Sviatky sú za nami a život sa pomaly začína vracať do normálu. Cítite namiesto spokojnosti a šťastia len únavu a smútok? Možno trpíte takzvaným posviatočným blues, ktoré sa často vyskytuje aj po období dovoleniek či iných vybočení z každodenného rytmu.
So sviatkami sa spája množstvo klišé. Vraj je to ten najkrajší čas, kedy sú rodiny spolu, kedy sa všetci stretávajú a prežívajú dni plné šťastia a rodinných tradícií. Nie každý to však má práve takto. Stres zo zhonu, smútok zo samoty či žiaľ zo straty niekoho blízkeho si môžu vybrať svoju daň na duševnej pohode a zdraví, čo sa prejaví práve po skončení vianočného oddychu.
Nie ste sami
Vianočný stromček je zlikvidovaný, ozdoby odpočívajú v škatuliach, a posledné koláčiky sa podarilo dojesť. Kalendár ukazuje január a vy pociťujete prázdno. Nie je to nič neobvyklé. Americká psychologická asociácia (APA) realizovala prieskum, z ktorého vyplynulo, že až 68 percent ľudí cítilo po skončení sviatkov aspoň občas alebo dokonca často únavu a smútok. Posviatočné blues je údajne podobné tomu, ktoré nastáva po očakávaných udalostiach, ako je letná dovolenka či svadba.
Na čo dať pozor?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo u človeka dochádza k posviatočnej depresii. Psychoterapeut Mike Dow ich zhrnul takto:
- všetci ostatní sa počas sviatkov výborne zabávali so svojimi rodinami, nám to nebolo dopriate,
- žijeme osamelo a v izolácii, čo si počas sviatkov uvedomujeme intenzívnejšie,
- trápia nás rodinné problémy a odcudzenie,
- bojujeme s duševnými problémami.
Dow hovorí, že osamelosť a izolácia sú dva najvýraznejšie spúšťače posviatočného blues. „Stres z osamelosti môže zapnúť gény pre duševné choroby, najmä u tých, ktorí majú osobnú alebo rodinnú predispozíciu,“ pripomína. Na druhej strane tí, ktorí trávia čas s rodinou alebo priateľmi, sa môžu spoľahnúť na podporu neurotransmiterov, ako sú dopamín, serotonín a oxytocín.
Arizonská psychologička Rae Mazzei definovala počiatočné príznaky posviatočnej depresie. Na čo by sme si mali dať pozor a čo by sme si teda mali u seba všímať? Jedným z varovných príznakov je pocit ľútosti, že sme neurobili alebo nepovedali, čo sme chceli povedať či urobiť. Je to ľútosť z premárnenej šance, ale môže to byť aj naopak, môžeme pociťovať ľútosť z toho, že sme urobili či povedali niečo, čo sme v skutočnosti tak nemysleli.
Ďalším príznakom je pocit prázdnoty a opustenosti, ktorý pramení z toho, že rodina je zrazu preč a my sme zostali len sami so sebou. Rovnako môžeme pociťovať i smútok z toho, že sviatky sa skončili a neboli také, aké sme ich chceli mať. K tomu všetkému sa môžu pridať problémy so spánkom kvôli stresu či ťaživým emóciám.
Ako z toho von?
Možností je viacero, treba nájsť tú, ktorá nám najlepšie vyhovuje a zbaví nás nepríjemných pocitov.
Zmena myslenia: Mnohí po sviatkoch pociťujú strach z toho, čo príde, obavy z nadchádzajúcich dní a týždňov. Odborníci odporúčajú tzv. kognitívne preprogramovanie mysle. Napríklad presvedčenie, že január bude hrozný mesiac, môžeme preformulovať na tvrdenie: Hoci sú sviatky už za nami, sústredím sa na všetko pekné, čo ma čaká.
Vytvorte si rutinu: Akékoľvek sviatky znamenajú vybočenie z rutiny. Návrat do nej môže byť náročný, no je potrebný. Dovolenkový oddych sa možno skončil, no starostlivosť o seba zostáva. Vráťte sa k tomu, čo vám robí radosť: čítajte, lúštite krížovky, štrikujte svetre, modelujte, maľujte, učte sa cudzí jazyk… A nezabudnite na pravidelné prechádzky či príjemný večerný kúpeľ.
Zostaňte v kontakte: Ak ste počas sviatkov mali plný dom, zrejme na vás teraz doľahol pocit osamelosti. Spoľahnite sa na priateľov, možno prežívajú podobné pocity. Zostaňte v kontakte s čo najväčším počtom ľudí, ktorí sú vám blízki. S príbuznými si môžete písať či telefonovať, s priateľmi aspoň raz za dva týždne vyrazte na čaj či kávu.
Buďte vďační: I keď máte pocit, že vám osud nepraje, určite vo svojom aktuálnom živote dokážete nájsť tri veci, za ktoré ste vďační. Pestujte túto vďačnosť a každý deň si ju pripomínajte. Môžu to byť drobnosti, vďačnosť a sústredenie sa na to, čo máte, vám však zaručene pomôže zvýšiť spokojnosť so životom.
Robte si plány: Posviatočná depresia môže niekedy prameniť z úvah, ako málo sa vídame s rodinou a priateľmi počas roka. Pomôže nám plánovanie vecí a aktivít, na ktoré sa budeme tešiť. Či už to bude nejaká skupinová turistika, návšteva bývalých kolegov alebo letné prázdniny s vnúčatami.
Zdieľať na
Zdieľaní