10 vecí, ktoré musíte vedieť o cholesterole: Ako môže škodiť a čomu sa vyhýbať?

Meranie hladiny cholesterolu v krvi

SITA

Zistili vám vysoký cholesterol, no vy vlastne ani neviete, čo toto slovíčko znamená? Nie ste sami. Ľudia sa často dozvedia len o tom, že ho majú a chýba im vysvetlenie. Na svete pritom každým rokom pribúda viac a viac takýchto pacientov, no málokto vie, čo tento problém obnáša. Aké nebezpečenstvá sa s ním spájajú a ako ho udržať na uzde? Radí hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre odbor kardiológie, Doc. MUDr. Gabriel Kamenský.

Čo je vlastne cholesterol?

Podľa MUDr. Kamenského je cholesterol pre ľudský organizmus dôležitou a nenahraditeľnou látkou. Je zložkou každej bunky ľudského tela a slúži najmä na tvorbu vitamínu D, žlčových kyselín, ako aj niektorých hormónov. Denne si organizmus vytvára v pečeni a v stene čreva asi 800 mg cholesterolu, pričom prísun cholesterolu potravou predstavuje denne len asi 1/3 celkového množstva cholesterolu,“ hovorí špecialista Ministerstva zdravotníctva SR.

Dobrý a zlý cholesterol

Istotne ste už počuli o dobrom a zlom cholesterole. Ako sa v nich vyznať? Zlý cholesterol sa podieľa na vzniku aterosklerózy a následných srdcovo cievnych komplikáciách. Nazýva sa LDL cholesterol. „Jeho zvyšovanie  podporuje zvýšený prívod nasýtených tukov v potrave (mastné, energeticky náročné jedlá), ale aj jedlá s vysokým obsahom koncentrovaných cukrov v potrave. Jeho hladinu zvyšuje aj nedostatok pohybu a následná obezita,“ špecifikuje odborník.

Dobrý cholesterol je naproti tomu považovaný za „dobrý tuk“. Jeho vysoké hladiny teda nie sú nebezpečné, ale naopak sa spájajú s nižšou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia. HDL cholesterol plní úlohu „vychytávača“ zlého cholesterolu a zabraňuje vstupu aterogénnych častíc do cievnej steny. Pôsobí protizápalovo a antioxidačne, čím bráni oxidácii LDL cholesterolu a tak znižuje jeho aterosklerotický účinok,“ vysvetľuje MUDr. Kamenský.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vysoký nemá takmer žiadne príznaky

Cholesterol je jednou z chorôb, ktorá sa neprejavuje takmer nijakými príznakmi. Zistiť ho teda môžete len na základe toho, že si necháte preskúmať vzorku krvi buď u lekára, alebo počas každoročných vzdelávacích kampaní. „Hladinu cholesterolu, či je už vysoká alebo nízka, nijako subjektívne nepociťujeme. U osôb s veľmi vysokou hladinou cholesterolu môžeme občas identifikovať na mihalniciach malé žlté plôšky (xantelasmata), ktoré sa môžu vyskytnúť aj na lakťoch. Inak neexistujú žiadne varovné znaky, ktoré by nás upozornili na vysokú hladinu cholesterolu. Preto si ho treba nechať odmerať,“ vysvetľuje hlavný odborník MZSR na kardiológiu a zároveň vedúci Oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky V. internej kliniky LF UK a UNB v Bratislave, Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc, FESC.

Akým vyšetrením sa dá hladina cholesterolu zistiť?

Nejedná sa o nič výnimočné. Hladina cholesterolu v krvi sa zisťuje prostredníctvom vzorky vašej krvi. MUDr. Kamenský objasňuje: „Vyšetrenie hladiny cholesterolu robíme rutinne laboratórnymi technikami, väčšinou zo žilovej krvi, ale ako skríning možno použiť aj vyšetrenie z kvapky krvi, ktoré sa často robí pri rôznych vzdelávacích kampaniach ako je napríklad každoročná kampaň MOST.“ Je dobré preto neprehliadať kampane týkajúce sa zdravia, ktoré sa každoročne konajú po celom Slovensku a nechať si zadarmo zmerať jeho výšku a tak okamžite zistiť, ako na tom ste.

Riziká vysokého cholesterolu

Ak máte v tele nadbytok cholesterolu, hrozia vám vážne, život ohrozujúce komplikácie. Veľké epidemiologické štúdie, podľa MUDr. Kamenského jednoznačne preukázali, že čím je vyššia hladina cholesterolu, tým je zároveň aj vyššie riziko vzniku srdcového infarktu, mozgovej porážky alebo náhleho úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.

„Cholesterol, ak ho máme v tele nadbytok, sa ukladá do výstelky mnohých životne dôležitých tepien spolu s ďalšími látkami, ako je napríklad aj vápnik. Následkom toho sa cievy zužujú, ich poddajnosť klesá, tvrdnú, až sa môžu celkom uzavrieť. Vtedy hovoríme o srdcovom infarkte alebo mozgovej porážke, v závislosti od toho, na ktorom mieste došlo k uzavretiu danej tepny. Tento proces nazývame aterosklerózou alebo kôrnatením ciev,“ vysvetľuje špecialista na kardiológiu.


Mohlo by vás tiež zaujať: Namerali vám vysoký cholesterol? Môže za to aj ročné obdobie!


Stúpa s vekom

Odborník upozorňuje na to, že viacero štúdii ukázalo, že hladina cholesterolu narastá so stúpajúcim vekom. „Kým novorodenci majú hladinu cholesterolu okolo 1 mmol/l, dospievajúca mládež medzi 3-4 mmol/l, osoby vo veku okolo 50 rokov medzi 5-6 mmol/l, nad 60 rokov je to často 6 a viac. Existuje však jedna kategória s veľmi vysokými hodnotami cholesterolu, tzv. familiárna hypercholesterolémia, kde už deti mávajú vysoké hodnoty hladiny cholesterolu. Preto je dôležité vyšetrenie lipidov aj v mladšom veku,“ uzatvára MUDr. Kamenský.

Na ktoré potraviny si dať pozor?

MUDr. Kamenský podotýka, že neexistujú vyslovene škodlivé potraviny, ktoré by sme nemali vôbec konzumovať. Všetko je to podľa neho najmä o správnej proporcii a vyváženosti konzumovaných potravín. Zjednodušene možno podľa neho povedať, že medzi nevhodné potraviny z hľadiska tukov sa považujú:

  • údeniny, tučné mäso, salámy, paštéty, klobásy, bravčová masť
  • všetky stužené tuky
  • majonéza, smotana, smotanové jogurty, tučné syry
  • kokosový olej
  • nekvalitné margaríny s nevhodným pomerom n-6 a n-3 omega mastných kyselín a vysokým obsahom trans-mastných kyselín.

Špecialista dodáva, že ak konzumujeme maslo, je vhodné jesť ho iba v obmedzenom množstve.

Ktoré potraviny si dopriať?

Podľa MUDr. Kamenského patria ku potravinám, ktoré sú vhodné pre optimálnu úroveň cholesterolu, najmä tieto potraviny: „Najmä ryby, ovocie, zelenina, kuracie mäso bez kože, chudé bravčové mäso. Z tukov je vhodný olivový olej za studena lisovaný, ľanový olej, ale aj mäkké margaríny so zastúpením n-6 a n-3 omega mastných kyselín v pomere 4-5:1 a s obsahom trans mastných kyselín nižším ako 0,5 g (tieto informácie je možné zistiť na obale výrobku). Obzvlášť vhodné sú rastlinné nátierky s obsahom fytosterolov. Zvýšený obsah omega 3 mastných kyselín nájdeme aj vo vlašských orechoch, lieskovcoch i mandliach.“


Mohlo by vás tiež zaujať: Bravčová masť či mäso bez škodlivého cholesterolu: Podľahnete mangalici aj vy?


Prevencia je najlepší liek

Odborník na kardiológiu ale tvrdí, že to nie je vždy jednoduché. Podľa neho je pre dobrú cestu k úspechu, potrebné dopriať si každý deň veľa zeleniny a ovocia, aspoň 3-4x do týždňa ryby, obmedziť mastné, energeticky ťažšie jedlá, ale aj zákusky, keksy a všetky sladené potraviny i nápoje, ako aj zvýšiť príjem vlákniny v strave (strukoviny, orechy, olivový olej).

Rada na záver

„Ešte jedna dôležitá poznámka. Najväčšou chybou, ktorú robíme, je jedenie mimo stola. Je až neuveriteľné, koľko sme schopní zjesť a ani si to neuvedomujeme,“ dodáva MUDr. Kamenský. Práve mimo stola jedávame najviac sladkostí či iných nezdravých drobností. Skúste sa aspoň nejaký čas držať jednoduchého hesla – jedzte len za stolom. Tak budete mať oveľa lepší prehľad o tom, čo všetko za deň zjete a dokážete efektívnejšie upraviť svoj jedálniček.


Máte vy alebo vaši blízki zvýšenú hladinu cholesterolu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, Nela
Odporúčame