácia ľudí, pre ktorých je úplne prirodzené triediť odpad, odevy nakupovať v second handoch a potraviny v bezobalových obchodoch, organizovať blšie trhy, jazdiť do práce na bicykli a podporovať zdieľanú ekonomiku.

Inú skupinu minimalistov tvoria tí, ktorých k takémuto životnému štýlu prinútili okolnosti: finančná kríza, strata zamestnania či zadlženosť. Títo ľudia museli radikálne prehodnotiť svoje výdavky, väčší byt vymeniť za menší, predať auto, zbaviť sa elekroniky či dokonca oblečenia. Spočiatku to bol možno šok, no zvykli si, a niektorí dokonca zistili, že sa im s málom žije spokojnejšie. Odrazu si uvedomili, že mať veľa vecí vôbec neznamená byť šťastný.

Koniec konzumu?

Reklamy nás neustále presviedčajú o tom, aby sme boli pekní, múdri, úspešní či šťastní, musíme vlastniť alebo robiť to či ono. Robia z nás tvorov, ktorých životy závisia od materiálneho statku. Aký to má dopad, vie každý z nás. Mnohí pocity neúspechu či depresie zaháňame nákupmi vecí, z ktorých sa väčšinou tešíme len prvých pár dní. Máme pocit, že ak nebudeme vlastniť najnovší smartfón, najmodernejšiu kabelku alebo zaručene účinný krém proti vráskam, budeme menejcenní.

Aby sme si všetko mohli kúpiť, pracujeme do úmoru, a potom si nič nevieme naplno vychutnať, lebo na to nemáme čas ani energiu. Pripomína vám to začarovaný kruh? Protipólom a riešením, ako z neho vystúpiť, je práve minimalizmus. A to, že sa presadzuje čoraz viac, predznamenáva koniec bezbrehého konzumu. Je skutočne úžasne oslobodzujúce môcť si povedať: Toto nepotrebujem, toto mať naozaj nemusím!


Darí sa vám žiť šťastný a spokojný život? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame