Burčiak prospieva vášmu zdraviu: Odporúčanú dávku však neprekračujte

Hrozno v košíku, fľaša a pohár vína

Burčiak obsahuje látky prospešné pre naše zdravie (Zdroj: Freepik/soulpics)

V kvalitnom burčiaku sa skrýva množstvo zdraviu prospešných látok. Vedeli ste však, že denná dávka by nemala byť vyššia ako 300 mililitrov? Pre TASR to uviedla Zuzana Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Burčiak je kvasiaci hroznový mušt, čiže medziprodukt, ktorý vzniká počas výroby vína s obsahom alkoholu do 6 %. Hoci je obsah cukru v burčiaku vysoký, dokáže telu poskytnúť aj množstvo zdraviu prospešných látok. Niektoré pochádzajú priamo z hrozna a ďalšie zas z kvasiniek. Nie je však vhodný pre diabetikov.

„Obsahuje hlavne vitamíny skupiny B, stopové prvky, minerály a ovocné cukry, železo, zinok a tiamín, ktorý zlepšuje činnosť srdca. Burčiak má taktiež priaznivé účinky na trávenie, nervovú sústavu a na pleť. Kyselina pantoténová v ňom obsiahnutá má pozitívny vplyv na zažívacie ústrojenstvo a sliznicu,“ ozrejmila Klinčáková.

Upozorňuje však, že neplatí pravidlo, čím viac burčiaku človek vypije, tým bude zdravší. „Väčšie množstvo burčiaku môže z dôvodu obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách,“ dodala.

Kvalitný burčiak možno podľa odborníčky spoznať podľa vône a chuti. „Má žltkastú farbu iba s jemným kalom. Vôňa je sladká a chutí sladko-kyslo,“ spresnila s tým, že mierna zakalenosť je spôsobená kvasinkami.

Pokiaľ by bol burčiak príliš tmavý, môže to znamenať, že ho nevyrobili z hrozna, ale napríklad z jabĺk. „Stať sa môže aj to, že sa hrozno zle spracovalo,“ uviedla Klinčáková. Správny burčiak musí byť podľa nej hustý a mať usadeninu na pohári. Ak je príliš riedky, mohol ho výrobca zriediť vodou.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame