Poľsko je krajina, kde sa bohatá história prelína s moderným duchom a kde tradície stále žijú v srdciach ľudí. Z dávnych legiend a kráľovských príbehov až po dynamické mestá a pôsobivú prírodu – Poľsko ponúka pestrú paletu zážitkov pre každého cestovateľa.
V tomto článku vás prevedieme minulosťou tejto krajiny, nahliadneme do unikátnych poľských zvykov a pozrieme sa na miesta, ktoré vás zaručene očaria. Či už hľadáte pulzujúce mestá, prírodné poklady alebo miesta s neodolateľnou atmosférou, náš severný sused vás prekvapí svojou rozmanitosťou a šarmom.
V článku sa dočítate:
- Aké tradície a kultúrne bohatstvo ukrýva susediace Poľsko?
- Ktoré známe turistické miesta stojí za to navštíviť?
- Aké skryté poklady Poľsko ponúka návštevníkom?
- Praktické cestovateľské tipy
- 10 zaujímavých faktov o Poľsku
- Ktoré významné osobnosti preslávili Poľsko?
Aké tradície a kultúrne bohatstvo ukrýva susediace Poľsko?
Poľsko, často vnímané aj ako srdce strednej Európy, je miestom, kde sa históriou prepletajú príbehy kráľov, dramatické obdobia vojny, obnovy či stále živé ľudové tradície. Táto krajina, mimochodom v mnohých zvykoch veľmi podobná Slovensku, sa vie rovnako nahlas smiať, tancovať a bažiť po kyslej kapuste i sladkých koláčoch. Ak by sme stručnú históriu Poľska mali opísať jedinou vetou, bola by to „cesta od kráľovstva po modernú republiku“. Príbeh Poľska sa začína v 10. storočí, keď knieža Mieszko I. položil základy poľského štátu. Po stáročia bola krajina dôležitým hráčom na politickej šachovnici Európy – zažili tu obdobie rozmachu počas Poľsko-litovskej únie, ktoré sa neskôr skončilo rozdelením krajiny medzi Rakúsko, Prusko a Rusko.
No Poľsko nikdy nezostalo ticho – po prvej a druhej svetovej vojne vstalo z popola a dnes je modernou krajinou, členom EÚ aj NATO, pripravenou v každom ohľade ukázať svetu svoj jedinečný charakter. Tradičné poľské festivaly a slávnosti sa konajú po celý rok a aj preto je Poľsko krajinou, ktorú sa oplatí navštíviť v akomkoľvek období roka. Je to krajina pre tých, ktorí chcú zažiť autentickú kultúru a priateľskú atmosféru, a je známa tradičnými trhmi, na ktorých nájdete miestne produkty, ukážky remeselných prác a výrobkov, regionálne pochúťky ako klobásy, syry či dobroty z medu.
Tradičná poľská kuchyňa
Pri návšteve Poľska by ste nemali vynechať možnosť ochutnať tradičné kulinárske špeciality. Poľská a slovenská národná kuchyňa majú veľa spoločného, napriek tomu sa v oboch krajinách nájdu pokrmy, ktoré by ste v inej časti sveta hľadali len márne. Typické poľské jedlá pozostávajú z bežných a dostupných surovín. Veľmi obľúbené sú rôzne polievky, mäsité jedlá, ale aj sladké pokrmy, v ktorých sa cukrom nešetrí. Už ste niekedy ochutnali sernik – chutný tvarohový koláč alebo faworki – krehké vysmážané pečivo posypané práškovým cukrom, ktoré sa pripravujú na fašiangy?
Poľská kuchyňa je známa rozmanitosťou a každý jej región má špecifické jedlá, ktoré odzrkadľujú lokálne tradície, historický vplyv a dostupné suroviny. Národným jedlom sú pirohy alebo pierogi, ktoré môžu byť tak hlavným chodom, ako aj dezertom. Na slano i na sladko, varené, pečené či smažené – jednoducho možností je veľa a vždy môžu chutiť inak. Nemenej významným jedlom je bigos, čo je vlastne zmes kyslej kapusty a rôznych druhov mäsa a klobás. Môžu sa doň pridať aj sušené huby a slivky, základom je dlhé a pomalé varenie, ktoré mu dodáva výraznejšiu chuť. Čo sa týka nápojov, medzi najobľúbenejšie poľské patria domáca vodka a pivo.
Ktoré známe turistické miesta stojí za to navštíviť?
Poľsko je krajina, ktorá láka turistov z celého sveta. Nájdete v nej všetko, od malebných mestečiek, majestátnych hôr a vrcholov až po úchvatné a fascinujúce pláže. Ponúka zážitok pre každého, kto chce objavovať históriu, ale aj pre toho, kto chce dovolenku stráviť skôr zážitkovo.
1. Krakov a soľná baňa Wieliczka
Krakov bol kedysi hlavným mestom Poľska a je to mesto plné architektonických skvostov. Srdcom mesta je hrad Wawel, ktorý sa týči nad riekou Visla. Niekoľko storočí bol hlavným sídlom poľských kráľov a dnes sa v ňom nachádza múzeum s korunovačnými klenotmi. Podľa vedcov je skala, na ktorej sídli, stará až 150 miliónov rokov a prvé osídlenie bolo zdokumentované ešte v 7. storočí.
Obyvateľov však z tejto skaly vyhnal nenásytný drak, zabýval sa v podzemnej jaskyni a začal terorizovať ľudí. Museli mu odovzdávať časť úrody a dobytka a za odmenu ich nenapadol. Kráľ Krak však chcel ukončiť túto tyraniu a podarilo sa mu to spoločne so synmi. Jednu kravskú kožu naplnili sírou, drak ju prehltol a vyžralo mu vnútro. Takto sa síce zbavili draka, ale brat zavraždil svojho súrodenca Kraka II. a zločin chcel hodiť na draka. Na podvod sa prišlo, vyhnali ho z mesta a na počesť mŕtveho brata mesto nazvali Krakov. Jedna z opustených jaskýň priamo v kopci sa dnes nazýva Dračí brloh.
Wieliczka patrí k najkrajším soľným baniam v Európe. Od roku 1978 je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa iba 15 kilometrov od mesta Krakov. Každý rok ju navštívi viac ako milión turistov, ktorí môžu obdivovať soľné mesto so sochami svätcov v životnej veľkosti, reliéfy s biblickými motívmi a výjavy zo života baníkov. Ťažba tu prebiehala od 13. storočia až do roku 1996 a počas rokov baníci premenili deväťposchodovú podzemnú baňu na úchvatné miesto.
Srdcom bane je Kaplnka svätej Kingy, patrónky soľných baní, ktorá je celá zo soli. V hĺbke 101 metrov sa nachádza aj nástenný reliéf da Vinciho Poslednej večere a dva oltáre. Zo stropu visia lustre, ako inak celé z rozpustnej soli, aby sa z nej odstránili nečistoty a následne sa sformovali do lesklých kryštálov pripomínajúcich sklo.
2. Varšava – mesto, ktoré povstalo z popola
Hlavným mestom Poľska je od roku 1596 a je centrom vzdelania, priemyslu, umenia aj služieb. Toto mesto bolo po druhej svetovej vojne na 90 % zbombardované a hrozilo mu, že o tento status príde. Nakoniec bolo nanovo od základov postavené a v rozsiahlej niekoľkoročnej rekonštrukcii sa podarilo obnoviť vzhľad mesta tak, aby budovy vyzerali ako 200 rokov staré. Dnes je Staré mesto zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Jedným zo symbolov mesta je socha morskej panny Sirény, ktorá stojí uprostred Staromestského námestia. Je to symbolická postava zo znaku hlavného mesta Poľska. Podoba morskej panny s rybím chvostom vznikla v roku 1622 a používa sa dodnes. Počas druhej svetovej vojny bola zľahka poškodená, v roku 2008 bola odliata z trvalého bronzu.
3. Bielovežský prales
Nachádza sa na východnej hranici Poľska s Bieloruskom. V roku 1932 túto oblasť vyhlásili za národný park a predstavuje najväčší komplex prirodzených listnatých a zmiešaných lesov v Európe. V roku 1979 prales zapísali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, neskôr bol uznaný ako biosférická rezervácia pod ochranou UNESCO. Celé územie je z 96 % pokryté lesmi, v rezervácii sa tiež nachádza niekoľko historických dubov. Dnes je prales známy najmä výskytom zubra európskeho, ktorý tam prebýva už stovky rokov. Ešte zo 16. storočia, z čias panovania Žigmunda I., je známy dokument o ochrane prírody a zubra zvlášť. Trestom za pytliactvo, za ulovenie zubra, bol trest smrti.
Okrem prírodného dedičstva prales vstúpil aj do svetovej politiky. Práve na tomto mieste v decembri 1991 podpísali prezident Ruska a Ukrajiny Boris Jeľcin a Leonid Kravčuk a predseda Najvyššej rady Bieloruska Stanislav Šuškevič takzvanú Bielovežskú dohodu o vytvorení Spoločenstva nezávislých štátov, ktorá po 69 rokoch ukončila existenciu Sovietskeho zväzu.
Poľsko ukrýva aj menej známe poklady
Možno sú menej známe, no sú významné a zaujmú na prvý pohľad. Poľsko je krajina, ktorá ponúka nekonečné možnosti objavovania krás krajiny pre každého turistu. Každý si tu nájde to svoje.
Zamość
Renesančné mesto je nazývané aj Perla renesancie. Je úchvatné svojimi pastelovými domčekmi a majestátnym námestím, ktoré pripomína taliansky štýl. Dôvod je celkom prozaický, navrhol ho taliansky architekt z Padovy.
Mazurské jazerá
Táto oblasť na severe Poľska je miestom stoviek jazier, ktoré sú ideálne na plachtenie, rybárčenie a relaxáciu v prírode. Samotné jazerá sú prepojené umelo vytvorenými kanálmi, majte na pamäti, že na plachtenie potrebujete mať licenciu.
Drevené kostolíky v Podkarpatí
V tomto krásnom horskom regióne nájdete drevené kostolíky, ktoré sú zapísané v UNESCO a pripomínajú časy minulé. Okúzlia vás nádhernou atmosférou a ich korene siahajú hlboko do stredoveku.
Praktické cestovateľské tipy
- Poľsko je krajina dostupná vlakmi, autobusmi a je známa pohostinnosťou domácich obyvateľov.
- Návštevu si najlepšie užijete na jar a na jeseň, keď je počasie miernejšie.
- Ubytovanie nájdete v rôznych kategóriách a vďaka moderným možnostiam dopravy sa napriek veľkosti krajiny pomerne jednoducho dostanete kamkoľvek, kde čaká nové dobrodružstvo.
- Na svoje si tu prídu milovníci histórie, gastronómie, prírody i zábavy.
- Či už ste vášniví mestskí turisti, dobrodruhovia v prírode alebo tí, ktorí chcú oddychovať na brehu pokojného jazera, Poľsko vám vždy má čo ponúknuť. Je rozmanité a ponúka množstvo možností pre každého.
- Nezabudnite si stiahnuť offline mapy, ak sa vyberiete na dobrodružnejšie trasy, a pripraviť sa na neustále zmeny počasia, najmä ak cestujete na sever alebo do hôr.
10 zaujímavých faktov o Poľsku
- Krajina so 16 miestami zapísanými na zozname UNESCO
Poľsko je domovom mnohých miest zapísaných na zozname UNESCO vrátane soľnej bane Wieliczka, starého mesta v Krakove, Bielovežského pralesa či modernistického mesta Gdynia. - Historická odolnosť Varšavy je obdivuhodná
Počas druhej svetovej vojny bolo 85 % Varšavy zničených, ale mesto sa po vojne obnovilo podľa historických plánov a fotografií. Dnes je jeho Staré mesto symbolom obnovy a je na zozname UNESCO. - Miesto vzniku známeho hnutia solidarity
Poľsko bolo miestom, kde vzniklo hnutie Solidarność, vedené Lechom Wałęsom. Toto hnutie prispelo k pádu komunizmu nielen v Poľsku, ale aj v celom východnom bloku. - Jazero s unikátnymi pohyblivými piesočnými dunami
Sloviňský národný park pri Baltskom mori je známy pohyblivými dunami, ktoré sa každoročne posúvajú. Tieto prírodné útvary vytvárajú unikátne „púštne“ scenérie. - Najstarší európsky prales so zubrami sa nachádza v Poľsku
Bielovežský prales je najstarší prales v Európe, kde žijú vzácne zubry. Je to jeden z mála zachovaných pôvodných pralesov na európskom kontinente. - Domov pierogov a bigosu
Poľská kuchyňa je známa tradičnými jedlami ako pierogi (plnené taštičky) a bigos (kapustový guláš). Jedlá sa často pripravujú z miestnych sezónnych surovín. - Najväčší tehlový hrad na svete
Malbork, rozľahlý gotický hrad v severnom Poľsku, je najväčším tehlovým hradom na svete. Postavili ho križiacki rytieri a dnes je jednou z najpopulárnejších pamiatok krajiny. - Krajina pre milovníkov prírody
Poľsko má 23 národných parkov a rôznorodé prírodné scenérie – od pláží pri Baltskom mori cez jazernú oblasť Mazury až po pohoria Tatry a Karpaty. - Tradičná Veľká noc a Vianoce
Poľsko má hlboké kresťanské tradície, ktoré ovplyvňujú oslavy veľkých sviatkov. Na Veľkú noc sa zvyčajne svätia pokrmy a cez Vianoce sa večeria tradičných 12 chodov bez mäsa. - Obľúbené turistické mestá sú Krakov a Zakopané
Krakov je historické mesto s bohatou kultúrou a Zakopané je zas centrom poľských Tatier, ktoré sú obľúbené pre zimné športy aj letnú turistiku.
Ktoré významné osobnosti pochádzajú z Poľska?
Poľsko je domovom aj mnohých významných osobností, ktoré sa preslávili vo vede, kultúre, politike a v rôznych ďalších oblastiach. Mnohí z nich vo svojej oblasti pôsobenia zaznamenali celosvetovo významný prínos a zároveň hrali dôležitú úlohu vo zviditeľňovaní poľskej kultúry a identity.
Významné osobnosti z minulosti
- Mikołaj Kopernik (1473 – 1543) – astronóm, ktorý formuloval heliocentrickú teóriu vesmíru, čím zásadne zmenil náš pohľad na slnečnú sústavu a vesmír.
- Fryderyk Chopin (1810 – 1849) – slávny skladateľ a klavirista romantického obdobia, ktorého diela sú považované za poklady klavírnej hudby.
- Marie Curie-Skłodowska (1867 – 1934) – vedkyňa, ktorá dvakrát získala Nobelovu cenu za fyziku a chémiu. Je známa objavením rádia a polónia a priekopníckou prácou v oblasti rádioaktivity.
- Adam Mickiewicz (1798 – 1855) – básnik a národný hrdina, považovaný za jedného z najvýznamnejších romantických básnikov strednej Európy. Jeho dielo je kľúčové pre poľskú literatúru a identitu.
- Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) – klavirista, skladateľ a politik, ktorý sa stal poľským premiérom a ministrom zahraničia. Zohral dôležitú úlohu pri získaní nezávislosti Poľska v roku 1918.
Významné osobnosti zo súčasnosti
- Andrzej Wajda (1926 – 2016) – filmový režisér a laureát Oscara, známy pre svoje silné filmy o poľskej histórii a identite, ako napríklad Človek zo železa a Katyň.
- Olga Tokarczuk (nar. 1962) – spisovateľka, ktorá v roku 2018 získala Nobelovu cenu za literatúru. Jej diela, ako Knihy Jakubove a Pravek a iné časy sú oceňované pre svoju hlbokú reflexiu o histórii a ľudskej skúsenosti.
- Robert Lewandowski (nar. 1988) – jeden z najlepších futbalistov súčasnosti, úspešný reprezentant Poľska a útočník, ktorý hral za popredné európske kluby ako Bayern Mníchov a Barcelona.
- Lech Wałęsa (nar. 1943) – bývalý prezident Poľska a laureát Nobelovej ceny za mier, ktorý bol zakladateľom hnutia Solidarność a významnou postavou v boji proti komunizmu.
- Zbigniew Preisner (nar. 1955) – skladateľ, známy najmä pre svoje filmové skladby, ktoré napísal pre filmy Krzysztofa Kieślowského ako Tri farby. Jeho hudba sa preslávila na celom svete.
Každý kúsok Poľska má svoj príbeh a krásu, ktorá je miestami jemná a tradičná, miestami energická a moderná. Či už navštívite Varšavu, alebo sa vyberiete objavovať tichý kraj Podkarpatska, nájdete tu atmosféru, ktorá vás prinúti spomaliť, nadýchnuť sa a užívať si prítomný okamih. Tak čo myslíte, kedy sa vyberiete na cestu?
Zdieľať na
Zdieľaní