10 pútavých faktov o New Yorku: Ako sa volal kedysi a čo ukrýva v trezore?

New York

New York by nemal chýbať na zozname žiadneho cestovateľa (Zdroj: unsplash.com/todd kent)

New York poznáme pod viacerými prezývkami. Niektorí si ho spájajú so skratkou NY, iní ho volajú Big Apple či Empire city. Faktom však zostáva, že je to najľudnatejšie mesto v USA. Ak ste tu ešte neboli, nasledujúce fakty vás presvedčia o tom, že je najvyšší čas na kúpu letenky.

Nie vždy by ste išli do New Yorku

Dôvod je jednoduchý. Kedysi sa miesto volalo New Amsterdam, keďže ho osídlili prisťahovalci z Holandska. Názov New York existuje od roku 1664.

Najznámejšia ulica

Podobne je na tom aj dnes azda najznámejšia ulica sveta Times Square. Známa je nielen množstvom reklamných bilboardov, ale aj masovými zhromaždenia. Ľudia sem v húfoch cestujú z celého sveta, aby tu oslávili aj príchod Nového roka. Napriek tomu však mala v minulosti iný názov. Kedysi išlo o ulicu s názvom Longacre Square.

Ulica, ktorú zdobí množstvo reklamných nosičov a billboardov je pre marketérov snom a nočnou morou zároveň (Zdroj: unsplash.com/Clément Falize)

Multikultúrne mesto

Zatiaľ čo v štáte New York žije približne 20 miliónov ľudí, iba v samotnom rovnomennom meste ich je viac ako 8,5 milióna. Zároveň ide o kombináciu tých najrozličnejších národností a kultúr. Ľudia tam hovoria 800 rôznymi materinskými jazykmi.

Architektúra má prísne pravidlá

Aj keď je to mesto New York plné mrakodrapov, architektúra má prísne pravidlá. Od roku 1916 bolo prijaté vyhlásenie, ktoré hovorí o presných normách, ako môžu budovy vyzerať. Cieľom je, aby bolo v uliciach dostatok prirodzeného svetla.

Mesto, ktoré nikdy nespí (Zdroj: unsplash.com/Chris Barbalis)

Ikona, ktorá nie je americká

Pri architektúre ešte chvíľu zostaneme. Azda najznámejšou pamiatkou je monumentálna Socha slobody. Nevyrobili ju však Američania. Bol to darček od Francúzov, sochára Frédérica-Augusta Bartholdiho a konštruktéra Gustava Eiffel. Socha, ktorá bola vyrobená v roku 1886, vznikla na počesť priateľstva medzi týmito dvomi krajinami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký prehľad kúpeľov na Slovensku: Vyberiete sa do Tatier alebo zamierite na Považie?

Cestná premávka

Množstvo ľudí, mrakodrapov a v uliciach stále cítite zvláštny ruch, nie však hluk. Dozaista za to môže aj fakt, že taxikári nemôžu trúbiť len tak bezdôvodne. Ak to taxikár poruší, hrozí mu pokuta vo výške 350 amerických dolárov.

Fungujúca MHD, ktorú im môžeme závidieť

Napriek tomu, že sa nám s New Yorkom spájajú ikonické žlté taxíky, pri návšteva mesta budete pravdepodobne kvôli cenám a rýchlosti prepravy využívať skôr MHD. Veľmi dobre tam funguje podzemné metro. To má až 469 zastávok a 34 liniek. Mimochodom, vedeli ste, že mozog a očné buľvy Alberta Einsteina sú uložené v trezore v New Yorku?

Taxíky v New Yorku majú ikonickú žltú farbu (Zdroj: unsplash.com/Alexander Redl)

Oblečenie, ktoré zaujme

Vplyvom množstva ľudí a kultúr je New York dejiskom tých najzaujímavejších a neraz aj najšialenejších outfitov. Navyše, stretnúť môžete aj polonahých ľudí. V New Yorku je dovolené, aby ľudia chodili hore bez. 

Mesto milujú celebrity aj boháči

Nie Monako, nie Dubaj, ale práve New York združuje najväčší počet miliardárov a milionárov z celého sveta. Niektorí možno zbohatli aj z prenájmu. Priemerná cena za prenájom bytu (môže to byť aj garsónka) je viac ako 3 500 dolárov na mesiac.

Nádherná príroda

Aj keď vyššie popísané fakty sa týkajú najmä samotného mesta, netreba zabúdať na New York ako na samostatný štát. V tom možno nájsť tú najpútavejšiu prírodu vôbec. Napríklad, štát má viac ako 7 600 sladkovodných jazier, rybníkov a vodných nádrží. Na hranici s Kanadou tiež nájdeme populárne Niagarské vodopády, ktoré by ste určite nemali nechať ujsť. A Park Adirondack je zároveň najväčším parkom USA vôbec.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame