Afty, opary, kútiky: Čo za ne môže a ako s nimi zatočiť?

Herpes

thinkstockphotos.com

Nepríjemný pocit svrbenia či podráždenia v okolí našich úst alebo priamo v nich zväčša neveští nič dobré. Afty, kútiky či opar nepoteší nikoho, práve naopak. Prečo sa tieto problémy zvyknú vracať a ako s nimi skoncovať?

Oslabená imunita, nerovnováha v organizme či únava sa môžu prejaviť ústnymi infekciami. Medzi časté patria podľa odborníkov opary, afty a infekcia kútikov úst.

Poraďte si s oparom

,,Ak má človek opar tri a viackrát do roka, mal by vyhľadať lekára,“ povedal odborník na imunitu Adrián Doboly. Na jeho liečbu pomáhajú gély s obsahom betaglutanu, antivirotické masti, vitamíny B12, C a E. Vhodné je konzumovať i orechy, cestoviny, želatínu, pšenicu, kukuricu a sóju.


Mohlo by vás zaujať: Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!


Pri aftoch pomôže harmanček aj šalvia

Pri liečbe áft, malých pľuzgieroch na povrchu ústnej sliznice, sa podľa Dobolyho osvedčil ľudový recept. Ústa si treba vyplachovať odvarom zo šalvie, harmančeka či alkoholom. Odporúča vyhýbať sa ostrým jedlám a citrusom. Afty pravdepodobne súvisia s nesprávnym spôsobom stravovania, ráznym čistením zubov alebo s emočným stresom. ,,Ich vznik podnecujú látky nachádzajúce sa v citrusoch, ananáse, čokoláde, horčici, octe a najmä v žuvačkách a zubnej paste s obsahom laurylsulfátu,“ upozornil.

Kútiky majú rôzne dôvody

Infekcia kútikov úst sa prejavuje bolestivými trhlinkami, chrastičkami či zápalom a belasým povlakom. U detí však môže ísť aj o streptokokovú infekciu v kolektívoch alebo kvasinkovú infekciu, príčinou môže byť aj nerovnováha v črevnej mikroflóre. Na postihnuté miesta odborník radí aplikovať nedráždivé vysušujúce a dezinfekčné tinktúry. ,,Pri predpokladanej kvasinkovej infekcii sa používajú antimykotické masti, pri bakteriálnej infekcii antibiotiká. Vhodná je aj úprava stravy,“ dodal.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Podporte imunitu

Takto môžete pomôcť svojmu telu:

  • Prijímajte dostatok ovocia a zeleniny – nazbudnite na osvedčenú červenú repu, cibuľu a cesnak.
  • Imunite aj črevnej mikroflóre prospieva kvasená kapusta – bomba vitamínu C (doprajte si ju aj surovú, teplo vitamín C ničí).
  • Črevnej mikroflóre ulahodíte aj kefírom, acidofilným mliekom, probiotickým jogurtom a pod.
  • Dbajte na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu – „v zdravom tele zdravý duch“ stále platí
  • Nezabudnite na dostatok spánku.

Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a ani problémy vo vašich ústach alebo v ich okolí vás nebudú trápiť tak často.


Čo sa v boji s aftami najviac osvedčilo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame