Zložila vás chrípka? Na nohy postaví vývar, horčiny a vitamíny

Chrípka

gettyimages

Premenlivé jesenné počasie praje chorobám, ktoré nás častokrát vyradia z bežného pracovného kolobehu. Tento čas je ako stvorený na rozprúdenie imunitného systému. Čo môže byť lepšie ako výrazne sfarbené ovocie a zelenina s bohatstvom vitamínov? Spolu s horčinami a horúcou slepačou polievkou posilnia chorobou vyčerpané telo a pomôžu vám postaviť sa rýchlejšie na nohy.

Účinné „vitamínové bomby“

Pri posilňovaní imunity je jednotkou vitamín C. Aktivizuje imunitné bunky a zvyšuje celkovú obranyschopnosť. Mimoriadne veľa ho obsahuje malpígia holá, známa ako barbadoská čerešňa. Ide až 1 700 mg na 100 g. Zahanbiť sa nedajú ani šípky, plody rakytníka rešetliakového, guajavy a čierne ríbezle. O niečo menej ho nájdete v ananáse, jahodách, čučoriedkach, kivi, pomarančoch a citrónoch. Veľkým podielom „céčka“ sa však môže pochváliť tiež zelenina: brokolica, ružičkový alebo kučeravý kel.

Okrem toho posilní telo aj dostatok vitamínu A. Je dôležitý pre zdravé sliznice, povzbudzuje biele krvinky a pomáha telu brániť sa proti infekciám. Obsahuje ho červená, žltá, oranžová a sýtozelená zelenina a ovocie, napríklad karotka, brokolica, špenát, pomaranče a mango. Veľa ho však nájdete aj v rakytníku, šípkach a arónii čiernoplodej – čierna jarabina.


Mohlo by vás zaujímať: Bojujte s chrípkou aj prechladnutím: Tieto tipy vám zaručene pomôžu


Posilňujúce horčiny

Ak ste prechladli a chcete sa čo najrýchlejšie uzdraviť, spoľahnite sa na horčiny. Tinktúra z citrónovníka, známeho ako horký či sevilský pomaranč, zázvor, horký elixír alebo tinktúra z lekárne veľmi dobre podporia oslabený organizmus.

Po chrípke potrebuje vaše telo dlhší čas na zotavenie, s čím mu pomôžu horčiny a hloh jednosemenný povzbudzujúci činnosť srdca. Čajovú zmes proti chrípke pripravíte, ak zmiešate po 25 g listov a kvetov hlohu, kôry zo sevilského pomaranča, lipových kvetov a tymianovej vňate. Najlepšie je piť 3 – 6 týždňov 3 šálky čaju denne.

Na rýchlejšie zdolanie choroby telu výborne poslúži aj koreninový čaj. Nastrúhajte kúsok čerstvého zázvoru. V mažiari rozdrvte 1 klinček, 3 zrnká čierneho korenia a 3 tobolky kardamómu. Zmiešajte s tretinou postrúhanej škoricovej tyčinky. Všetky koreniny pridajte k zázvoru a zalejte 1 – 3 l horúcej vody – podľa toho, aký silný čaj chcete. Prikryte a nechajte lúhovať 10 minút. Potom preceďte, prelejte do termosky a pite čo najteplejší. Podľa chuti ho môžete osladiť medom.

Čím sa telo chráni samo?

Každý organizmus chráni pred baktériami a vírusmi jeho imunitný systém. Rozpozná cudziu látku v tele a vytvorí si k nej protilátku, ktorá „votrelca“ obklopí a zneškodní. Celý tento proces trvá niekoľko dní, počas ktorých je človek chorý.

Proces obrany, boj organizmu s chorobou, však predstavuje mimoriadnu záťaž celého tela, ktorá sa zvyčajne prejaví vysokými horúčkami. To znamená, že imunitný systém bojuje s infekciou a bráni svoje zdravie.

Pri menej závažnej chorobe by sme sa preto nemali pokúšať za každú cenu znižovať vyššiu teplotu tela tabletkami. Ak má telo dostatok času a síl, dokáže si poradiť aj samo. My ho pri tejto práci môžeme iba podporiť: odpočinkom na lôžku, obmedzením stresu, dostatkom vitamínov a „ľahkou“ stravou.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Dôležité je poriadne sa vypotiť

Pár dní oddychu v posteli vám pomôže viac, ako keď prechladnutie prechodíte. Potenie je veľmi dôležitý vylučovací mechanizmus organizmu, ktorý často stačí na zlikvidovanie prechladnutia ešte v jeho počiatočnom štádiu. Keď prinútite telo spotiť sa, podporíte jeho obranné sily.

Už pri prvých zimomriavkach si pripravte kúpeľ nôh so stupňujúcou sa teplotou. Do vody môžete pridať aj horčicovú múku, ktorá podporí prekrvenie. Po kúpeli si natiahnite na nohy teplé ponožky a odpočívajte. Počas kúpeľa popíjajte horúci čaj na potenie, ktorý zároveň zvlhčuje sliznice horných dýchacích ciest. Pripravíte si ho z rovnakých dielov lipových a bazových kvetov.

Slepačia polievka dodá silu

Americkí vedci zistili, že teplota a účinné látky slepačej polievky brzdia rozmnožovanie pôvodcov chorôb, čiže infekcie horných dýchacích ciest, a zároveň napomáhajú vylučovaniu nosových hlienov. Už v 12. storočí sa táto polievka považovala za posilňovač obranných síl. Ak ste prechladli, vaše telo potrebuje zahriať.

Postup: Sliepku vložíme do 1,5 l zeleninového vývaru, privedieme do varu a 1,5 hodiny varíme na slabom plameni. Po hodine varenia pridáme cibuľu, pór, zeler, petržlen, mrkvu, cesnak a koreniny – ďumbier, koriander, celé čierne korenie, kardamóm, klinčeky, bobkový list a bobuľky borievok.

Len čo mäso zmäkne, vyberieme ho, vykostíme a nakrájame na menšie kúsky. Vložíme späť do hrnca a pridáme petržlenovú vňať. Vývar si vychutnávame čo najteplejší.


Čo v boji s chrípkou najlepšie pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame