Čo spraviť so zvyškami kávy? Nevyhadzujte ich, toto sú najlepšie spôsoby ich využitia

kávové zvyšky

Kávové zvyšky majú mnoho praktických využití, preto ich určite nevyhadzujte (Zdroj: Freepik/monthirayo)

Káva je obľúbeným nápojom po celom svete. Zvyšky, ktoré ostanú po jej vypití, ľudia zvyčajne vyhadzujú, avšak mali by ste však vedieť, že aj samotná kávová usadenina má mnoho praktických využití v domácnosti, na záhrade či pri starostlivosti o telo. V tomto článku si o týchto možnostiach povieme viac.

Pohnojte si rastliny alebo ju pridajte do kompostovača

Pôda často neobsahuje základné živiny pre správny rast rastlín. Kávová usadenina, na druhej strane, je bohatá na niekoľko kľúčových minerálov — dusík, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík a chróm. Môže tiež pomôcť absorbovať ťažké kovy, ktoré sa v pôde vedia nachádzať. Navyše pomáha prilákať dážďovky, ktoré prekyprujú pôdu. Ak chcete použiť kávovú usadeninu ako hnojivo, jednoducho ju primiešajte do pôdy okolo rastlín. V prípade, že hnojivo nepotrebujete okamžite, môžete ju kompostovať. Takto vyrobený kompost je bohatší na živiny a produkuje menej skleníkových plynov.

Vyplašte ňou nežiaduci hmyz a škodcov

Niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v káve, napríklad ako je kofeín a diterpény, sú pre hmyz (komáre, ovocné mušky a podobne) vysoko toxické, a preto môžete použiť kávovú usadeninu na jeho odpudzovanie. Ak chcete použiť zvyšky kávy ako odpudzovač hmyzu a škodcov, jednoducho ich posypte vonku okolo miest, kde sa zdržiavate, alebo aj v záhrade okolo rastlín. Káva tam pomôže vytvárať bariéru, cez ktorú sa napríklad slimáky nebudú plaziť.

Odstráňte blchy zo svojho domáceho maznáčika

Blchy kávu neznášajú, preto môžete kávovú usadeninu použiť ako produkt na ich zlikvidovanie. Po umytí šampónom jednoducho rozotrite zvyšky kávy po celej srsti vášho domáceho maznáčika. Potom ich opláchnite. Káva môže tiež pridať hladkosť a lesk na srsti vášho chlpatého kamaráta. Kontaktujte však predtým veterinára a prediskutujte tieto alternatívne možnosti, pretože káva môže byť pre psov toxická, ak ju skonzumujú.

Zneutralizujte nepríjemné pachy

Kávová usadenina obsahuje dusík, ktorý pomáha odstraňovať a absorbovať zápach. Do chladničky preto môžete umiestniť misku s vyfiltrovanou kávou, aby sa neutralizovali pachy z potravín. Naplňte staré ponožky alebo pančuchy zvyškami kávy a umiestnite ich do topánok, tašky, zásuviek, pod autosedačku alebo kamkoľvek, kde chcete osviežiť vzduch. Dokonca si ju môžete použiť ju na drhnutie rúk po nasekaní cesnaku či cibule – pomôže vám odstrániť zápach z rúk.

Vytvorte si peeling na telo a rôzne povrchy

Namletá káva môže pomôcť odstrániť usadeniny na ťažko čistiteľných povrchoch. Ak sa radi vyhýbate čisteniu chemikáliami, za vyskúšanie stojí použiť kávové zvyšky napríklad na umývanie drezu, leštenie a čistenie kuchynského riadu či čistenie grilu. Dávajte však pozor, aby ste kávu nepoužívali na akýkoľvek druh pórovitého materiálu, pretože môžu spôsobiť hnedé škvrny.

Hrubé častice v kávovej usadenine fungujú ako exfoliačný prostriedok, ktorý pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté bunky z pokožky. S vodou alebo kokosovým či iným olejom si ňou vydrhnite telo. Môže byť tiež zmiešaná s malým množstvom medu a použitá ako peeling na pery. Takáto peelingová masáž zlepšuje prietok krvi, čo pomáha pri celkovom zdraví pokožky a potlačeniu celulitídy.

Zafarbite tkaniny a papier prírodným farbivom

Opätovným navlhčením použitej kávovej usadeniny môžete vytvoriť lacné a úplne prírodné farbivo, ktorým zafarbíte bavlnu, umelý hodváb, ľan či papier. Ide o jednoduchý spôsob, ako dodať predmetom „vintage“ vzhľad alebo zamaskovať existujúce škvrny na oblečení a uterákoch. Kávová usadenina sa dá dokonca použiť na farbenie veľkonočných vajíčok či prehĺbenie farby tmavých vlaso, pretože je skvelou netoxickou alternatívou k tradičným farbivám.

Opravte si poškriabaný nábytok

Drevený nábytok sa môže veľmi rýchlo poškriabať. No na jeho záchranu môžete skúsiť kávovú usadeninu, z ktorej vytvoríte hustú pastu pridaním vody. Zmes votrite do škrabanca pomocou vatového tampónu, nechajte pôsobiť pár minút, a potom utrite bavlnenou handričkou. To by malo pomôcť vyleštiť škrabanec a skryť jeho farbu. Kávu do škrabanca natierajte s odstupom niekoľkých hodín dovtedy, pokiaľ nezískate požadovanú farbu.

Zbavte sa kruhov pod očami

Pokožka okolo očí je mimoriadne jemná a obsahuje veľmi málo tukového tkaniva, preto sa na nej často ukazujú známky starnutia. Maska z kávovej usadeniny môže byť vďaka vysokému obsahu antioxidantov a kofeínu, a to ktoré redukujú kruhy pod očami, dobrým riešením. Kofeín má protizápalové vlastnosti a stimuluje krvný obeh okolo očí, čo znižuje aj opuch. Antioxidanty môžu tiež pomôcť v boji proti voľným radikálom, ktoré prispievajú k starnutiu pokožky.Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame