Ako chrániť oči pred slnkom, ak nosíte dioptrické okuliare? Obrovský výber prekvapí aj vás

žena v stredných rokoch so slnečnými okuliarmi sa usmieva do slnka

Slnečné a dioptrické okuliare v jednom? Aj to je jedna z možností. Zdroj: Adobe Stock

Ochrana zraku pred škodlivým UV žiarením je dôležitá u každého z nás. Potrebujú ju aj ľudia, ktorí sa nezaobídu bez dioptrií. Čo teda v prípade, ak už jedny okuliare na nose máte? Budete prekvapení, koľko možností pre vás existuje.

Dioptrické slnečné okuliare ponúkajú nekonečno možností

Máte svoj obľúbený typ okuliarového rámu a radi by ste ho nosili aj počas slnečných dní? Kúpte si ešte jeden a dajte si doň zhotoviť tónované dioptrické šošovky s UV ochranou.

„Pri slnečných dioptrických okuliaroch vnímam výhodu rýchleho prehodenia, ale je tu zase nevýhoda, že musíte so sebou nosiť dvoje okuliarov – dioptrické aj dioptrické slnečné. Aj ich zadováženie je finančne náročnejšie ako pri niektorých iných možnostiach,“ vysvetľuje vedúci optík Lentiamo Jakub Odcházel.

Fotochromatické okuliare – pohodlie bez kompromisov

Ak hľadáte dioptrické okuliare s univerzálnym použitím, stavte na fotochromatické šošovky. Tie sú navrhnuté tak, aby reagovali na UV svetlo, a zafarbujú sa automaticky pri kontakte so slnečným žiarením. Inak zostávajú číre, čo je praktické pri prechode z exteriéru do interiéru a naopak. Rýchlosť zmeny farby vás pritom milo prekvapí.

„Dnešné moderné samozafarbovacie šošovky stmavnú približne do jednej minúty a odfarbia sa do piatich minút,“ približuje špecialista z optiky. Drobnou nevýhodou je zvyšková farba, ktorá zostáva pri nosení vonku, aj keď nie je slnečno. Šošovky totiž reagujú na UV žiarenie, ktoré sčasti preniká aj cez mraky.

Mladý muž sedí na schodoch v parku vo fotochromatických slnečných okuliaroch
Fotochromatické okuliare reagujú na UV žiarenie stmavnutím. (Zdroj: Adobe Stock)

Fotochromatické okuliare sú vhodné aj na šoférovanie, hoci sa v aute nezafarbia úplne. Čelné sklo má totiž UV filter, preto menia farbu iba podľa žiarenia prenikajúceho cez bočné okná. „Aj čiastočné zafarbenie je na šoférovanie v našich podmienkach pomerne komfortné – ak práve nejdete oproti východu alebo západu slnka. Navyše, keď človek vojde do tunela, nemá zrazu ‚tmu‘. Výnimkou sú šošovky, ktoré sa v aute plne zafarbia – až do 85 %. Vtedy šoférovanie v tuneli nebude komfortné,“ dopĺňa Jakub Odcházel.

Cena týchto okuliarov závisí nielen od vybraného rámu, ale aj od indexu, výšky dioptrií a povrchových úprav: „Existujú skladové alebo výrobné šošovky, takže orientačná cena je v tom lepšom vyhotovení približne 80 až 300 eur za jednu okuliarovú šošovku.“

Slnečné klipy – možností je viacero

Univerzálne slnečné klipy sa na okuliare pripevňujú pomocou špeciálnej sponky alebo háčikov. Ich výhodou je jednoduché použitie a cena už od 10 eur. Veľkí výrobcovia ich už však veľmi nevyrábajú. Majú totiž viacero nevýhod. „Často presne nesedia, pretože nekopírujú tvar okuliarov, a celkový estetický dojem je veľmi slabý. Ich šošovky bývajú bez ďalších úprav, preto je daná fólia dosť mäkká a náchylná na poškriabanie,“ upozorňuje odborník.

Podstatne lepšie vyzerajú okuliare s magnetickým klipom „clip-on“, ktorý je súčasťou konkrétneho modelu dioptrických okuliarov, na ktorý je presne vyrobený. Dioptrické okuliare v tejto verzii majú v bočnej časti očníc vstavaný magnet, rovnako ako aj v pripínacom klipe. Často je tých klipov viac a tvoria farebný set.“ S touto verziou si môžete byť istí, že všetko presne sedí a spĺňa estetické nároky.

Okuliare cez okuliare – skvelá voľba nielen pre seniorov

Ďalšou možnosťou, ako si v slnečných dňoch dokážete ochrániť zrak, je nosiť oboje okuliare naraz – dioptrické aj slnečné. Takzvané okuliare cez okuliare lákajú pomerne širokým výberom, ale aj priaznivou cenou v rozmedzí 35 až 50 eur. A ako by ste mali medzi nimi správne vyberať? „Najlepšie je, ak si zmeriate svoje okuliare a budete počítať s tým, že na okrajoch potrebujete o jeden až dva milimetre viac,“ vysvetľuje odborník. Ak by aj nesadli, môžete ich vrátiť do obchodu.

Výsledná gramáž takéhoto vyhotovenia je síce vyššia, to však napríklad seniorom nemusí prekážať. „Sú ideálne pre staršiu generáciu alebo vodičov, ktorí uprednostňujú jednoduché použitie, funkčnosť a finančne výhodné riešenie,“ uzatvára Jakub Odcházel.

Kvalitu a skvelý servis nájdete v optike Lentiamo

Mnohé zo spomínaných možností si môžete objednať aj online, napríklad v optike Lentiamo. Takto si môžete objednať nielen okuliare cez okuliare alebo „clip-on“ modely, ale aj dioptrické slnečné či fotochromatické okuliare. Vyklikáte si svoje dioptrie, ako aj úpravu skiel a okamžite zistíte výslednú cenu. A ak uprednostňujete skúšanie v kamennej predajni, odborníci z Lentiamo vám v pobočke v Bratislave na Obchodnej ulici ochotne poradia.

POZRITE SI PONUKU LENTIAMO

Lentiamo logo
Zdroj: PR článok
Odporúčame