6 tipov ako cvičiť v zime tak, aby ste si neublížili: Pozor, aj v tomto období hrozí dehydratácia!

cvičenie v zime

Ako cvičiť v zime bezpečne? (Zdroj: Freepik/freepik)

Hoci nám január pomaly končí, zima vôbec nie je na ústupe. Pokiaľ neradí cvičíte vo fitcentre a doma sa cítite už stiesnene, ideálne prostredie je práve vonku. Dokonca aj odborníci tvrdia, že si môžete posilniť celé svoje telo v chladnejšom počasí. Štúdie ukázali, že pobyt vonku a v prírode je dobrý pre vaše duševné zdravie. To platí najmä v zime, keď veľa ľudí trpí sezónnou afektívnou poruchou, formou depresie. V tomto počasí si však musíte dávať ešte väčší pozor ako zvyčajne.

Dobre si pozrite predpoveď počasia

Nízka teplota a vietor môžu byť vážnou komplikáciou kombináciou, preto si pred odchodom skontrolujte predpoveď počasia a aj pocitovú teplotu. Pokiaľ je hlásený silný vietor, alebo je vydaná výstraha na daný deň, radšej si zacvičte doma. Pokiaľ sú však podmienky priaznivé, smelo do toho.

Nenúťte sa do veľkých výkonov

Vaše telo najlepšie poznáte vy sami. Preto mu len vy viete dokonale prispôsobiť množstvo aj druh cvikov. Nenúťte sa do veľkých výkonov, pokiaľ nevládzete, doprajte si aj prestávku. Nezabudnite sa nadychovať nosom a vydychovať ústami. Pokiaľ je dýchanie príliš rýchle, môže viesť k bolesti hrdla či prechladnutiu.

Oblečte si viac vrstiev

Jedným z najdôležitejších aspektov bezpečného cvičenia v chlade je obliekanie sa vo vrstvách, pričom tri sú magické číslo: vnútorná vrstva dotýkajúca sa pokožky, ktorá odvádza pot do vonkajších vrstiev; stredná vrstva, ktorá slúži ako váš hlavný izolant; a ľahká vonkajšia vrstva, ktorá odpudzuje vietor a dážď a zároveň umožňuje odvádzanie vlhkosti z tela.

Vrstvy oblečenia si samozrejme môžete upravovať podľa potreby. Ak počas zahrievania neodstránite vrstvy, pravdepodobne sa prehrejete a spotíte sa. A keď sa potíte, kvapky vody vyplnia medzery medzi vašimi vrstvami a nahradia vzduch, ktorý pomáha pri izolácii. Zatiaľ čo cvičíte a stále vytvárate teplo, trochu potu nie je veľký problém. Ale ak sa prestanete hýbať, máte problém, pretože studený vzduch a voda je smrteľná kombinácia, ktorá podporuje podchladenie.

Nezabudnite správne zvoliť obuv

Niektorí ľudia predpokladajú, že zateplené, nepremokavé topánky sú najlepšou zimnou obuvou. Ak si však obujete zateplenú a paru nepriepustnú topánku alebo čižmy, spotíte sa a skončíte so studenými a mokrými nohami. Preto si na zimné cvičenie vyberte paro priepustnú obuv. A ak budete kráčať, behať alebo pôjdete na túru, kde je veľa ľadu, obujte si trakčné topánky alebo snežnice.

Prijímajte veľa tekutín

Dehydratácia nie je len fenomén horúceho počasia. V skutočnosti k nej dochádza aj pri poklesoch teploty. Je to preto, že vdychujete studený vzduch, potom ho ohrievate. To spôsobí, že sa zvlhčuje v pľúcach a vydychujete tak prakticky čistú paru. Takýmto spôsobom môžete stratiť dva až tri litre tekutín. Preto nezabudnite na ich pravidelné dopĺňanie počas celého dňa.

Poriadne sa pred cvičením ponaťahujte

Strečing, alebo naťahovanie sa, je ešte dôležitejšie počas chladných zimných mesiacov. Prečo je to tak? Svaly majú totiž tendenciu v chladnom počasí sťahovať sa, aby organizmus šetril teplo. V tomto stave sú však náchylnejšie na zranenie. Pred každým tréningom, či už vonku alebo vnútri poriadne ponaťahujete celé svoje telo.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame