10 spôsobov, ako sa rýchlo zbaviť stresu: Skúste ich aj vy

Muž

thinkstockphotos.com

Poznáte najčastejší príznak toho, že ste v strese? Občas sa stane, že nás rôzne veci vyvedú z rovnováhy a zvýši sa nám tep a začnú potiť ruky. Keď sme v strese, naše telo zaplavujú hormóny ako kortizol, ktoré spôsobujú, že nám začne búšiť srdce, dýchame sťažka a cievy sa stiahnu. Kým našim predkom mala táto reakcia pomôcť uniknúť pred predátormi, my sa nachádzame v úplne inej situácii a stres zhoršuje kvalitu našich životov i niektoré ochorenia, napríklad astmu alebo chronickú nespavosť. Našťastie, na stresové situácie existuje riešenie – relaxačné metódy, ktoré spomalia dýchanie, znížia krvný tlak a upokoja tep srdca.

1. Choďte na 10-minútovú prestávku

Akákoľvek krátka prestávka vám pomôže prečistiť si hlavu a nakopne endorfíny, ktoré redukujú stresové hormóny. Najlepšie je prechádzať sa v parku, alebo inom mieste plnom zelene, ktorá vám umožní lepšie meditovať.

2. Zhlboka dýchajte

Dychové cvičenia, alebo len pravidelné hlboké a pomalé nádychy, redukujú napätie a uvoľňujú stres vďaka zvýšenému príjmu kyslíku. Plytké dýchanie – príznak stresu – stimuluje sympatický nervový systém, zatiaľ čo hlboké dýchanie má opačný účinok – stimuluje parasympatický nervový systém, ktorý nám pomáha upokojiť sa. Naviac tieto dychové cvičenia pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak.


Mohlo by vás zaujať: Odbúrajte napätie a stres: Naservírujte si tieto druhy ovocia


3. Snívajte

Nie je nič zlé na tom, keď si predstavíte príjemné veci, ktoré vás zrelaxujú. Jednoducho sa pohodlne usaďte a pokúste sa vybaviť si pokojnú scénu: budúcu dovolenku, alebo vaše obľúbené miesto. Môžete si predstaviť aj to, ako dosiahnete svoj budúci cieľ, alebo vec či osobu, ktorú máte radi.

4. Zajedzte si

Ale s rozumom. Jedenie v strese nemusí byť nevyhnutne negatívne. Vyberte si drobnosť, ktorá vás zasýti – napríklad jablko, banán, hrsť orieškov alebo natvrdo uvarené vajíčko – pretože nič nie je pre váš mozog stresujúcejšie, ako pocit, že ste hladní. Nejedzte ho však v práci pri počítači, ale nájdite si nerušené miesto, kde sa sústreďte na jedlo. Žujte pomaly, vychutnávajte si jeho chuť a textúru. Takto z obyčajného jedla spravíte meditáciu.

5. Zaobstarajte si rastlinku

Bytové rastliny nie sú len úžasní čističi vzduchu, pomáhajú vám upokojiť sa. Výskum z Washingtonskej štátnej univerzity ukázal, že už len samotná prítomnosť rastlín navodzuje relaxáciu. U skupiny vystresovaných ľudí, ktorí vošli do miestnosti plnej rastlín, došlo k výraznejšiemu poklesu krvného tlaku, ako u ľudí, ktorí kvety nevideli.


Mohlo by vás zaujať: Stres, vysoký krvný tlak či osteoporóza? Skúste doplniť draslík


6. Odstúpte od obrazovky

Nepretržité používanie počítača sa spája so stresom, poruchami spánku a depresiou. Zabezpečte si časté a pravidelné prestávky od počítača a vypnite ho aspoň hodinu pred spaním.

7. Pustite si hudbu

Klasická hudba má obzvlášť upokojujúci efekt – spomaľuje tep, znižuje krvný tlak a znižuje hladinu stresových hormónov. Akákoľvek hudba, ktorú zbožňujete, zaplaví váš mozog hormónmi šťastia, napríklad dopamínom. V prípade, že nemáte poruke slúchadlá alebo rádio, skúste si hmkať vlastnú melódiu. Aj táto metóda vám pomôže znížiť stres a chráni pred syndrómom vyhorenia.

8. Zasmejte sa

Smiech je zdravý – zväčšuje príjem kyslíka, stimuluje srdce, pľúca a svaly a zvyšuje množstvo endorfínov, ktoré produkuje váš mozog. Smiech najskôr aktivuje stresovú reakciu vášho tela, no potom ju vypne, čo vedie k relaxácii.


Mohlo by vás zaujať: Stres, problémy a priberanie: Ako sa dostať z bludného kruhu von?


9. Zrelaxujte svaly

Začnite s palcami na nohách a postupujte vyššie. Zatínajte svaly na nohách tak silno, ako len dokážete a potom ich uvoľnite. Takto pracujte s každým svalom, až kým neskončíte pri tvári. Možno sa to zdá banálne, ale týmto spôsobom sa zbavíte úzkosti a stresu a často sa dokonca odporúča pacientom trpiacim depresiou.

10. Nájdite si záľubu

Opakované pohyby ako štrikovanie, výroba šperkov alebo vyšívanie zmiernia prejavy úzkosti a stresu. Práve štrikovanie spĺňa kritérium relaxačnej techniky – neustále sa opakujúci zvuk, slová a pohyb zaplnia vašu myseľ tak, že nedokážete myslieť na nič iné a zabudnete na rušivé vplyvy. 


Čo najlepšie v boji so stresom pomáha vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame