Populárne aktívne uhlie: Univerzálny pomocník pre pleť, opicu i trávenie

Aktívne uhlie

gettyimages

Aktívne uhlie určite poznáte vo forme malých tabliet, ktoré vám uľavia od zažívacích problémov. Má však aj ďalšie účinky a benefity pre vaše zdravie. Navyše, v posledných rokoch sa stalo populárnou súčasťou rôznych gastronomických špecialít, vďaka tomu, že dáva jedlu „netradičný“ čierny vzhľad. V prvom rade je však jeho prínos viditeľný v množstve kozmetických prípravkov. V čom spočíva jeho čaro? A nemôže nám i uškodiť?

Čo je aktívne uhlie?

Aktivované uhlie je jemný čierny prášok vyrobený z kostí, kokosových škrupín, rašeliny, ropného koksu alebo pilín. Uhlie sa aktivuje spracovaním pri veľmi vysokých teplotách. Tie menia jeho vnútornú štruktúru, zmenšujú póry a zvyšujú povrchovú plochu. Výsledkom je uhlie, ktoré je viac pórovité.

Aktivované uhlie by sa nemalo zamieňať s klasickým dreveným uhlím. Kým oba druhy môžu byť vyrobené z rovnakých základných materiálov, drevené uhlie nebolo „aktivované“ pri vysokých teplotách. Okrem toho obsahuje ďalšie látky, ktoré sú pre ľudí toxické.

Náš tip: Rozdrvené aktívne uhlie zmiešané s vodou je účinnejšie pri problémoch s trávením


Mohlo by vás zaujímať: Čierne uhlie na biele zuby: Zlepšuje trávenie, pomáha aj pri iných ťažkostiach


Ako aktívne uhlie funguje

Toto uhlie má schopnosť viazať na seba toxíny a chemické látky, ako aj rôzne nečistoty. Pórovitá štruktúra uhlia má negatívny elektrický náboj, ktorý priťahuje pozitívne nabité molekuly, ako sú toxíny a plyny. Keďže ľudské telo uhlie nedokáže absorbovať, vylúči ho spolu so všetkými látkami, ktoré na seba naviazalo.

Na čo používať aktívne uhlie

Pomoc obličkám: Viazaním chemikálií a iných škodlivých látok prečisťuje organizmus, obličky sú tak menej zaťažené.

Zmiernenie plynatosti: Aktívne uhlie po ťažšom jedle zmierni plynatosť, ako aj zápach plynov.

Filtrácia vody: Aktivované uhlie je populárny spôsob zníženia obsahu ťažkých kovov a fluoridov vo vode. Nie je však veľmi účinný pri odstraňovaní vírusov, baktérií alebo ťažkých minerálnych látok.

Bielenie zubov: Používanie aktívneho uhlia na čistenie zubov je prírodný spôsob ich bielenia. Nečakajte však okamžité zázraky, ide o dlhší proces. Okrem bielenia bude ústna dutina výborne vyčistená.

Proti opici: Aktívne uhlie znižuje hladinu alkoholu v krvi, pomáha teda pri opici. Jedna tableta na konci oslavy zaručí príjemnejšie ranné vstávanie.

Liečba kože: Aplikovanie aktívneho uhlia na pokožku sa označuje ako účinná liečba akné alebo štípancov od hmyzu. Pridáva sa preto do rôznych čistiacich pleťových masiek.

Redukcia cholesterolu: Viaže na seba kyseliny obsahujúce cholesterol, tým znižujú jeho množstvo v krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Svet a Instagram ovládol nový hit: Tradičná pochúťka v modernom šate


Možné riziká?

Samozrejme, nič nie je tak ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Názory na využívanie uhlia sú tak rôznorodé, špeciálne pri jeho konzumácii. Paradoxne, môžu za to jeho vlastnosti, ktoré sú vyššie popísané ako pozitívne.

Tak, ako na seba dokáže aktívne uhlie viazať nežiadúce látky, môže tak robiť aj s vitamínmi a minerálmi, čím náš organizmus vlastne ochudobňuje.

Hovorí sa tak i o tom, že aktívne uhlie môže ovplyvniť účinok niektorých liekov. Preto by sme ho mali využívať s mierou a v prípade, že berieme väčšie množstvo liekov, konzultovať to so svojim lekárom.


Na čo všetko využívate aktívne uhlie vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame