Úžasný objav vedcov: Mravce dokážu podľa nových výskumov z moču zistiť výskyt tohto zákerného ochorenia

Podľa vedcov dokážu mravce vycítiť z moču toto zákerné ochorenie (Zdroj: Freepik/Rhjphotoandilustration)

Vedci zistili, že aj taký malý hmyz, akým sú mravce dokážu pomôcť pri diagnostike zákerných ochorení. Z moču sú totiž schopné vycítiť prítomnosť rakoviny. Experti v štúdii publikovanej v odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences uviedli, mravce by mohli byť v budúcnosti využité na lacnú a účinnú diagnostiku rakoviny.

Lacný a efektívny spôsob diagnostiky

Predošlý výskum ukázal, že schopnosť vycítiť rakovinu majú po výcviku napríklad psy, a to nielen prostredníctvom moču. Viacero typov rakoviny totiž dokáže zmeniť zápach moču, no takúto zmenu ľudský čuch nedokáže zachytiť.

„Mravce sa dajú sa ľahko vycvičiť, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a ich chov nie je drahý,“ hovorí profesorka Patrizia d’Ettorreová z Univerzity Paríž XIII vedúca štúdie. Výskum na mravcoch nadväzuje na predchádzajúce štúdie profesorky a tímu okolo nej. Vedkyňa predtým zistila, že mravce vedia vyčuchať ľudské rakovinové bunky vypestované v laboratóriu.

Výskum pokračuje na ľudských vzorkách

Najnovší výskum prebiehal na 70 mravcoch otročiacich (formica fusca) a ako vzorky poslúžil moč myší, ktoré buď mali, alebo nemali v tele nádor. Na vzorkách mravce vedeli pomocou zápachu moču určiť, ktoré myši sú zdravé a ktoré trpia rakovinovým ochorením. Mravce majú veľmi citlivý čuchový systém a dajú sa vycvičiť na vnímanie niektorých pachov.

„Asociatívnym učením sme ich vycvičili, aby si spojili daný zápach – rakovinu – s odmenou. Už po niekoľkých testoch sa toto spojenie naučili,“ povedala autorka štúdie pre agentúru PA. Tento výskum sa podľa jeho autorky veľmi dobre hodí na situácie a diagnostiku aj z reálneho života. „Boli sme prekvapení, aké efektívne a spoľahlivé mravce sú,“ dodala, preto ďalším krokom vo výskume bude zistiť, či mravce dokážu rakovinu odhaliť aj v ľudskom moči.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Horúčku treba znížiť čo najskôr: Aký stupeň teploty ohrozuje organizmus a kedy treba navštíviť pohotovosť?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame