Zožiera vás pocit viny? Naučte sa s emóciami vyrovnať, spadne vám kameň zo srdca

Smutná žena na pohovke

V hlave sa mnohokrát zrazu objaví množstvo obviňujúcich myšlienok (Zdroj: GettyImages)

Slová, ktoré sme vyslovili v hneve, nepríjemná reakcia či neuvážený čin sa viac nedá vrátiť späť. V hlave sa mnohokrát zrazu objaví množstvo obviňujúcich myšlienok. Čím viac ich budete kŕmiť svojou pozornosťou, tým to bude horšie. Naša myseľ raz-dva spraví z komára somára. Dnes vám ukážeme príklady, ako čeliť neutíchajúcemu pocitu viny.

Nájdite svetlý bod

To, čo môžete vnímať ako koniec sveta, môže byť príležitosťou k osobnému rastu. Miesto sebaobviňovania sa pokúste vziať si zo situácie ponaučenie. Zoberte si denník alebo list papiera a napíšte si, čo by ste robili inak, keby ste sa ešte raz ocitli v danej situácii. Paradoxne práve tým, že nie sme dokonalí, sme si o čosi bližší.


Mohlo by vás zaujať: Máte pocit, že váš muž je len jedno veľké dieťa? Takto si s jeho povahou poradíte!


Preskúmajte, z čoho pocit pramení

Niekedy sa za pocitom viny skrýva úplná maličkosť, ktorá nestojí za pozornosť. Nesplnili ste očakávania susedky či kolegu? Vaším životným poslaním nie je plniť všetky želania okolia, najmä, ak presahujú vaše možnosti. Vtedy nie je dôvod obviňovať sa. Naučte sa povedať nie. Zdravá priebojnosť vás ochráni pred bezdôvodným pocitom viny, ktorý pramení z toho, že chceme vyjsť v ústrety každému.

Obviňujete sa za to, že sa málo venujete blízkym? Možno to je inak, ako sa zdá. Ak vás neustále zamestnáva vnútorný pocit viny, skúste si spísať dôkazy na papier. Práve tie vám pomôžu zistiť, kde je pravda. Keď sa opäť ohlásia negatívne myšlienky, vráťte sa opäť k zoznamu. Vďaka tomu sa na celú situáciu budete dívať z nadhľadu.

Napravte, čo sa dá

V prípade, že ste naozaj prestrelili a spôsobili ste pohromu, pokúste sa čo najskôr odstrániť negatívne dôsledky vášho konania. Zabudli ste zrušiť objednávku, poslať dôležitý mail alebo ste nedodržali dôležitý sľub? V takýchto situáciách nie je čas na výčitky, radšej energiu venujte na hľadanie konštruktívnych riešení.


Mohlo by vás zaujať: Ospravedlniť sa treba vedieť: Poradíme vám, ako na to


Ospravedlňte sa

Pokiaľ ste svojím unáhleným konaním zasiahli niečie city či ego, budete musieť urobiť to, čo je pre mnohých najťažšie – ospravedlniť sa. Pri ospravedlnení nezabúdajte na vlastnú sebahodnotu. Neopakujte dokola, ako vás mrzia slová či činy. Skúste sa ospravedlniť úprimne, stručne a vecne, bez zbytočných emócií. Získate tak cennú lekciu, ktorá vás posunie dopredu.

Niekedy býva najhoršia práve vnútorná neistota voči druhému človeku. Pokiaľ máte výčitky svedomia, skúste zavolať danej osobe a spýtajte sa, ako to vníma ona. Môže sa stať, že ona už dávno na to zabudla, alebo to neberie až tak tragicky.

Zamestnajte hlavu

Ten najväčší kritik sídli vo vašej hlave. Aby ste nepridávali obviňujúcim myšlienkam pozornosť, nájdite si nejakú aktivitu, ktorá vašu myseľ zamestná. Precvičte si cudzí jazyk, čítajte odbornú literatúru, rozširujte si obzory alebo skúste vylúštiť nejaký hlavolam. Robte čokoľvek, čo vám pomôže prepnúť pozornosť.

Aj keď vám myšlienky v hlave budú hovoriť niečo iné, skúste relaxovať. Doprajte si navzdory pocitu viny príjemný kúpeľ, vychutnajte si šálku čaju alebo siahnite po obľúbenej knižke. Negatívne emócie aj tak nezmenia minulosť a nemá zmysel trestať sa za ne.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame