Ako často by ste mali kŕmiť svojho psa? Vedci navrhujú ideálne číslo, ktoré vás prekvapí

miska s granulami pre psa

Ako často treba kŕmiť psa? (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Každý pes je iný. Podľa toho, aké je to plemeno, akú má veľkosť, vek a zdravotný stav, sa môžu líšiť aj jeho konkrétne stravovacie požiadavky, vrátane toho, čím a v akom množstve by ste svojho psíka mali kŕmiť. Ale ako často? Nová štúdia, ktorá hodnotila viac ako 10-tisíc psov, ponúka prekvapivé poznatky o zjavných súvislostiach medzi frekvenciou kŕmenia a zdravím psov – a kľúčovým záverom je určite podnet na zamyslenie.

„Vôbec sme si neboli istí, že uvidíme nejaké rozdiely v zdraví alebo kognitívnych schopnostiach psov na základe frekvencie kŕmenia,“ vysvetlila vedúca autorka a bioštatistika Kathleen Kerr z University of Washington, keď boli v decembri zverejnené predbežné výsledky.

Ideálne kŕmenie

Podľa výskumu dospelí psi, ktorí sú kŕmení iba raz denne, majú tendenciu dosahovať výrazne lepšie skóre v niekoľkých ukazovateľoch zdravia v porovnaní so psami, ktoré sú kŕmené častejšie. „Kontrolou pohlavia, veku, plemena a iných potenciálnych rušivých faktorov sme zistili, že psi kŕmení raz denne mali nižšie priemerné skóre na stupnici kognitívnej dysfunkcie a nižšiu pravdepodobnosť, že budú mať gastrointestinálne, zubné, ortopedické, obličkové ochorenia,“ vysvetľuje v novom článku výskumný tím, ktorý vedie prvá autorka a výskumníčka v oblasti zdravia psov Emily Bray z University of Arizona.


Mohlo by vás zaujímať: Rozprávate sa s vaším domácim miláčikom? Vedci odhalili, že psy dokážu rozpoznať rozdiely v ľudskej reči!


Zatiaľ čo frekvencia kŕmenia jedného jedla denne bola spojená s lepšími výsledkami pre psov v niektorých oblastiach, v iných oblastiach to nebolo také jasné. Merania rizika ochorenia z hľadiska zdravia srdca, kože a neurologického zdravia, ako aj výskytu rakoviny, nepreukázali štatisticky významné účinky vplyvu počtu kŕmení denne.

Návyky zatiaľ nemeňte

Okrem toho výskumníci uznávajú množstvo obmedzení, ktoré treba mať pri tejto štúdii na pamäti. Všetky údaje o kŕmení nahlásili sami majitelia psov – čo znamená, že sú predmetom chýb v ich zapamätaní a interpretácii – a štúdia nedokázala odlíšiť možný vplyv kalorického obmedzenia (ktorý sa v štúdii nemeral).

Kým nebude známe oveľa viac o základných mechanizmoch tohto zjavného javu – a následný výskum nebude môcť výsledky nejako ďalej vysvetliť – nikto by na základe tejto jednej štúdie nemal meniť, ako často kŕmia svojho psa, tvrdia vedci. „Avšak, ak budú výsledky podporené budúcimi štúdiami, môže byť rozumné prehodnotiť v súčasnosti prevládajúce odporúčanie, aby sa dospelí psi kŕmili dvakrát denne,“ uzatvára tím . „Dôvod pre kŕmenie psov dvakrát denne je nejasný… a naša štúdia naznačuje, že častejšie kŕmenie môže byť v skutočnosti optimálne pre niekoľko zdravotných výsledkov súvisiacich s vekom.“Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame