Obľúbené koláče bez výčitiek? Objavte 5 zdravších náhrad bežnej bielej múky!

Múka

Pri pečení môžete vyskúšať rôzne druhy múky (Zdroj: GettyImages)

Múka je v kuchyni jednou z najzákladnejších surovín. Používame ju na prípravu koláčov, pečiva, cestovín a ďalších pokrmov. Nie všetky múky sú však rovnako zdravé a prospešné pre náš organizmus. Prečo má zmysel experimentovať a ktorými múkami nahradiť klasickú bielu múku?

Mnoho gazdiniek začalo počas pandémie vypekať a mnohé sa zároveň začali orientovať na zdravšie pečenie. Keďže pri výrobe bielych múk sú z pšenice odstránené otruby a klíčky, ktoré uchovávajú väčšinu vlákniny a živín, hľadali vhodnejšiu alternatívu. Vedeli ste, že obľúbené múky väčšinou nebývajú vyrobené zo zŕn, ale skôr z orechov alebo semien? Tu je päť zdravších múk, ktoré majú v gastronómii naozaj široké využitie.

Kokosová múka

Vyrába sa mletím sušenej kokosovej dužiny na jemný prášok. Je prirodzene bezlepková a neobsahuje žiadne z bežných alergénov. Na Slovensku sa stáva čoraz populárnejšou aj preto, lebo má veľmi nízky obsah cukrov, sacharidov a kalórií. Na druhej strane je bohatá na vlákninu, proteíny, železo, draslík, a obsahuje aj vysoký podiel zdravých nasýtených mastných kyselín (MCT tukov). Tie predstavujú kvalitný zdroj energie, pomáhajú upravovať metabolizmus, podporujú chudnutie, spomaľujú starnutie a znižujú riziko vzniku diabetu, srdcových chorôb, porážky či rakoviny.

Použitie: Kokosová múka má jemne sladkú chuť, ktorá je ideálna do koláčov, sušienok, ale aj na pečenie chleba a iného pečiva. Keďže absorbuje viac tekutiny, je potrebné pridať na udržanie vlhkosti a štruktúry vajcia (cca 1 vajce na ¼ šálky, resp. 32 gramov).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jedlo, koláče, recepty (@in_inthekitchen)

Mandľová múka

Vyrába sa zomletím blanšírovaných mandlí na jemný prášok. Keďže neobsahuje obilniny, je prirodzene bezlepková. Mandľová múka je zdrojom horčíka, omega-3 mastných nenasýtených tukov, rastlinných bielkovín a vitamínu E, ktorý je silným antioxidantom. Treba mať na pamäti, že mandle, podobne ako iné orechy a semená, majú vyšší obsah kalórií. Mandľová múka priaznivo vplýva na tzv. zlý cholesterol a krvný tlak. Pomáha chrániť mozog a znižuje riziko Alzheimerovej choroby.

Použitie: Mandľová múka má orieškovú príchuť a bez problémov ňou možno nahradiť pšeničnú múku. Výborná je v pečive, palacinkách, sušienkach, koláčikoch, ale tiež v domácich cestovinách.


Mohlo by vás zaujať: Amarantová múka plná bielkovín: Ideálna pre športovcov, celiatikov aj diabetikov


Pohánková múka

Vyrába sa z mletej pohánky – rastliny známej semienkami podobnými zrnám. Keďže však pohánka nie je príbuzná pšenici, múka je bezlepková. Táto múka je bohatá na vlákninu, bielkoviny a množstvo minerálov. Pomáha znížiť hladinu cukru v krvi, prospieva srdcu, a má aj probiotické vlastnosti, čiže vyživuje prospešné baktérie v črevách, ktoré podporujú zdravie tráviaceho traktu. Známe sú tiež jej protizápalové a protirakovinové účinky.

Použitie: Pohánkovú múku možno kombinovať s celozrnnými múkami. Hodí sa do palaciniek, na pečenie chleba a pečiva, na cestoviny, do polievok, a takisto aj na obaľovanie mäsa.

Celozrnná múka

Na rozdiel od bielej múky, pri výrobe ktorej sa odstraňujú časti najbohatšie na živiny, celozrnná múka sa vyrába mletím celých pšeničných zŕn vrátane otrúb a klíčkov. Preto je všeobecne považovaná za zdravšiu. Celozrnná múka je zdrojom bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Keďže však obsahuje lepok, nie je vhodná pre ľudí s celiakiou.

Použitie: Celozrnnú múku môžete použiť v akomkoľvek recepte, pamätajte len na to, že má menej nadýchanú štruktúru ako biela múka, pretože nie je rafinovaná. Poslúži vám napríklad pri pečení domáceho chleba, koláčov, sušienok, rožkov, v ceste na pizzu, v palacinkách aj vafliach.

Múka quinoa

Je bezlepková a vyrába sa mletím celých zŕn merlíka čilského – rastliny pochádzajúcej z Južnej Ameriky, predovšetkým z Chile. Quinoa obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín C, veľké množstvo horčíka, vápnika, fosforu, draslíka, medi, mangánu, zinku a ďalších prospešných látok. Je cenným zdrojom bielkovín, vlákniny, železa a nenasýtených tukov. Quinoa má silné antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré prospievajú zdraviu tráviaceho traktu a znižujú riziko vzniku rakoviny.

Použitie: Pečivu dáva vlhkú a jemnú textúru, v receptoch ju možno kombinovať s pšeničnou múkou v pomere 1:1. Vhodná je na palacinky, muffiny, pizzu, koláče, a taktiež aj na zahusťovanie polievok a omáčok.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame