Na Slovensku máme európsky unikát: Táto minerálna voda môže skutočne pomôcť

V čom spočíva rozdiel medzi obyčajnou vodou z vodovodu a minerálnou vodou? (Zdroj: Getty Images)

Voda je neoddeliteľnou súčasťou našich životov a hlavným stavebným kameňom pitného režimu. Aj tu však máte na výber – dopriať si môžete bežnú vodu z vodovodu, pramenitú alebo minerálnu vodu. Zisťovali sme, aký je medzi nimi rozdiel! 

Bežná voda sa musí rôzne upravovať

Na výber máme dennodenne okrem obyčajnej vody aj tú minerálnu či pramenitú. Najbežnejšia je práve tá „z vodovodu“, ktorá tečie vždy, keď otočíme kohútikom. Určite ste spozorovali, že hoci je voda bez chuti a farby, v rôznych regiónoch je iná. Tieto vlastnosti závisia od využívaného zdroja, technológie či potrubia.

Obyčajná voda neraz pochádza z povrchových zdrojov a často môže byť znečistená, preto sa zložito upravuje. Na zníženie kyslosti, hygienické zabezpečenie či úpravu farby prechádza rôznymi procesmi. Môže ísť napríklad o mechanické predčistenie, čírenie, odstraňovanie železa a mangánu či dezinfekciu chlórovaním. Ak si teda predstavujete v súvislosti s vodou z vodovodu vysokohorský prameň a dokonalú čistotu priamo z prírody, zväčša sa mýlite.

Najväčší účinok na telo má minerálka 

Niečo medzi minerálkou a obyčajnou vodou je pramenitá voda. Plní sa priamo z podzemných zdrojov alebo prameňa. Nesmie však byť upravená, a aj keď obsahuje niektoré minerály, je na ne chudobnejšia než klasická minerálka. Jej vplyv na zdravie je teda menej významný.

Minerálka je takisto dokonale čistá už pri získavaní z prameňa. Upravuje sa len minimálne, bez chemikálií a bez zmeny pôvodného zloženia. S tým sa spája ďalšie dôležité pravidlo – dodávateľ musí dokázať, že prirodzene obsahuje aj prvok, ktorý naše telo potrebuje, a to v predpísaných množstvách. Minerálne vody ich spravidla obsahujú viacero.

Fatra obsahuje množstvo minerálov a môže prospievať aj pri niektorých zdravotných ťažkostiach. (Zdroj: Plnielanu.sk)

Svoje označenie si musí zaslúžiť

Aby sa mohla hrdiť týmto označením, musí obsahovať minimálne 250 mg minerálov na liter. Minerálne vody sa čerpajú priamo z prameňa a musia spĺňať prísne zdravotné normy. A práve na základe toho, koľko akých minerálov obsahujú – môže ísť napríklad o vápnik, horčík, sodík, draslík či železo –, získavajú minerálky aj svoju špecifickú chuť.

S obsahom minerálov sú priamo spojené účinky na ľudské zdravie. Minerálky môžu pozitívne vplývať na kosti či trávenie, dokážu pomôcť pri únave aj ďalších problémoch. Chuť aj vplyv na naše telo sú pri minerálke podstatne vyššie ako pri obyčajnej či pramenitej vode.

Slovenský klenot menom Fatra

Niektoré minerálky sú svojím zložením bežnejšie, iné, naopak, mimoriadne vzácne. Jednou z nich je jednoznačne Fatra – minerálka, ktorú poznajú mnohí najmä vďaka jej jedinečnému zásaditému charakteru. To určuje jej priaznivý vplyv na činnosť čriev a upravuje činnosť žalúdka, a preto si ju mnohí doprajú hlavne k jedlu.

Prameň tejto unikátnej vody sa nachádza v najhornatejšej časti Slovenska. Vďaka blízkosti viacerých pohorí sa tento región na Turci vyznačuje mimoriadnou čistotou prameňov. Ten, z ktorého vyviera Fatra, však nie je nekonečný. Na rok vychádzajú na jedného Slováka v prepočte len tri litre tejto minerálky.

Pomôže s trávením aj pri cukrovke

Fatra vďaka svojmu zloženiu, v ktorom dominuje sodík, draslík, horčík, vápnik či železo, dokáže pomôcť pri množstve diagnóz. Je vhodná pri tráviacich ťažkostiach – ideálne je dopriať si pohár pred každým jedlom. Pravidelné pitie sa odporúča aj pri pálení záhy. Doprajte si ju takisto pri preťažení organizmu stresom či nadmernou konzumáciou alkoholu. Účinná je aj pri cukrovke, dne či vysokej hladine tukov v krvi.

Výhodou je, že môže byť súčasťou každodenného pitného režimu. Navyše vyzerá na stole oveľa štýlovejšie ako ostatné minerálky či pramenité vody. Špeciálny obal v tvare brúseného krištáľu pripomína čistotu a dokonalosť slovenskej prírody, kde vznikla minerálka, ktorá je nielen slovenským, ale aj európskym unikátom. 

Vyskúšajte jedinečnú minerálnu vodu Fatra

Minerálna voda Fatra
Minerálna voda Fatra (Zdroj: Fatra)

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Fatra.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame