Pozor na alkohol: Už takéto množstvo dokáže negatívne vplývať na organizmus

partia ľudí si pripíja

Aj obyčajný prípitok ovplyvní váš organizmus (Zdroj: Freepik/freepik)

Na návštevách či oslavách sa dá prípitkom len ťažko vyhnúť. Spoločenské konvencie z neho pochopiteľne vylučujú niektoré skupiny ľudí, no od ostatných sa očakáva, že budú družní. Ak však dodržiavate zásady zdravého životného štýlu, mali by ste myslieť na to, že už malé množstvo alkoholu vplýva na ľudský organizmus.

Zdravá miera pitia alkoholu totiž neexistuje. Každá dávka alkoholu a každý alkohol so sebou prináša riziká nielen v zdravotnom, ale aj v spoločenskom rozmere. Upozornil na to riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Košiciach Boris Bodnár.

Z hľadiska poškodenia zdravia podľa neho nezáleží na tom, či konzumujete víno, piva alebo destiláty. „Rozdiel medzi týmito typmi alkoholu nie je absolútne žiadny. Každý má nejaký objem samotného alkoholu ako chemickej látky.“ ozrejmil.

Podotýka, že akákoľvek konzumácia alkoholu je rizikovým správaním, ktoré vedie k ďalším zmenám. „Najčastejšie k zmene v dávke alkoholu, pretože tolerancia na alkohol výrazne narastá, a teda z jedného piva môžu byť dve alebo z jednej dávky alkoholu dve dávky alkoholu a v priebehu roka alebo niekoľkých rokov ten konzum alkoholu prináša ďalšie komplikácie,“ vysvetlil.

Telesné a psychické funkcie tela dokáže podľa odborníka ovplyvniť už prvá dávka alkoholu. „Či je to porucha koordinácie, porucha výslovnosti, menia sa metabolické funkcie,“ priblížil. Dodal, že chronický pravidelný konzum vysokých dávok alkoholu môže spôsobiť závažné ochorenia, ako napríklad onkologické ochorenia.
Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame