10 zaujímavosti o sídle britskej kráľovskej rodiny: Straší v Buckinghamskom paláci?

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác oplýva zaujímavosťami (Zdroj: GettyImages)

Oficiálnym sídlom britskej kráľovskej rodiny je známy Buckinghamský palác. Spájajú sa s ním nielen známe legendy, ale aj rôzne zaujímavostí. Vybrali sme pre vás 10 najlepších.

1. Stojí už stovky rokov

Túto legendárnu stavbu dokončili v roku 1703 pôvodne ako dom pre Johna Sheffielda, vojvodu z Buckinghamu. Aj preto dodnes nesie názov Buckinghamský palác. Až v roku 1761 ho odkúpil kráľ Juraj III. Mal slúžiť ako dom pre jeho ženu, kráľovnú Charlotte.

2. Rozsiahla rekonštrukcia

Palác v minulosti nevyzeral tak, ako ho poznáme dnes. Svoju súčasnú podobu získal v roku 1913, keď prebiehala rozsiahla rekonštrukcia. Napríklad, pôvodnú fasádu upravil sir Aston Webb.

3. Utajený pred verejnosťou

Dostať sa do paláca nebolo vždy možné. Vstup bol povolený iba pre členov kráľovskej rodiny a pre tých, ktorí boli do paláca pozvaní. Všetko sa zmenilo v roku 1993. Až vtedy sa otvoril palác verejnosti. Dôvod? Kráľovská rodina potrebovala vyzbierať peniaze, ktoré plánovala investovať do rekonštrukcie a prestavby Winsdorského hradu. Ten ešte v roku 1992 zachvátil ničivý požiar.

4. Zážitok navyše

Nielen samotná stavba a jej prehliadka sú zážitkom. Palác stráži kráľovská garda. Tá sa zvykne meniť vždy o 11:00 a jej výmena je pastvou pre oči. Tento čas však nie je stabilný. Záleží to napríklad aj od počasia.

Kráľovská garda nesmie porušovať protokol (Zdroj: unsplash.com/Kutan Ural)

5. Čo má spoločné s Pentagonom?

Materiál, ktorý sa použil pri výstavbe Buckinghamského paláca, je rovnaký ako ten, ktorý použili pri stavbe Pentagonu. Pri skúmaní sa zistila aj mimoriadne zaujímavá vec. V materiáli sa nachádzajú fosílie malých živočíchov. Ich vek by mohol byť starý milióny rokov.

6. Komu by sa to chcelo upratovať

Obrovská stavba sa pýši až 775 komnatami. Z tohto počtu je však iba 52 izieb určených na súkromné účely, ide teda o spálne. V 92 izbách sa nachádzajú kancelárie. Zaujímavo pôsobia najmä štátne komnaty. Tie oplývali zlatom a farbami. Autorom interiéru bol Charles Long. Mimochodom, verejnosť má prístup iba do 19 miestností, ostatné ostávajú pred zrakom bežných ľudí skryté.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o tureckom skvoste architektúry: Táto stavba bola dlho najväčšou katedrálou na svete

7. Bazén aj divadlo

Samozrejme, v Buckinghamskom paláci nenájdeme iba komnaty. Celý priestor je absolútne funkčný a aj preto tu majú aj kaplnku či poštu. Vedeli ste však, že súčasťou stavby je aj bazén, kaviareň a divadlo?

8. Ohromná veľkosť záhrad

Predstavte si veľkosť pozemkov, ktoré sa bežne predávajú v okolí hlavného mesta. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s rozmerom okolo 450 metrov štvorcových. A teraz si predstavte, že samotné záhrady prislúchajúce k Buckinghamskému palácu majú až 150 000 metrov štvorcových. A je to pastva pre oči.

9. Ruže ako pýcha

Návštevníkov zaujme nielen bohato zdobený interiér. Výrazným prvkom sú aj rastliny vysadené v záhrade. Spomedzi nich vynikajú najmä ruže. Nájdete tam až 25 rôznych druhov týchto ušľachtilých kvetín, ktoré sa líšia nielen farbami, ale aj vôňou či vzhľadom.

10. Straší tu?

Povráva sa, že po Buckinghamskom paláci sa poneviera duch. Má ísť o mŕtvu dušu Majora Johna Gwynneho. Ten slúžil kráľovi Eduardovi VII. ako sekretár. Kvôli nevydarenému manželstvu a následnému rozvodu sa zastrelil. V priestoroch paláca tak údajne niekedy počuť tlmený výstrel.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame