Týchto 5 sviatočných filmových tipov si nenechajte ujsť: Je medzi nimi nová Popoluška aj česká Láska nebeská

Vianočné filmy premiéry

Na ktoré filmové premiéry sa môžete počas Vianoc tešiť? (Zdroj: GettyImages)

K Vianociam patrí pohoda pre televíznymi obrazovkami. Aj tieto sviatky nám slovenské televízie pripravili bohatú nádielku. Markíza uvedie v premiére českú Lásku nebeskú, JOJ-ka modernú verziu Troch orieškov pre Popolušku z Nórska a RTVS si na sviatky pripravila nový pôvodný televízny film.

Markíza uvedie na 1. sviatok vianočný o 20:30 výnimočnú romantickú vianočnú komédiu Želanie pre Ježiška (2021), ktorú označujú aj za českú verziu kultovej Lásky nebeskej (2003). Vo filme si zahrali Richard Krajčo, Táňa Pauhofová, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Anna Polívková, Petr Vaněk, Hana Vagnerová, Veronika Marková, Veronika Kubařová či Jiří Burian. O čom bude?

„Vo vianočnom filme Želanie pre Ježiška sa ukážkovo rozkmotrená rodina znova a znova snaží zmieriť. Nezodpovedný frajer, ktorého životnou náplňou je obšťastňovanie žien, zisťuje, že existuje aj otcovská a partnerská zodpovednosť. Spokojnému manželskému páru, ktorému zdanlivo nič nechýba, postaví osud do cesty dievčatko z detského domova. Úspešný a sebavedomý manažér svoju spriaznenú dušu už našiel, ale predstaviť ju rodičom je preňho nočná mora. A dve osamelé osoby, ktoré už rezignovali na šťastie a hľadanie toho pravého, možno dostanú ešte jednu šancu,“ píše filmový distribútor.

Už vo štvrtok 22. decembra o 20:35 odvysiela trhová dvojka JOJ Tri oriešky pre popolušku (2021) v ich najnovšom filmovom spracovaní. Najobľúbenejšia vianočná rozprávka z roku 1973 sa teší mimoriadnej popularite nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Nemecku či Nórsku. Práve tu vznikol remake pôvodnej verzie!

„Diváci v Nórsku klasickú Popolušku milujú a práve miestni tvorcovia si preto trúfli ju po takmer päťdesiatich rokoch znovu prerozprávať. Severská pocta česko-slovenskej filmovej klasike prináša jej modernú veľkolepú verziu, nové kostýmy, scenérie nefalšovanej nórskej zimy, ale aj zdravú dávku kúziel,“ sľubuje distribútor. 

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte radi československé rozprávky? Kostýmy z nich môžete obdivovať v atmosfére známeho hradu

Na obrazovky sa chystá aj historicky prvá vianočná rozprávka z produkcie JOJ-ky Krakonošovo tajomstvo (2022), ktorú natočila v spolupráci s Českou televíziou.

„Na hrad na úpätí Krkonôš prichádza jeho nový majiteľ Štěpán so svojou snúbenicou, krásnou kontesou Blankou, a mladším bratom Adamom. V horskom mestečku je ešte jeden nový návštevník, národopisec Jiráček, ktorý zbiera miestne povesti a nevychádza z údivu nad tým, že tunajší ľudia ešte stále veria na Krakonoša. Štěpánov kočiar zrazí okoloidúce dievča, ktorej pomôže Adam a ona sa doňho zamiluje. Naplní sa Liduškina láska k Adamovi? Akú záhadu ukrýva obraz na zámku Hůrka a čo strašné sa kedysi stalo v horách? Kto rozlúšti tajomné značky vlašskej knihy? A kto je vlastne Krakonoš a aké je jeho najväčšie tajomstvo?“ znie oficiálna anotácia.

Zo slovenských hercov sa vo filme objavia Martin Huba, Diana Mórová či Dominika Morávková, z českých spomenieme Davida Švehlíka, Leonu Skleničkovú, Jakuba Prachařa či Ondřeja Sokola. Rozprávku uvedie televízia v premiére 25. decembra o 20:30.

Verejnoprávna RTVS tento rok pripravila nový rodinný film Kôň (2022), ktorý však nebude tradičnou vianočnou jednohubkou. Učiteľ Dušička jedného dňa pred Vianocami objaví u seba doma koňa. Možno by na tom nebolo nič zvláštne, keby nebýval v bytovke na poschodí. Netradičný domáci miláčik narúša nielen každodenný stereotyp života v bytovke, ale aj súkromie a prácu hlavného hrdinu a odkrýva vzťahy aj pravú tvár ľudí v jeho okolí. Televízny film uvedie Jednotka na Štedrý večer o 21:45.

Premiéry sa dočká aj nová česko-slovensko-maďarská fantazijná rozprávka Zakliata jaskyňa (2022). Ukrytá v kráľovskom lese, prinášala po stáročia ľuďom obživu a kráľovstvu zase blahobyt.

„Jedného dňa našiel solivar Buchwald vstup do jaskyne zapečatený. Tam, kde kedysi boli dvere, je zrazu holá skala. Odvážna Ada, dcéra Buchwalda, musí nájsť stratenú sestru a vyslobodiť neprávom väzneného otca. Zatiaľ čo bojuje o rodinu, jej bratia súperia o to, kto z nich zasadne na kráľovský trón. No víťazom nie je ani jeden. Kráľovnou sa stáva ich macocha Berta, ktorej jedinou túžbou je nájsť cestu do jaskyne. Hlboko v tmavých chodbách sú ukryté rubíny. A tie musí mať. Za každú cenu. Podarí sa jej ich získať? Nájde Ada stratenú sestru a kto je skutočný kráľ?“ píše distribútor.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáte vianočné filmové klasiky? Náš kvíz potrápi aj najväčších fanúšikov rozprávok

Za novinkou stojí osvedčená Mariana Čengel Solčanská (Láska na vlásku, Legenda o lietajúcom Cypriánovi), vo filme si zahrali Marko Igonda, Táňa Pauhofová, Karel Dobrý, Martina Zábranská, Ondřej Kraus, Dominick Benedikt, Petra Dubayová, Jan Dolanský, Tereza Bebarová, Václav Kopta, Predrag Bjelac či Filip Kaňkovský. Rozprávku uvedie Jednotka v nedeľu 25. decembra o 20:30.

Odporúčame