Vyvrátili sme 5 známych mýtov o migréne – veríte im tiež? Je čas to konečne zmeniť!

migréna mýty

Migréna a mýty o nej (Zdroj: GettyImages)

Migréna postihuje čoraz viac ľudí a možno aj z tohto dôvodu sa zľahčuje jej priebeh. Práve v súvislosti s migrénou koluje viacero mýtov, ktorým ak veríte, môžu mať priamy dosah na liečbu, jej frekvenciu aj kvalitu vášho života.

Mýtus č. 1: Migréna nie je vážna choroba

Stavy sprevádzajúce migrénu vo väčšine prípadov pominú, no ak sa migréna objavuje niekoľkokrát do týždňa, postihnutý človek trpí zníženou produktivitou, koncentráciou a narušením rodinných aj sociálnych väzieb. Sú známe prípady, kedy migréna pretrvávala niekoľko týždňov a v takom prípade už významne zasahuje do života. Okrem “bežnej” migrény existuje aj hemiplegická migréna, ktorá je dedičná. Výrazne paralyzuje jednu stranu tela a v zriedkavých prípadoch spôsobuje dokonca až ochrnutie.

Mýtus č. 2: Migréna je iba bolesť hlavy

“Migrénu používajú ženy ako výhovorku! Veď je to iba bolesť hlavy, ktorá za pár hodín prejde.”

Ide o špecifickú bolesť hlavy, ktorú človek pociťuje intenzívnejšie, aj vzhľadom na početnosť sprievodných javov. Typickým znakom je pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, ktorú sprevádza jemné mravčenie až tŕpnutie časti tváre. Objaviť sa môže nevoľnosť, citlivosť na pachy, svetlo a zvuk. Migrénu sprevádzajú aj problémy so zrakom – rozmazané videnie po stranách, jasné a blikajúce bodky v zornom poli, aura. Medzi komplikácie patrí tiež problém so sústredením a jasným myslením.

Pri opakujúcich sa migrénach môžete na sebe postrehnúť varovné signály – stuhnutosť krku, nadmerné zívanie či depresívne pocity.


Mohlo by vás zaujať: Dlhotrvajúca bolesť hlavy nám môže skomplikovať život: Migréna trápi najmä ženy


Mýtus č. 3: Migrénu môžem mať plne pod kontrolu

V súvislosti s jednoduchším zvládaním migrény vznikli dokonca zoznamy liekov a voľnopredajných výživových doplnkov, ktoré treba preventívne užívať a taktiež aj jedálničky, z ktorých sú vyradené spúšťače migrény.

Ak by ste sa zo dňa na deň rozhodli pre špeciálny diétny plán (teda bez alkoholu, lepku, glutamanu sodného, histamínu, čokolády a syra), nič nenahradí dostatok spánku, optimálny pitný režim a vyhýbanie sa stresu. Možno sa vám úpravou stravy podarí predĺžiť intervaly medzi epizódami migrény, zároveň však treba myslieť na to, že prudká zmena v jedálničku, hoci aj smerom k lepšiemu, môže telo spočiatku stresovať a privolať silnejšiu migrénu ako doteraz. Dobrý výsledok sa dostaví, ak na zmeny idete primeraným tempom, pozvoľna.

Mýtus č. 4: K tomu, aby išlo o migrénu, musím vidieť auru

Nemusíte vidieť auru, aby ste trpeli migrénou. V skutočnosti sa aura objavuje iba u 10 – 30 % ľudí trpiacich migrénou. Nastupuje priemerne 5 – 60 minút pred migrénou a najčastejšie vplýva na zrak a reč. Pri aure vidíte blikajúce svetielka, farebné škvrny a kľukaté čiary. Videnie sa zdvojuje a vo vážnych stavoch je prítomná aj dočasná slepota. Môžete pociťovať tŕpnutie pier a neschopnosť hovoriť. Ľudia, u ktorých sa pred nástupom migrény objavuje aura, pôsobia dezorientovane a zmätene. Po ústupe aury nastupuje pulzujúca bolesť hlavy.

Mýtus č. 5: Migrénou trpia iba dospelí

Sťažuje sa vaše dieťa na pulzujúcu bolesť hlavy? Nemusí to byť výhovorka, ktorou sa chce vyhnúť písomke! Migréna totiž už dávno nie je vyhradená iba pre dospelých.

Podľa dostupných údajov, migrénou trpí približne 10 % detí v školskom veku a strpčuje život až 28 % dospievajúcich vo veku 15 až 19 rokov. Výraznými spúšťačmi sú stres v škole, zmena prostredia, rodinné a vzťahové problémy, hormonálne zmeny, napríklad u dievčat v období nástupu menštruácie, ponocovanie, nepravidelné stravovanie – aj drastické diéty mladých. Naviac, dieťa, ktoré má jedného rodiča trpiaceho migrénou, má 50 % pravdepodobnosť, že ju zdedí. Ak majú migrénu obaja rodičia, riziko stúpa až na 75 %.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame