V minizoo na východe Slovenska sa vyvrátil mýtus o zubrej gravidite: Zázrak, ktorý nikto nečakal!

zubor

Narodenie mláďaťa zubra znamenalo v minizoo nečakaný jav (Zdroj: Freepik/wildmedia)

V sninskej minizoo priviedla zubrica na svet ďalšieho potomka. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keďže gravidita zubrov hrivnatých (bison bonasus) je daná na každé dva roky, no zubrica s menom Sihaja mala jedno mláďa ešte len pred necelým rokom. Týmto sa vyvrátil zaužívaný názor o dobe odstupu zubrej gravidity.

Zubrica Sihaja, ktorá robí v sninskej minizoo spoločnosť zubrovi Matúšovi od minuloročných Vianoc, priviedla v uplynulých dňoch na svet ďalšieho potomka, ktorému dali meno Simon. Novému prírastku v minizoo Animoterapeuticko-jazdeckého centra sa darí dobre, uviedol veterinár a prevádzkovateľ centra, Vladislav Juško.

Príchod mláďaťa bol úplne nečakaný

Sihaju a jej vtedy sedemmesačné mláďa Sifona priviezli do Sniny zo zubrej zvernice v Topoľčiankach. Obaja tak pribudli k zubrovi Matúšovi, ktorý má po náraze auta trvalo poškodenú pravú zadnú končatinu. Kvôli tomuto zraneniu by vo voľnej prírode nebol schopný žiť samostatne.

Majiteľ centra tvrdí, že snaha o rozmnožovanie tohto chráneného druhu zvierat síce bola, no takýto skorý prírastok v minizoo rozhodne nečakali. „Vôbec sme s ním nerátali, keďže pri zubroch sa odborníci zhodujú, že gravidnou sa zubrica stáva najskôr každé dva roky a Sihaja k nám v decembri prišla i so svojim sedemmesačným synom,“ povedal Juško. To, že je zubrica gravidná, spočiatku nepozorovali.

Jej zväčšené brucho pripisovali pribratiu po zimných mesiacoch. Až posledný mesiac bolo podľa skúseného veterinára zrejmé, že samica privedie na svet potomka. „Deň predtým bola nepokojná, mláďa sa narodilo na druhý deň ráno. Nijako sme pri pôrode neasistovali, v prírode to alebo funguje, alebo nefunguje,“ dodáva Juško. Špeciálnu starostlivosť si zubríča nevyžaduje.

Stále im hrozí vyhynutie

„Potrebujeme sa postarať, aby ona bola v poriadku, Simon len prijíma mlieko, nič iné,“ ozrejmil veterinár. Mláďa sa materským mliekom bude živiť minimálne tri mesiace. Ročný Sifon, narodený takisto v máji, sa ním kŕmil do decembra. Priestory zubrieho výbehu v minizoo sú podľa odborníka pre dva dospelé jedince a dve mláďatá zatiaľ postačujúce.

Vypustenie mláďat do voľnej prírody sa zatiaľ nezvažuje, no teoreticky by k nemu mohlo dôjsť až po Simonovom odrastení. Vhodné je totiž vypustiť mláďatá naraz, nie samostatne. Medzinárodnou úniou na ochranu prírody bol zubor hrivnatý zaradený medzi druhy, ktorým hrozí vysoké riziko vymretia vo voľnej prírode.

Podľa publikácie Zubor hrivnatý – Návrat do prírody slovenských východných Karpát, mal posledný exemplár žijúci na území súčasného Slovenska zastreliť panovník Matej Korvín. Na záchranu zubrov funguje od roku 1957 chránená zvernica v obci Topoľčianky. Do voľnej prírody Polonín na východe Slovenska vypustili zubre v rokoch 2004 až 2011.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: TASR.sk, plnielanu.sk
Odporúčame