Zmeny, ktorými prechádza partner pri odchode na dôchodok: Týkajú sa aj vás?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Konečne prišlo to, na čo ste tak dlho čakali. Odchod do dôchodku, teda čas na zaslúžený odpočinok. A s ním sa mení veľa vecí. Doterajší pracovný kolotoč vystriedali dni voľna, ktoré sa neraz zlievajú v jeden celok. Pre mnoho ľudí však začiatok dôchodku predstavuje neľahké obdobie.

Zrazu nevedia, kde je ich miesto, hľadajú zmysel života, netušia, čo si počať s voľným časom. To zároveň dokáže nepríjemne ovplyvniť aj vzťah. O problémoch spojených s odchodom partnera na dôchodok však treba hovoriť. Toto sú najčastejšie z nich, s ktorými sa stretáva nejeden pár:

1. Zmena každodennej rutiny

Väčšinu sa naše pracovné dni podobajú ako vajce vajcu. Určite ste to zaregistrovali aj vy. Ráno sa ponáhľame do práce, vraciame sa z nej v približne rovnakom čase, pričom sa následne venujeme domácnosti, vareniu, partnerovi či svojím záľubám. No zrazu je váš partner absolútne vytrhnutý zo svojho prirodzeného prostredia. Vidíte, že mu zrazu chýba rituál, na ktorý bol zvyknutý celé roky. Treba však vydržať.

Nová láska v starobe
(Zdroj: GettyImages)

Ak si zachováte vnútorný pokoj, partner skôr či neskôr príjme túto veľkú zmenu. Sám si osvojí nové rituály, ktoré mu budú vyhovovať: „Keď manžel odišiel na dôchodok, bola to pre nás veľká skúška,“ priznáva Vlasta. „Po príchode domov ma neraz prekvapil neporiadok. Môj muž sa snažil niečo uvariť, ale keďže celý život som v kuchyni bývala výlučne ja, vyzerala ako po výbuchu bomby. To, čo varil, sa nedalo jesť, no zrazu sa rozhodol, že sa stane odborníkom na gastronómiu. Pri varení mi stával za chrbtom, komentoval každý môj krok, až som ho musela vyhodiť. Nakoniec si našiel predsa len inú záľubu. Celé dni trávi v záhradke a ja mám radosť z bohatej úrody,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Odchod do dôchodku môže dať manželstvu zabrať: Ako ho zvládnuť v pohode?


2. Nedostatočná komunikácia

Partner, ktorý sa stal čerstvým dôchodcom, pravdepodobne nebude mať chuť na siahodlhé rozhovory. Preto aj keď vidíte, že sa trápi, netlačte naňho, miesto toho skúste viac rozprávať o všedných záležitostiach. O tom, čo ste zažili, čo vás rozosmialo, čo nové ste sa dozvedeli. Ak sa vy budete cítiť uvoľnene, partner sa naladí na vašu vlnu. Keď príde vhodný čas, sám vám povie, že si musí zvyknúť na novú situáciu.

varenie bez soli
Variť bez nadmerného množstva soli sa dá veľmi ľahko, stačí si vytvoriť zopár zdravých návykov (Zdroj: Freepik/freepik)

3. Málo osobného priestoru

Zrazu môžete nadobudnúť pocit, že vám je doma akosi pritesno. Partner vám chodí za pätami, nevie si nájsť miesto a vy tak strácate priestor sama pre seba. Aby ste sa navzájom „nezožrali“, je dôležité povedať si, že potrebuje čas aj priestor na osobné aktivity. To isté môžete navrhnúť aj partnerovi. Ste síce pár, ale to predsa neznamená, že musíte byť spolu 24 hodín denne.


Mohlo by vás zaujať: Partnerská kríza po odchode do dôchodku: Prekonajte ju a buďte ďalej šťastní


4. Príliš vysoké očakávania

Aj tie môžu vo vzťahu narobiť poriadnu šarapatu. Najmä, keď partner, ktorý odišiel do dôchodku, chce zrazu druhého zmeniť. „Môj muž očakával, že sa budem točiť len okolo neho. Nervózne čakal, kým prídem z práce, pričom už vo dverách ma zavalil povinnosťami. Tu chcel čerstvý koláč, inokedy náruživý sex či inú aktivitu, na ktorú som absolútne nemala chuť. Dotiahol to až ďaleko, že som odišla na pár dní ku kamarátke. Až vtedy sa uvedomil, pretože ma nechcel stratiť,“ hovorí Jana.

Mnoho žien spozoruje, že sa ich partner po nástupe na dôchodok stále správa ako šéf. Tie kvôli tomu môžu trpieť takzvaným syndrómom manžela na dôchodku (z angličtiny – retired husband syndrome). Môže sa prejaviť depresia, stres, vyrážky či žalúdočné vredy.

Aj napriek obrovskej zmene, ktorou prechádzate, stále vo vás drieme láska. Skúste sa viac chváliť, ako kritizovať a uvidíte, že sa všetko na dobre obráti.


Ako sa so zmenami po vstupe partnera do dôchodku podarilo vyrovnať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame