Chceme menej pracovať a viac zarábať: Toto sú riešenia, ako predísť vyhoreniu v práci

Syndróm vyhorenia

Syndróm vyhorenia si nezamieňajte so stresom (Zdroj: GettyImages)

Hektické pracovné nasadenie, málo času pre seba a psychický stres z nestíhania – aj tieto faktory spôsobujú pracovné vyhorenie. Čo vyžadujú zamestnanci, ktorí vyhoreli, aby sa zmenilo v ich práci a čo robiť, aby k vyhoreniu vôbec nedošlo?

V článku sa dočítate:

Pracovné vyhorenie zažívajú ľudia čoraz častejšie

Vyhorenie sa chápe ako stav vyčerpania a to obvykle u osôb, ktoré pracujú s inými ľuďmi ako dôsledok dlhodobého nezvládnutého pracovného stresu. Tak opisuje tento termín Národný portál zdravia. Zároveň ide o proces, ktorý má vplyv na celý váš organizmu, nielen na vašu psychickú pohodu.

NDP informuje, že pracovné vyhorenie alebo „burnout“ zadefinoval už v roku 1974 psychológ Herbert Freudenberger. Človek vyhorí, keď sa fyzicky, psychicky aj mentálne vyčerpá. Má málo energie, cíti sa neustále unavený, má pocit beznádeje, je negatívny aj pri pozitívnych príležitostiach, nemá rád ľudí a z jeho pohľadu je akoby chytený do pasce.

Prieskum spoločnosti Gallup z roku 2020 ukázal, že až tri štvrtiny zamestnancov zažili v práci vyhorenie. Vzorka mala viac ako 1 100 účastníkov:

  • 7 % ľudí uviedlo, že sa cíti neustále vyhorene,
  • 21 % ľudí uviedlo, že pociťujú vyhorenie veľmi často,
  • 48 % ľudí uviedlo, že sa cítia byť vyhorení len niekedy,
  • 20 % ľudí uvidelo, že príležitostne,
  • 4 % ľudí uviedli, že sa nikdy necítia byť vyhorení.

Dohromady 76 % ľudí sa zhodlo na tom, že sú vyhorení v práci neustále, veľmi často alebo aspoň niekedy. Dôvodmi sú nespravodlivé zaobchádzanie v práci, nezvládnutá záťaž a pracovné tempo, nejasná komunikácia z vyšších pozícií, nedostatok podpory zo strany zamestnávateľa a neprimeraná časová tieseň.

Čo zamestnanci vyžadujú?

Nadväzná štúdia spoločnosti PR Newswire sa zaberala tým, čo zamestnanci, ktorí vyhorenie zažili, požadujú zo strany zamestnávateľa, aby sa mu v budúcnosti predišlo. Takmer každý tretí účastník prieskumu uviedol, že by chcel menej pracovných hodín alebo menej práce počas týchto hodín a zároveň viac plateného voľna.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Nahliadnite do svojho vnútra a naučte sa bojovať s úzkosťami

Viac ako 20 % ľudí chce väčšiu podporu zo strany manažérov, vedenia a samotného zamestnávateľa firmy, lepšie mentálne podmienky v práci a prístup k bezplatnému psychológovi (platiť ho má zamestnávateľ). Každý štvrtý opýtaný si myslí, že pravidelné „dni mentálneho zdravia“ by pomohlo zamestnancom predísť vyhoreniu.

Čo vedie k vyhoreniu?

Podľa HR manažérky Sylvie je pracovné vyhorenie čoraz väčšiu témou: „Vnímam to tak, že najčastejšie sa ľudia sťažujú na vyčerpanosť a veľmi negatívne myslenie k svojej práci. Keď začala vojna na Ukrajine, niektorí naši zamestnanci chceli ísť dobrovoľne pomáhať na hranicu, pretože v tom videli väčší zmyslel ako vo svojej práci.“ Názov firmy si neželala zverejniť.

Dôvodom vyhorenia môže byť aj strata motivácie či riešenie pracovných záležitostí po pracovnom čase. Na vine sú však často aj fyzické problémy a to najmä zdravotné s pribúdajúcim vekom, ktoré sú nasledované slabým výkonom a nespokojnosťou zo strany zamestnávateľa. Sylvia hovorí, že práve ženy vyhoria častejšie.

„Hovorí sa, že sme nežnejšie pohlavie, no príčinu vidím niekde inde,“ objasňuje. „Naša spoločnosť vníma stále mužov ako nadradených. Je menej pravdepodobné, že bude povýšená žena ako muž. Samozrejme, záleží to od práce k práci, ale nakoľko má žena menšiu autoritu, no často viac povinností, vedie to až k frustrácii a vysokému stresu.“ Ani takzvané ženy-kariéristky to podľa nej nemajú jednoduché.

Ako mu predísť?

Vyhorenie nepríde zo dňa na deň. Signály vám telo aj mozog dáva postupne. Zosumarizovali sme 10 overených aktivít, vďaka ktorým zaručene predídete vyhoreniu v práci.

Problém sa nabaľuje postupne

Aj práca, ktorá vás sprvu baví a napĺňa, vám jedného dňa môže začať liezť na nervy. Najprv spoznávate v práci nových ľudí a nové aktivity. Potom však príde stagnácia a vám za zdá, že stojíte akoby na mieste. Hneď na to sa dostaví frustrácia a začínate spochybňovať svoju prácu. Nie nadarmo sa hovorí, že čo vyhorelo, muselo raz horieť. Práve toto je tá fáza a od samotného vyhorenia, teda fyzického a psychického vyčerpania ste už len krok. Ako tieto impulzy potlačiť?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trpíte posviatočnou depresiou? Poradíme, ako sa s ňou vyrovnať

Oddych založený na pravidelnosti

Telo potrebuje pre svoje správne fungovanie relax a oddych. Naučte sa chodiť správať a vstávať v pravidelný čas, čím znížite riziko únavy a následnú nechuť ísť ráno do práce. Ak máte voľný víkend, užite si ho – vybehnite na prechádzku, zacvičte si doma a snažte sa byť myšlienkami úplne mimo vášho pracovného prostredia

Odstup od práce

Jasne si vytýčte, čo je váš osobný život a čo pracovný. Počas voľného víkendu neriešte emaily od šéfa, pokiaľ nie sú naozaj dôležité. Určite viete, aké máte kompetencie, čo sú vaše povinnosti a čo sa od vás v práci očakáva. Mimo pracovného miesta by ste tieto veci riešiť nemali. Vytvorte si jasnú bariéru, inak hrozí zlúčenie pracovného a osobného života.

Prestávky v práci

V práci sa pracuje. Z času na čas by ste však mali mať čas aj pre seba. Prestávka na kávu, na čaj alebo iba krátka chôdza na čerstvom vzduchu vedia poriadne vyventilovať nahromadené zlé myšlienky. Vytvorte si pracovný harmonogram, ktorý budete dodržiavať a naučíte svoje telo, že ak odpracuje určitý čas, čaká ho krátka pauza. Aj malé odmeny sú dôležité.

Zdravá práca v kolektíve

Psychickej pohode vie pomôcť aj práca v tíme. Ak si nájdete ľudí, ktorí zdieľajú váš zápal pre prácu, vyhrali ste. Nájsť dobrých kolegov nie je jednoduché, no rozhodne to zvládnete. Kolektív vám zároveň vie uľahčiť pracovné povinnosti. Stačí mať okolo seba ľudí, ktorým dôverujete a viete sa na nich spoľahnúť.

Schopnosť povedať „nie“

Nedokážete všetko – ani po fyzickej, ani po psychickej stránke. Schopnosť povedať „nie“ je veľmi dôležitá a najmä v pracovnom živote. Toto platí počas komunikácie s ostatnými kolegami, prípadne aj s nadriadenými. Nesúhlas nemusí znamenať odmietnutie, stačí asertívne komunikovať a dotyčnému vysvetliť, prečo s ním nesúhlasíte. Úprimnosť nadovšetko.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kam sa s rodinou vybrať počas jarných prázdnin? Máme viac ako 20 tipov, čo robiť doma, v záhrade aj na cestách

Plánujete si prácu aj osobný život

Prácu si zrejme plánujete. Ráno si spíšete alebo v hlave držíte zoznam vecí, ktoré chcete počas nasledujúcich hodín vykonať. Táto rutina vám pomôže dostať sa pracovným časom. Plánujte si však aj osobný život, inak ho môžete stratiť. Ak ste dohodnutí, že idete v piatok o šiestej na narodeninovú oslavu, no treba ťahať nadčasy, jednoducho nemôžete pracovať dlhšie, lebo už máte v osobnom živote plán.

Žiadne tabletky na spanie

Spomínali sme, že spánok je pre telo nevyhnutný. Tabletkami ho však neskvalitníte. Ak zle spávate, niečo robíte zle – máte rozhádzaný spánkový systém, ste vystresovaní, máte zlú životosprávu, myslíte na veľa vecí naraz… Dokonca to môže mať súvis aj so zdravím. Zlý spánok rozhodne riešte a spýtajte sa naňho aj lekára, no zdôrazňujeme, že tablety na spanie vám nepomôžu.

Priatelia vždy na blízku

Snažte sa, aby kolegovia neboli jedinými priateľmi, ktorých v živote máte. Hrozí, že sa počas voľných chvíľ budete zas a znova rozprávať len o práci. Trávte čas aj s rodinou, ale určite sa ozvite aj bývalým spolužiakom či susedom a trávte spolu voľný čas. Počas neho by ste na prácu nemali myslieť.

Odmeny a pochvaly

Na pracovisku si ceňte zdravú pochvalu. Ak vás niekto pochváli, neberte to ako nutnosť z jeho strany. Potešte sa tomu a vnímajte to len v pozitívnom duchu. Aj malé pochvaly alebo odmeny vedia naštartovať centrum odmeňovania v mozgu a motivovať sa na ďalší pracovný výkon je o to jednoduchšie.

Psychológ je krajné riešenie

Mozog je komplexný orgán a preto je vhodné aplikovať všetky možné rady naraz. Ak ale ani vtedy nedokážete pracovať efektívne a potrebujete riešiť problém inak, pomôže vám jedine odborník. Sedenia so psychológom nie sú hanbou a potrebuje ich čoraz viac ľudí. Pripravte sa však na to, že si za každé jedno zaplatíte.

Vyhoreli ste už niekedy v práci?

 

Odporúčame