Patríte k bordelárom? Oproti ostatným máte mnohé prednosti!

Neporiadok

Neporiadok je najlepší spojenec kreativity (Zdroj: GettyImages)

Vraj ste neporiadny a neviete si po sebe poupratovať? Vedci však tvrdia, že neschopnosť usporiadať si veci nesmie byť chápaná ako zlá. Dokonca aj niektoré svetové kreatívne osobnosti boli známe práve neporiadkom. Patril k nim napríklad Steve Jobs, Thomas Edison alebo Albert Einstein.

Napriek všetkej snahe je vaša kancelária zaprataná najrôznejšími predmetmi a doma sa vaša izba vôbec nepodobá ukážkovým miestnostiam z magazínov? Než aby ste sa márne snažili potlačiť svoje sklony k neporiadku, radšej sa na to pozrite z druhej strany. Skrýva v sebe totiž mnohé prednosti.

Najlepší spojenec kreativity

Na rozdiel od mnohých poradcov na usporiadanie interiéru, ktorí nás povzbudzujú, aby sme triedili svoje veci, mnohí experti a vedecké štúdie ukazujú na to, že neporiadok ide tiež ruka v ruke s kreativitou. V roku 2013 robila psychologička Kathleen Vohsová z Minnesotskej univerzity zaujímavý experiment. Dve skupiny osôb rozdelila tak, že jedna bola umiestnená v dokonale čistej miestnosti q druhá v rozhádzanej.

Obe skupiny boli podrobené rovnakým testom, z ktorých vyplynulo, že tí, ktorí boli v neporiadku, vykazovali viac kreativity ako druhá skupina v upratanej izbe. Tí, ktorí majú dokonalú kanceláriu, majú tiež tendenciu sústrediť sa na pravidlá. Naopak, osoby žijúce v neporiadku sa skôr odvážia odkloniť od vyšliapanej cesty a používajú svoje štósy papiera ako zdroj inšpirácie.

Slobodní a flexibilní

Ak človek miluje neporiadok, znamená to slobodomyseľnosť a odmietanie konvencií. Poriadok je často vnímaný ako donútenie či uväznenie. „Neporiadni ľudia sú často psychicky veľmi slobodní,“ vysvetľuje psychologička. Je to spôsob, ako sa vzbúriť proti príliš úzkostlivým rodičom, ako odmietať byť ako matka, ktorá je prísnou pani domu.

Neporiadok je tiež spôsob, ako vymedziť svoj priestor vo vzťahu k ostatným. „Ak pohadzujeme po byte špinavé topánky či svoje papiere, nútime tým ostatných, aby sa nami zaoberali: je to tiež spôsob, ako prilákať pozornosť,“ hovorí Vohsová. Neporiadni ľudia sú tiež viac pružní, pokiaľ ide o čas. Sú schopní zmeniť svoje plány na poslednú chvíľu, aby využili nejaké príležitosti. Vedia sa smiať sami na sebe a vnášať hru do každodenného života.

Niektorí ľudia ho potrebujú

V posledných rokoch je však neporiadok v našich interiéroch oveľa lepšie tolerovaný. Niektorí ľudia ho vyslovene potrebujú. Doma, v kancelárii, v automobile či v pivnici. Táto neusporiadanosť je o to viac nevyhnutná, ak dotyčný vykonáva povolanie zvlášť náročné na presnosť, kde sa nesmie pomýliť ani o číslo či čiarku.

Poriadok rýchlo a bez starostí?

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. S kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.

Máte pocit, že ste obklopení idiotmi? Táto skvelá príručka vás naučí s nimi vychádzať

Zdroj: ČTK
Odporúčame