UNESCO ocenilo slovenských chovateľov: Na tradíciu chovu ušľachtilých lipicanov môžeme byť hrdí

lipicán

Chov lipicanov má na Slovensku dlhú tradíciu (Zdroj: Freepik/Merc)

Zápis lipicanov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) predstavuje najvyššiu formu ocenenia, akú môžu ich chovatelia dostať. Celé generácie Slovákov, ktorí ušľachtilým koňom zasvätili svoj život, sa postarali o pretrvanie tejto jedinečnej šľachtiteľskej a chovateľskej činnosti.

V súvislosti so štvrtkovým zápisom medzinárodnej nominácie „Tradície spojené s chovom koní plemena lipican“ to pripomenul minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Ide už o deviaty prvok, ktorý má Slovensko zaradený do prestížneho svetového zoznamu UNESCO.

Vlčan vyzdvihol Národný žrebčín v Topoľčiankach, ktorý je s chovom i šľachtením lipicanov na Slovensku najviac spätý. Jeho niekdajší šéf, Emil Šulgan, tiež založil jazdeckú školu v žrebčíne Lipica v Slovinsku, po ktorom sa plemeno volá.

Na význam ocenenia tradície, ktorá má na Slovensku stáročnú históriu, upozornila aj ministerka kultúry SR Natália Milanová. „Tento zápis ma teší o to viac, že kone patria k môjmu životu od detstva. Veľký obdiv patrí najmä chovateľom a odborníkom, ktorým sa spoločným úsilím podarilo tento jedinečný fenomén aj na Slovensku zachovať až do dnešných dní,“ povedala.

Zápis medzinárodnej nominácie „Tradície spojené s chovom koní plemena lipican“ schválil vo štvrtok Medzivládny výbor Dohovoru na ochranu NKD UNESCO na svojom 17. zasadnutí v marockom Rabate. Spoločnú nomináciu podali už marci 2020 Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko.

„Výbor rozhodol zapísať tento prvok na základe splnenia všetkých požadovaných kritérií UNESCO. Zároveň ocenil vysokú úroveň nominačného spisu a príkladnú spoluprácu predkladajúcich štátov, ktorá je plne v súlade so zásadami medzinárodnej spolupráce a podpory vzájomného porozumenia Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO,“ informovala Gabriela Kosibová, PR manažérka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĹUK), pod ktorý patrí Centrum tradičnej ľudovej kultúry (CTĽK), zaoberajúce sa činnosťami súvisiacimi s ratifikáciou Dohovoru o ochrane NKD UNESCO.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počas festivalu Chute Malých Karpát otvorí svoje brány 35 vinárstiev

Medzi zápisy, ktoré má Slovensko v Reprezentatívnom zozname NKD ľudstva, patrí tiež fujara – hudobný nástroj a jeho hudba, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách, Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Drotárstvo a Sokoliarstvo.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame