10 tajných trikov interiérových dizajnérov: Susedia sa budú čudovať, ako pekne máte zariadený byt

Interiérový dizajn

Premenu vlastného interiéru na útulný domov zvládnete aj za pomoci trikov od profesionálov (Zdroj: Freepik/freepik)

Zariadiť si vlastný domov nábytkom a doplnkami môže byť náročná úloha, hlavne ak sa snažíte dosiahnuť dokonalý vzhľad bez profesionálnej pomoci. Interiérový dizajn totiž nie je len o estetike, ale aj o funkčnosti a pohodlí. Odborné znalosti a skúsenosti dizajnéra sú pri vytváraní harmonického a funkčného priestoru nenahraditeľné.

Správna kombinácia farieb alebo šikovné využitie textúr aj materiálov dokáže váš priestor pozdvihnúť na úplne novú úroveň. Niektoré tipy však môžete ľahko využiť aj sami pri zariaďovaní vlastného interiéru. Stačí sa inšpirovať a odvážne experimentovať. Ak túžite po krásnom a útulnom domove, pozrite si desiatku tajných trikov, ktoré vám k nemu pomôžu.

1. Pracujte s farbami a kontrastom

Jedným z najdôležitejších prvkov v interiérovom dizajne je farba. Dizajnéri často používajú kombináciu svetlých a tmavých odtieňov na vytvorenie kontrastu, ktorý dodá priestoru hĺbku a zaujímavý vzhľad. Skúste nadčasovú kombináciu čiernej a bielej, ktorú oživíte jednou výraznou farbou, napríklad optimistickou žltou.

Obývačka v kontrastných farbách
Pracujte s farbami a kontrastom (Zdroj: anniesloan.com)

2. Nábytok v správnej veľkosti

Venujte veľkú pozornosť proporciám nábytku. Príliš veľký nábytok môže miestnosť zmenšiť, zatiaľ čo príliš malý nábytok ju môže urobiť neútulnou. Ak máte napríklad menšiu obývačku, použite radšej niekoľko menších kresiel namiesto veľkej sedačky. Priestor tak bude pôsobiť vzdušnejšie a elegantnejšie.

Malé kreslá a stolíky
Venujte pozornosť proporciám nábytku (Zdroj: Freepik/alsolikeImage)

3. Zmeňte problémové priestory na výhodu

Využite „nedokonalosti“ vášho priestoru a premeňte ich na jedinečné prvky, ktoré dodajú interiéru osobitý šarm. Ak máte doma rôzne niky, nepoužívané dverné otvory alebo „zabudnuté“ kúty, nevnímajte ich ako prekážku, ale ako príležitosť. Môžete do nich vložiť poličky na knihy alebo dekorácie, zavesiť obrazy, ktoré upútajú pozornosť. Prípadne tam umiestnite plastiky, ktoré dodajú priestoru umelecký výraz.

Police vo výklenku
Zmeňte problémové priestory na výhodu (Zdroj: Freepik/freepik)

4. Vzdušná a funkčná kuchyňa

Použitie políc namiesto horných skriniek nad kuchynskou linkou je výborný spôsob, ako odľahčiť priestor a vytvoriť vzdušnejší dojem. Otvorené police poskytujú predovšetkým praktické miesto na uloženie riadu či dekorácií. Zároveň však umožňujú aj lepšie využitie prirodzeného svetla, ktoré môže voľne prúdiť po celej kuchyni. Tento minimalistický prístup zároveň dodáva interiéru moderný a štýlový vzhľad, pričom si zachováva funkčnosť a pohodlie každodenného používania.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strašiak menom glutaman sodný: Dochucovadlo sa ukrýva skoro všade, je dôvod na obavy?
Police nad kuchynskou linkou
Použitie políc namiesto horných skriniek nad kuchynskou linkou (Zdroj: Freepik/freepik)

5. Pridajte textúry a vrstvite

Použitie rôznych textílií, doplnkov a materiálov je ďalší spôsob, ako dodať miestnosti hĺbku a zaujímavosť. Kombinujte koberce, závesy, vankúše a prehozy s rôznymi textúrami a vzormi. Nebojte sa miešať rôzne materiály a štýly, no zvoľte si vhodný zjednocujúci prvok – napríklad farebnosť tón v tóne.

Pohovka s vankúšmi a dekou
Vrstvy a textúry dodajú interiéru útulnosť (Zdroj: Freepik/chandlervid85)

6. Nebojte sa histórie

Komoda po babičke alebo vintage nábytok z obchodu so starožitnosťami dodá vášmu priestoru jedinečný charakter a nadčasovosť. Kombinácia moderného dizajnu s historickými prvkami vytvára zaujímavý a pôsobivý kontrast. Starý nábytok prináša do interiéru príbeh a autentickosť, pričom môže slúžiť ako výrazný akcent či dokonca ústredný bod celej miestnosti.

Vintage nábytok v modernom interiéri
Kombinujte historické kúsky s modernými (Zdroj: archdaily.com)

7. Malý interiér potrebuje originálne riešenia

V malom interiéri je ukrytie funkčných zón, ako sú kuchynka či kúpeľňa, dôležité pre vytvorenie čistého a usporiadaného priestoru. Môžete ich diskrétne integrovať za posuvné dvere, závesy alebo do vstavaných skriniek, čím zachováte vizuálnu súdržnosť. Použitie jednotnej farebnej palety v celom interiéri ďalej zjednotí jednotlivé zóny a vytvorí dojem väčšieho priestoru. Neutrálne tóny alebo jemné pastelové odtiene dokážu priestor opticky zväčšiť a pôsobiť útulne a prehľadne.

Farba v malom interiéri
Malý interiér potrebuje originálne riešenia (Zdroj: archdaily.com)

8. Zónovanie otvorených priestorov

Ak máte otvorený priestor, napríklad obývačku spojenú s kuchyňou či dokonca so vstupnou chodbou, vytvorte zóny pre rôzne funkcie. Rozdelenie interiéru pomocou ľahkých konštrukcií s policami v kontrastných farbách je elegantným spôsobom, ako vytvoriť funkčné, organizované a vizuálne zaujímavé prostredie. Ľahké priečky medzi zónami umožňujú prúdenie svetla a zachovávajú otvorenosť priestoru. Poličky ponúkajú praktické miesto na uloženie kníh, dekorácií alebo rastlín, zatiaľ čo kontrastné farby pridávajú interiéru dynamiku a pomáhajú vizuálne oddeliť jednotlivé časti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Vyrobte si vlastné magnetky: Originálne kúsky sa budú vynímať na chladničke
Police v kontrastnej farbe
Zónovanie otvorených priestorov (Zdroj: archdaily.com)

9. Vdýchnite starému nábytku nový život

Nudný nábytok môžete jednoducho zmeniť pomocou farby alebo samolepiacej tapety, čím ho oživíte a prispôsobíte ho farebnej schéme interiéru. Premaľovaním starých skriniek, stolov či poličiek na výraznejší odtieň môžete vytvoriť výrazný dizajnový prvok, ktorý okamžite pritiahne pozornosť. Docieliť ho aj aplikovaním vzorovanej tapety. Tento jednoduchý a cenovo dostupný trik vám umožní rýchlo transformovať vzhľad nábytku a miestnosť razom získa nový, svieži vzhľad.

Samolepiaca tapeta na nábytok
Vdýchnite starému nábytku nový život (Zdroj: bonami.sk)

10. Oživte miestnosť zeleňou

Dizajnéri radi používajú zeleň, aby vniesli do priestoru prírodný prvok. Rastliny nielenže zútulnia priestor, ale tiež zlepšia kvalitu vzduchu a vnesú do miestnosti príjemnú atmosféru. Na výber máte rôzne druhy interiérových rastlín – od malých sukulentov na poličkách až po veľké izbové stromy v kvetináčoch, ktoré môžete umiestniť do kútov, na stolíky či parapety. Kombináciou rôznych textúr a odtieňov zelene môžete vytvoriť vizuálne zaujímavý a harmonický priestor a vytvoriť si tak sviežu zelenú oázu.

Obývačka so zeleňou
Oživte miestnosť zeleňou (Zdroj: archdaily.com)

Zariaďovanie vášho domova môže byť zábavné a uspokojujúce, ak viete, ako na to. Tajomstvo interiérových dizajnérov spočíva v premyslených detailoch, ktoré spolu vytvárajú harmonický a esteticky príťažlivý priestor. S týmito tipmi môžete aj vy vylepšiť svoj domov a dosiahnuť krásny a útulný interiér, kde sa budete príjemne cítiť. Buďte kreatívni, odvážni a hlavne, nezabudnite si zariaďovanie užiť!

Inšpirujete sa pri zariaďovaní domova prácami interiérových dizajnérov?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame