Aby kilá konečne išli dole: Skúste tieto 3 veci a získajte štíhlejšiu líniu

Váha

gettyimages

Všetko to musí začať v hlave. Kým sami nedospejeme k myšlienke, že chceme schudnúť, číslo na váhe neklesne. Tentokrát máme pre vás trojicu výborných tipov z iného súdka, než úprava stravy alebo pohyb. Ocení ich každý, na koho sa nalepili kilá navyše.

Udržanie optimálnej hmotnosti má veľký význam pre celkový zdravotný stav. Telo lepšie funguje, odoláva zápalom, ochoreniam srdca a ciev, znižuje sa riziko cukrovky aj neskorších problémov s kĺbmi. Vďaka našim radám svoju cestu k štíhlejšej postave určite zvládnete.

Veďte si denník

Ku kilám navyše sa prejeme vtedy, ak je náš denný energetický príjem vyšší ako výdaj. Vo svojej podstate ide o jednoduchú rovnicu, ktorú za deň častokrát porušíme malým nevinným „zobkaním“. Iba málokto má dokonalý prehľad o tom, čo cez deň zjedol a stovky kalórií tak prichádzajú úplne nenápadne. Výborným pomocníkom vám bude denník. Vystačíte s perom a zošitom, nepotrebujete modernú aplikáciu, ale samozrejme – nemusíte sa jej ani vyhýbať. Postup je jednoduchý:

  1. Každú stranu označte dátumom a rozdeľte na tri stĺpce – jedlo, tekutiny, pohyb.
  2. Počas dňa zapisujte do jednotlivých stĺpcov, čo ste jedli (v akom čase), čo ste pili (čas aj množstvo) a ako ste sa fyzicky hýbali (okrem tréningu sa ráta aj vychádzka so psom, chôdza po schodoch, práca v záhradke…). Nevynechávajte žiadny detail.
  3. Zaznačiť môžete aj čas vstávania a orientačnú dĺžku spánku.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Tomáš Klus 2019 – Klusymfonie

Už za mesiac poctivého zapisovania získate obraz o tom, kedy vás najviac ovláda hlad, zbadáte prehrešky a budete mať jasno vo svojom pitnom režime. Objaviť sa dajú zaujímavé súvislosti:

  • Ak ste spali málo hodín, zjedli ste za deň viac.
  • Ak ste mali slabý pitný režim, boli ste častejšie hladní.
  • Ak ste počas dňa nemali čas poriadne sa najesť, všetko ste dohnali večerným vyjedaním zásob.
  • Ak ste cez deň nemali dosť pohybu, častejšie ste sa utiekali k jedlu.
  • Ak ste žena, jasne uvidíte zmeny v stravovaní súvisiace s menštruačným cyklom.

Nepotrebujete byť vedcom, aby ste sami na sebe odpozorovali, ako súvisí chuť do jedla z bežným denným fungovaním. Následne dokážete prijať zmeny, ktoré vám pomôžu znížiť denný kalorický príjem.

Vyhľadávajte sociálny stimul

V snahe schudnúť nebuďte tajnostkármi. Áno, je jednoduchšie prestať držať sa jedálnička, ak o tom nikto nevedel. Sami pred sebou si zlyhanie ospravedlníme a vyhneme sa pálčivej otázke: „Ty už nie si na diéte?“ Nebojte sa, využitie silu sociálnej interakcie a komunikácie so známymi, kolegami a kamarátmi vo svoj prospech. Zdôverte sa s hlavným dôvodom chudnutia (chcete byť zdravší, krajší, silnejší) a rozprávajte o tom. Verte – pondelková krabica so zákuskami vás už nebude toľko pokúšať a možno vás aj obíde. Je tiež dobré orientovať sa na skupiny rovnakého záujmu – či už v cvičebnej skupine alebo na fórach či v podporných skupinách na internete.

Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie mýty o chudnutí: Zabudnite na magické tabletky i rýchle diéty

Poctivo plánujte

Iba kuchyňa, v ktorej nie sú skrýše s dobrotami môže byť vaším spojencom. Zbavte sa preto mrazených polotovarov, spracovaných potravín, balených sladkostí, krekrov aj sladených nápojov. Starostlivo plánujte, čo budete počas dňa a týždňa jesť. Nič nenechávajte na náhodu a pokyny prázdneho žalúdka. Obklopte sa potravinami, ktoré v sebe ukrývajú hodnotné živiny a majú potenciál navodiť dlhší pocit sýtosti (s obsahom bielkovín a vlákniny). Vyhraďte si čas na varenie – varte chutne, zdravo a na prvý pohľad príťažlivo. Jedlo je nevyhnutná súčasť našich životov, preto by nemalo byť nudným stereotypom, ale správne motivujúcim faktorom.

Čo v boji s kilami navyše najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame