Zvieratá sú vplyvom vysokých teplôt vyčerpané a majú zníženú kondíciu: Ako im môžete pomôcť?

V horúcom počasí možno pomôcť voľne žijúcim zvieratám aj nastavením zdroja vody (Zdroj: pixabay.com)

Vysoké teploty ovplyvňujú nielen ľudí, ale aj voľne žijúce zvieratá, ktoré sú potom vyčerpané a znižuje sa im kondícia. Prehriatie organizmu si vedia čiastočne regulovať napríklad vtáky svojim perím, avšak niektorým živočíchom teplo veľmi sťažuje existenciu.

Suchom trpia nielen cicavce a hmyz

Z dôvodu pretrvávajúceho sucha, kvôli ktorému okrem iného schnú aj kvety, dehydratácie a prehriatia organizmu, majú napríklad včely zníženú produkciu. Pri citlivých druhoch môže dôjsť až k úhynu. Suché a teplé počasie tiež zle znášajú napríklad ježkovia. Pri vysokých teplotách tiež dochádza k úhynu rakov a rýb v prehriatych vodných tokoch alebo pri vysychaní korýt riek.

„Pri vysokých teplotách je ideálne, aby všetky zvieratá, a teda aj chránené, mali dostatok vody a možnosti úkrytu či tieňa. Najmä v mestách odporúčame obyvateľom umiestniť na zem pod stromy alebo na vyvýšené miesta na balkónoch misky s vodou,“ uviedla vedúca oddelenia zoológie Štátnej ochrany prírody SR Ivana Havranová.

Pokúste sa zvieratám podať pomoc

Hovorkyňa ďalej dodáva, že pitnú vodu ocenia najmä ježkovia, vtáky, opeľovače a hmyz. Na výrobu napájadla postačí akákoľvek miska s vodou s niekoľkými kamienkami pre lepšie pristátie hmyzu. Na vidieku a v lese je pre živočíchy jednoduchšie nájsť si úkryt v tieni, prípadne na okraji lesa či remízkach.

„Voľne žijúce zvieratá často využívajú zdroje vody na vidieku určené pre hospodárske zvieratá alebo vodu v okolitých potokoch,“ dodáva Havranová. Pri nájdení dehydratovaného živočícha je potrebné uložiť ho do tieňa, podať vlažnú vodu, prípadne ho položiť na vlhký uterák či navlhčenú podložku a zavolať príslušnú záchrannú stanicu, ktorá funguje na danom území.

Pozor aj na padajúce mláďatá z hniezd

ŠOP zároveň upozorňuje na zvýšené množstvo nájdených padnutých vtákov dážďovníkov. Ide najmä o vyskakovanie mláďat z hniezd, za ktorým stoja práve veľké horúčavy. Ich sezóna práve dosahuje vrchol.

„Pokiaľ nájdete na zemi dážďovníka a má krídla kratšie a svetlé pierka pod hrdlom, je to mláďatko. Vezmite ho, prosím, odtiaľ a ihneď informujte záchranárov,“ informoval Metod Macek zo Záchrannej stanice stanice pre chránené živočíchy v Zázrivej.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame