Pes je spoločník mnohých ľudí. Okrem toho, že je skvelým strážnikom, je často aj empatickým nemým poslucháčom, ktorý je tu vždy pre vás. Dokáže vycítiť potenciálne nebezpečenstvo, ale aj váš strach či obavy. Tento raz prišli vedci s hypotézou, že pes dokáže vycítiť ľudský stres z vonkajších faktorov, čo sa môže odraziť aj na jeho nálade.
Radar zlej nálady
Iste ste si všimli, že váš psík je senzitívny. Výrazné zmeny správania na ňom môžete pozorovať najmä v prípade, že nemáte dobrú náladu. Zvieratko, hoci ani len netuší, čo sa deje, vám dáva najavo, že je s vami a snaží sa byť nápomocným tak, ako mu to jeho sily umožňujú.
Vedci v novej štúdii odhalili, prečo je to tak. Psy sú naozaj ovplyvňované emočným rozpoložením svojich majiteľov. Dokázal to aj výskum, ktorý vyhodnotil, že sa ich správanie mení v závislosti od stresu, ktorý človek v blízkosti pociťuje. Ak je jeho úroveň vysoká, pes ho dokáže zachytiť v pote či dychu svojho majiteľa.
Lapač negatívnej energie
Ako uvádza portál Mail Online, pes dokáže zo svojho majiteľa vycítiť stres či pesimizmus. Negatívne emócie sa na chlpáča nalepia jednoduchšie, než si myslíte. Už v minulosti štúdie dokázali, že pes vie byť mimoriadne citlivým spoločníkom a vnímať náladu človeka. Teraz sa však ukázalo, že ľudské emócie hravo identifikuje aj čuchom.
„Majitelia psov vedia, ako veľmi sú ich štvornohí priatelia naladení na ich emócie. V tejto štúdii sme ukázali, že dokonca aj pach neznámeho človeka, ktorý je v strese, ovplyvňuje emocionálny stav psa, to, ako vníma odmeny, ale aj schopnosť učiť sa,“ vyjadrila sa hlavná autorka spomínanej štúdie.
Emočný experiment
Do prieskumu zapojili vedci 18 psov, ktorí boli vycvičení na rozpoznanie dobrej a zlej situácie. V experimente išlo najmä o rozlišovanie, či je v miske odmena alebo nie. Po opakovaných cvičeniach psíky už automaticky išli na miesto, kde miska s dobrotou obyčajne ležala.
Vedci následne umiestnili do priestoru aj inú misku a skúmali, koľko bude trvať, kým ju pes pôjde preskúmať. Ak išiel k novej miske okamžite, znamenalo to, že je optimistom a očakáva ďalšiu porciu. Ak misku spočiatku ignoroval, znamenalo to, že je pesimista, ktorý neočakáva žiadnu odmenu navyše.
Nákazlivá nálada
Test vedci opakovali niekoľkokrát, pričom počas jedného z testov boli vystavené pachu potu a dychu človeka, ktorý nebol ich majiteľom. Pachy patrili ľuďom, ktorých zvieratá nepoznali a vedci ich stimulovali dobrými alebo zlými situáciami – jedni relaxovali pri príjemnej hudbe, iní museli pod tlakom riešiť matematické úlohy.
Výsledkom bolo, že u psov, ktoré boli vystavené stresovým pachom, vyplynula pravdepodobnosť toho, že svoju misku skontrolujú aj bez nároku na dobrotu v nej. Pri pozitívnej správe misku kontrolovali o čosi častejšie.
Vedci pokus uzatvorili tým, že pes dokáže naozaj podľahnúť takzvanej emočnej nákaze, ktorá sa na neho prenesie z človeka. Preto by ste sa mali naučiť pracovať s pocitmi vášho psa – ak je vystavovaný stresovej situácií, môže to ovplyvniť aj jeho výcvik či celkovú výchovu. Poznatky sa teda nehodia len profesionálnym kynologickým pracovníkom, ale aj bežným majiteľom psov, ktorým sa môže zdať, že práve ich havkáč nevie poslúchať.
Zdieľať na