Na čo si dať pozor pri zbere a uskladnení hríbov? Zabudnite na igelitky aj nebezpečnú povery so slimákmi!

ako zbierať hríby

Viete, aké hríby sú vhodné na zber? (Zdroj: GettyImages)

Sezóna hríbov je v plnom prúde. Lákavá vôňa a chuť zavedie do lesa aj menej skúsených hubárov. To však nemusí stále skončiť len chutnou večerou. Pokiaľ nemáte so zberom skúsenosti, mali by ste si dávať veľký pozor. Odborníci totiž hovoria, že ročne sa v krajine hubami otrávia desiatky ľudí. Najdôležitejšie je preto zbierať len huby, ktoré človek pozná. Informuje o tom Národný portál zdravia patriaci pod Národné centrum zdravotníckych informácií.

Aké hríby zbierať?

Ak nie ste skúsený hubár, zamerajte sa len na hríbovité, ktoré majú na spodnej časti klobúka rúrky, napríklad dubáky, kozáky, masliaky a suchohríby. Tiež nie je vhodné ochutnávať surové huby. Dôležité je aj skladovanie nazbieraných hríbov. Huby sa tiež nemajú skladovať v igelitových alebo mikroténových vreckách. Aj jedlé sa môžu v niektorých prípadoch pri nesprávnom skladovaní zmeniť na jedovaté.

Huby je potrebné vždy dostatočne tepelne upraviť. Pri ochutnávaní surových plodníc a konzumácii šalátov zo surových húb môže nastať ľahká otrava, aj keď išlo o jedlé plody. Deti do šiestich rokov, tehotné ženy a dojčiace matky by nemali konzumovať nijaké huby. Pre deti môže byť smrteľné už veľmi malé požité množstvo.

Trávenie môže byť zradné

Nespoliehajte sa na poveru, že strieborná lyžička sčernie pri kontakte s jedovatou hubou, ani na to, že jedovaté kusy neobhrýzajú slimáky. Jedlá tohto typu sú ťažko stráviteľné, preto sa neodporúča jesť ich vo väčších množstvách, ani ich konzumovať vo večerných hodinách. Môžu spôsobovať nielen tráviace ťažkosti, ale aj problémy so spánkom. Preto si radšej doprajte menšie množstvo so zdravou prílohou. Nepreháňajte to preto ani s ich pridávaním do rôznych pokrmov, ako napríklad do praženice alebo kapustnice. Nebojte sa, ich chuť sa do jedla aj tak dostane.

Uskladnenie v mrazničke

Hríby môžete po zbere zakonzervovať sušením. Zachovajú si tak nielen bohatú chuť, ale aj arómu. V takomto stave sa výborne hodia do polievok. Voda ich spätne hydratuje a tak si aj počas mrazivého decembra môžete pochutnať na lahodnej kyslej hríbovke.

Ďalším možným riešením je mraznička. Dajte si však pozor. Huby vždy treba blanšírovať, teda obariť horúcou vodou, aby sa zastavilo množenie mikroorganizmov. Rozmrazené znovu nezamrazujte. Jedlé čerstvé huby, ktoré zmrazíte, môžete použiť na varenie aj po niekoľkých mesiacoch. V takomto stave ich môžete použiť do prívarku alebo pokojne aj upiecť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame