Hospodárske zvieratá potrebujú pozornosť: Takto im uľahčíte prežitie tuhej zimy

Ani v tomto kolotoči povinností by ste nemali zabúdať na zvieratá, ktoré na dvore chováte (Zdroj: Freepik/aspsvz)

Pred príchodom krutej zimy máme všetci dosť práce na záhrade. Ak chcete ochrániť svoje celoročné rastliny, upratať neporiadok či prekypriť pôdu, máte čo robiť, aby ste to všetko stihli. Avšak, ani v tomto kolotoči povinností by ste nemali zabúdať na zvieratá, ktoré na dvore chováte. Tie si tiež zaslúžia dávku vašej pozornosti, aby mohli bezproblémovo prežiť kruté mrazy.

Podmienky ovzdušia

Zimné mesiace so sebou prinášajú najmä veľa vlhkosti. Dávajte si na ňu pozor najmä v príbytkoch – ak ráno otvoríte chliev, maštaľ či stajňu a uvidíte vyzrážanú vlhkosť na dvierkach, okne alebo stenách, nie je to optimálne. Zvieratá v takom prostredí zvyčajne trpia. Určite však príbytky nijak nevyhrievajte, mohli by ste zvieratám viac uškodiť než pomôcť. Ideálne je, ak im pripravíte podmienky pomocou extra vrstvy suchej podstielky a pravidelným vetraním.  

Otužilé jedince

Ak ste chovateľom vonkajšej hydiny, máte viac-menej vyhraté. Husi, kačice či mulardy (husokačky) sú stavané na pobyt vonku aj počas chladných dní. Znesú teploty aj okolo -12 stupňov Celzia, no je potrebné sledovať či nemajú omrzliny. Na rozdiel od sliepok, ktoré majú nižšiu toleranciu chladu, je vodná hydina skôr bezproblémová – nezabúdajte však na to, aby mali nejaký prístrešok, pod ktorým sa ukryjú pred nepriaznivým počasím.

Dôležitosť hydratácie

Všetko živé potrebuje istú dávku vlahy. Aj napriek tomu, že je počas zimy náročné udržať vodu v tekutom stave, mali by ste si dať na tom záležať. Dbajte na pravidelnú výmenu vody pre hydinu v žľaboch, nielen v miske pre psa.

V súčasnosti nájdete na trhu aj mnoho vyhrievaných podložiek, ktoré sa používajú pod nádoby s vodou, do ktorých sa oplatí investovať. Ak však hľadáte lacnejšiu alternatívu, môžete do vedra s vodou pridať na dno aspoň 3 centimetrovú vrstvu slamy, ktorá bude pôsobiť ako izolant a minimalizuje tvorbu ľadu vo vode pre zvieratá.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obdobie používania zimných pneumatík sa blíži: Čo nepodceniť a kedy prezutie naplánovať?

Na drobnostiach záleží

V tomto období sa odporúča kŕmenie vysoko kalorickými potravinami, ktoré zviera zasýtia a pomôžu mu s tvorbou tukovej vrstvy. Nebojte sa dať hydine, okrem bežnej stravy, kukuricu či teplé zemiaky so pšenicou.

Ďalším opatrením môže byť nachystanie hrubšej vrstvy podstielky na miesto, kde zvieratá trávia noc. V prípade tuhej zimy im môžete príbytok zaizolovať slamou upevnenou pozdĺž vnútorných stien. Zabudnite na známe mýty, že kačice či husi potrebujú v noci svetlo, ktoré by vydávalo teplo. Úplne postačí, ak bude príbytok menší, čím si ho lepšie „vykúria“ telesným teplom samy.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame