Máte radi tradičné sladkosti? Múzeum v Seredi usporiadalo výstavu, ktorá pripomína 70. výročie vzniku Slovenských pečivární

Známy výrobca sladkých pochúťok oslavuje 70. výročie (Zdroj: Freepik/atlascompany)

Slovenské pečivárne v Seredi produkujú svoje výrobky už 70 rokov. Pri tejto príležitosti otvorilo Mestské múzeum – Fándlyho fara výstavu, na ktorej sa vo veľkej miere podieľali aj súčasní či bývalí zamestnanci podniku. Vedúca múza Mária Diková uviedla, že poskytli predmety a tlačoviny pripomínajúce históriu podniku.

„Zo zbierky múzea pochádza napríklad publikácia s názvom 30 úspešných rokov n. p., ktorú vydalo vedenie podniku v auguste 1983, kronika Pionierskeho domu v Seredi z rokov 1960 – 1961, v ktorej sú zápisy seredských pionierov z návštevy pečivárenskej továrne spolu s fotografiami a ochrannými známkami výrobkov,“ informovala.

Z muzeálneho fondu Domu kultúry v Seredi pochádza zbierka fotografií z výrobného podniku. Sú medzi nimi aj fotografie zamestnancov, ktorí zápolili v kultúrnom dome v rámci súťaží Brigád socialistickej práce.

Spoločnosť, ktorej je prevádzkareň pečivární súčasťou, poskytla na výstavu exponáty z vlastného archívu. Návštevníci budú môcť vidieť napríklad album s ochrannými známkami výrobkov, fotografie z výroby a skupín zamestnancov z výrobných liniek, výstrižky z novín a časopisov, tabuľu a brožúry informujúce o sortimente trvanlivého pečiva, kroniku podnikového zväzu žien a tiež katalógy výrobkov zo Serede a Figara v Trnave.

„Zo súkromných archívov máme fotografie zo schôdzí, slávností a brigád, odznaky a publikácie, ktoré poskytla Elena Števčíková, reklamné šálky s logami od Petra Kapoša a fotografie rodiny Bilkovej – Ulehlovej. Od Milana Zindra je pôvodná tabuľa závodu z roku 1953,“ dodala Diková. Výstavu budete môcť navštíviť do 2. novembra.


Obľubujete sladkosti tejto značky?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame