Aj kofeínom sa môžete predávkovať: Viete, koľko šálok denne je ešte bezpečných?

Pitie kávy

Nadmerné pitie kávy môže byť nebezpečné (Zdroj: GettyImages)

Začínate deň voňavou šálkou kávy? Pre mnohých je to ten najlepší spôsob, ako sa ráno nakopnúť. Doba však na nás kladie veľké nároky a únavu si väčšinou nemôžeme dovoliť. A tak dopoludnia nasleduje druhá šálka a popoludní tretia. Cestou z práce sa ešte zastavíme na kávičku s priateľmi a v podvečer si jednu doprajeme s partnerom.

Káva obsahuje kofeín a ten patrí medzi najrozšírenejšie psychoaktívne látky na svete. Ide o stimulant centrálnej nervovej sústavy, ktorý má na organizmus povzbudzujúce účinky. Ak si ho dopriavame s mierou, je všetko v poriadku. Ak to ale začneme preháňať, priaznivý vplyv kofeínu sa stratí a naše telo začne pri pravidelnej vysokej dávke reagovať ako predávkované. Výsledkom budú nepríjemné prejavy organizmu, ba môže dôjsť aj k ohrozeniu zdravia či dokonca i života.

Kofeín a jeho pozitívne účinky 

Začnime však tým pozitívnym. Kofeín má schopnosť blokovať mozgovú signálnu molekulu adenozín, a to spôsobuje relatívne zvýšenie iných signálnych molekúl, najmä dopamínu a noradrenalínu. Táto zmena vo vysielaní signálov do mozgu prospieva našej nálade aj mozgovej činnosti. Podľa jednej z vedeckých štúdií sa po užití 37,5 až 450 mg kofeínu účastníkom výskumu zlepšila bdelosť, krátkodobá pamäť aj reakčný čas. Iná štúdia zasa potvrdila u konzumentov kofeínu nižšie riziko depresie, a to o 13 %. Riziko samovraždy dokonca pokleslo až o 45 %.

Káva a chudnutie

Samozrejme, kofeín neobsahuje len káva, ale aj čaj. Ak denne vypijeme 3 až 5 šálok kávy alebo čaju, môžeme znížiť riziko Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby o 28 – 60 %. Kofeín pomáha aj pri spaľovaní tukov a chudnutí. Vďaka svojej schopnosti stimulovať centrálny nervový systém zvyšuje metabolizmus o 11 % a spaľovanie tukov až o 13 %, čím urýchľuje redukciu hmotnosti. Navyše, prospieva aj pri fyzickej aktivite – zlepšuje kontrakcie svalov a zvyšuje odolnosť voči únave, vďaka čomu dokážeme cvičiť viac a efektívnejšie.

Aby toho nebolo málo, kofeín nás môže ochrániť aj pred srdcovými chorobami a cukrovkou. Štúdie preukázali, že pitím jednej až štyroch šálok kávy alebo zeleného čaju denne znižujeme riziko vzniku srdcových chorôb o 16 až 18 % a cukrovky v priemere o 30 %. K ďalším zdravotným benefitom kofeínu patrí ochrana pečene, nižšie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka či znížené riziko sklerózy multiplex.


Mohlo by vás zaujať: Šálka kávy v neskorších hodinách: Kedy a v akom množstve by ste mali konzumovať kofeín, aby to nenarušilo váš spánok


Koľko kávy je ešte „v pohode“?

Kofeín účinkuje rýchlo. Pri vypití jednej šálky kávy trvá približne len dvadsať minút, kým sa kofeín dostane do krvného obehu, a približne hodinu, kým dosiahne plnú účinnosť. Kedy je pre nás kofeín ešte prospešný, a kedy začína problém? Všetko, samozrejme, závisí od množstva. Odporúčania hovoria, že pre zdravého dospelého človeka je maximálna denná dávka kofeínu 400 mg, respektíve 4 šálky kávy. Nemali by sme pritom zabúdať, že príjem kofeínu zvyšujú aj energetické drinky, už spomínaný zelený či čierny čaj, čokoláda a niektoré lieky.

Symptómy predávkovania sa kofeínom

Primerané množstvo kofeínu nepredstavuje pre organizmus žiadne nebezpečenstvo. Ak dlhodobejšie prijímame vysoké dávky, zahrávame si so zdravím. Ako spoznáme, že sme sa ním predávkovali? Toto sú najčastejšie varovné príznaky:

  • ťažkosti so spánkom (neschopnosť zaspať)
  • nervozita, podráždenosť, nepokoj, úzkosť
  • búšenie srdca, nepravidelný rytmus srdca
  • bolesti hlavy
  • začervenanie tváre
  • zvýšené močenie
  • zášklby svalov
  • žalúdočné problémy – nevoľnosť, zvracanie, hnačka, pálenie záhy
  • halucinácie

Čo robiť po predávkovaní?

Odborníci upozorňujú, že rizikové je už množstvo 600 mg kofeínu denne, čo predstavuje približne 5 až 7 káv. Pri miernejších príznakoch stačí dodať telu dostatok tekutín a odporúča sa mierna telesná aktivita a konzumácia jedál s obsahom draslíka  a horčíka. Vo vážnejších prípadoch treba podať živočíšne uhlie a niekedy je nutný aj výplach žalúdka. Liečba vždy závisí od konkrétneho stavu pacienta a rozhodne o nej lekár.

Pri konzumácii kávy nezabúdajme aj na to, že káva sa môže stať drogou, na ktorej si ľahko vypestujeme závislosť. Aby sme sa vyhli všetkým negatívnym dopadom konzumácie kofeínu, exituje jednoduchá prevencia: príjem kofeínu by sme mali udržať pod 400, ideálne dokonca pod 300 mg za deň.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame