Vyberte sa za teplom na MIESTO, kde sa zastavil čas: Budete mať pocit, ako keby ste boli v inom svete!

(Zdroj: Gettyimages.com)

Kuba je fascinujúcou krajinou plnou kontrastov s bohatou históriou a kultúrou. Miestami sa môže zdať, že sa tam zastavil čas, čo ešte viac umocňuje vzhľad ulíc. Na nich nájdete typické veterány. Na toto miesto sa dostanete pohodlne z Viedne alebo mnohé slovenské cestovné kancelárie ponúkajú aj priame lety na Kubu. Stačí zhruba 12 hodín a ste v Karibiku.

1. Prvenstvo v rozlohe

Kuba je najväčší ostrov v Karibiku. Má rozlohu až 109 884 km², čo je takmer desaťkrát viac ako Jamajka. Okrem hlavného ostrova zahŕňa aj viac ako 4 000 menších ostrovčekov a koralových útesov. Patrí tiež k najnavštevovanejším ostrovom Karibiku.

2. Čím tu platiť?

Ešte donedávna tu existovali dve oficiálne meny. Bolo to kubánske peso (CUP) a kubánske konvertibilné peso (CUC). Rozdiel medzi nimi je dodnes zarážajúci. CUP bolo určené pre domácich obyvateľov na nákup základných potrieb, zatiaľ čo CUC bolo používané prevažne turistami na luxusnejšie tovary a služby. Tento duálny menový systém bol zrušený v roku 2021.

Farebné fasády domov sú neodmysliteľnou súčasťou Kuby (Zdroj: unsplash.com/
Spencer Everett)

3. Vysoká gramotnosť

Možno by to čakal iba málokto, no obyvatelia Kuby sú vzdelaným národom. Kuba má jednu z najvyšších mier gramotnosti na svete, dosahujúcu 99,8%. Je tu zavedená povinná školská dochádza, ktorá trvá od 6 do 15 rokov. Školstvo, rovnako ako aj zdravotníctvo, je v krajine bezplatné. Zaujímavo vyznieva počin Fidela Castra. Ten v roku 1961 inicioval kampaň na odstránenie negramotnosti. Výsledkom bolo, že sa na rok zatvorili školy a študenti boli vyslaní do vidieckych oblastí, aby učili obyvateľov čítať a písať.

4. Neplatí to o všetkom

Na druhej strane, na Kube bol dlhé roky obmedzený internet. Aj keď sa v posledných rokoch situácia zlepšila, dodnes nie je internet dostupný všade a vzhľadom k príjmom obyvateľstva ide o pomerne drahú záležitosť. Viete si predstaviť život bez internetu? Ani my nie. Vedzte však, že prvý verejný Wi-Fi hotspot bol sprístupnený až v roku 2015.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poľsko nie je len Varšava a Krakov: Najväčší hrad, prales aj pohyblivé duny – krajina pierogov vás prekvapí

5. Môže za to politika?

Možno sa aj vy pýtate, ako je možné, že tam nebol internet. Kuba je socialistická krajina, v ktorej vládne Komunistická strana Kuby. Politická situácia na Kube je napätá, najmä v súvislosti s rastúcimi protestmi. Ľudia volajú po lepších podmienkach aj modernizácii. Turisti sa však nemusia báť. Kuba je všeobecne považovaná za relatívne bezpečnú destináciu a to najmä v turistických oblastiach.

Na Kube budete mať pocit, že ste v minulosti (Zdroj: unsplash.com/Alexander Kunze)

6. Strašidelný čin Sovietskeho zväzu

Písal sa rok 1962 a Kuba zohrala mimoriadne dôležitú úlohu v studenej vojne. Zatiaľ čo sa svet ako-tak spamätal z druhej svetovej vojny, Sovietsky zväz, pod vedením Nikitu Chruščova, tajne umiestnil na Kube jadrové rakety. Obavy boli obrovské, nakoľko tieto rakety mohli zasiahnuť väčšinu územia Spojených štátov.

Vtedajší americký prezident John F. Kennedy na túto hrozbu reagoval zavedením námornej blokády Kuby a požadoval okamžité stiahnutie rakiet. Priam mrazivá a vypätá situáciu, ktorú sledoval celý svet, trvala 13 dní a takmer viedla k jadrovému konfliktu. Po intenzívnych rokovaniach medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom došlo k dohode.

7. Kubánske neduhy

Samozrejmosťou Kuby sú aj svetoznáme cigary a rum. Kľúčom k výnimočnej kvalite kubánskych cigár je tabak, ktorý sa pestuje najmä v regióne Pinar del Río. Každá kubánska cigara je ručne vyrábaná. Pracovníci, ktorí šúľajú cigary sa nazývajú torcedores. Na výrobu jednej cigary sa často používajú listy z rôznych častí rastliny, aby sa dosiahol ideálny chuťový profil. Kubánska vláda kladie veľký dôraz na zachovanie kvality cigár, nakoľko ich výroba a export tvoria dôležitú časť kubánskej ekonomiky.

Podobne je to aj s rumom. Ten patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie rumy na svete. Medzi najznámejšie kubánske značky rumu patrí Havana Club, ktorá je dnes jedným z najväčších svetových producentov rumu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zmena prostredia vám prospeje: Navštívte historické mesto, ktoré je iba na skok zo Slovenska!
Varadero patrí k najkrajším častiam Kuby (Zdroj: unsplash.com/santiago garcia)

8. Typické vozidlá

Vplyv americkej kultúry je obrovský a dodáva Kube nefalšovanú a originálnu atmosféru. Neexistuje zrejme nikto, kto by si Kubu nespojil s typickými autami. Na kubánskych cestách je bežné vidieť klasické americké automobily z 50. rokov minulého storočia. Nie je to však preto, že by Kubánci prepadli tomuto typu áut. Môže za to embargo na dovoz automobilov, ktorý platil až do roku 2011.

9. Zvláštny zákon

Na Kube platí pravidlo, podľa ktorého musia vládne vozidlá, ak majú voľné miesto, zastaviť a vziať stopárov. Toto opatrenie bolo zavedené ako reakcia na nedostatok verejnej dopravy, ktorý je dôsledkom hospodárskych obmedzení a embarga. Pre mnohých Kubáncov je stopovanie jedným z hlavných spôsobov, ako sa pohybovať medzi mestami a obcami.

Ďalším zaujímavým zákonom na Kube je, že každý štátny zamestnanec, ktorý má pridelenú pôdu na poľnohospodárske účely, ju musí pravidelne obrábať. Ak by pôdu nechal nevyužitú, môže o ňu prísť.

10. Pláže, ktoré patria k najkrajším

Ak sa vyberiete na Kubu, zrejme to bude aj kvôli nádhernej prírode. Medzi najkrajšie pláže patrí Varadero, ktoré sa tiahne cez 20 kilometrov. Vybrať sa môžete aj do Cayo Coco. Ide o rajský ostrov s lagúnami, kde je bežné stretnúť množstvo plameniakov. Nezabudnite navštíviť aj navštíviť historické mestá ako Havana, Trinidad či Santiago de Cuba, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame