Na Zamkovského chatu vyniesli 223 kíl symbolického nákladu: Akcia chcela upozorniť na závažnosť týchto zdravotných problémov

Zamkovského chata

Na Zamkovského chatu vyniesli symbolický náklad (Zdroj: sk.wikipedia.org/ I, Branork)

Vo štvrtok 8. decembra sa psychológovia a psychologičky  rozhodli vyniesť symbolický náklad z Hrebienka na Zámkovského chatu. Chceli tak upozorniť na závažnosť duševných problémov. Cieľom podujatia bolo taktiež vyzvať ľudí, aby prispeli na psychologickú pomoc. Informoval o tom riaditeľ občianskeho združenia (OZ) IPčko Marek Madro.

Tím IP-čka sa pravidelne rozrastá, no žiadostí o pomoc je podľa riaditeľa oveľa viac. Združenie ponúka pomoc zadarmo, nonstop a anonymne. Určená je ľuďom, ktorí už ďalej nevládzu sami niesť svoje ťažkosti. Okrem linky pomoci a online chatu sa o duševnú podporu snažia aj prostredníctvom centier krízovej intervencie, krízových intervenčných tímov či klubov pre mladých.

Podobne ako vysokohorskí nosiči vynášajú ťažké zásoby na tatranské chaty, naši psychológovia pomáhajú ľuďom uniesť ich duševné trápenia a starosti. Je to veľmi ťažký náklad, ktorý síce voľným okom nevidíme, ale cítime ho každý jeden deň,“ uviedol Madro. Náklad, ktorý vážil 223 kilogramov, vynieslo spolu s vysokohorským nosičom desať psychológov a pracovníčok IP-čka. Symbolizovať mal práve duševné trápenie.

Občianske združenie sa v týchto dňoch obracia na ľudí so žiadosťou o podporu. Potrebujú totiž zabezpečiť pokrytie nákladov na rozširujúci sa tím psychológov a na svoju činnosť, vďaka čomu chcú pomôcť viac ľuďom.

Madro konštatuje, že väčšina ľudí sa tento rok na IPčko obrátila s pocitmi osamelosti a strachu. Počas uplynulých desiatich mesiacov zaznamenali na svojich linkách pomoci viac ako 148 000 žiadostí o pomoc, pričom 11 000 z nich bolo pre myšlienky na samovraždu. „Vojna na Ukrajine bola dôvodom pre viac ako 10.000 žiadostí o pomoc. Takmer 13.000 kontaktov bolo z dôvodu stresu a tlaku na výkon a 12.000 pre duševné problémy,“ priblížil riaditeľ IPčka. Išlo o ľudí v rôznom veku, od desať až do 65 rokov, pričom pätinu tvorili mladí ľudia od 15 do 18 rokov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nová nádej pre pacientov s pankreatitídou? Neštandardná operácia dokáže zachovať produkciu inzulínu!

„Každý jeden rok máme pocit, že už nezvládneme odpovedať na viac volaní o pomoc. Každý rok však čelíme novým krízam a ľudí v ťažkej situácii pribúda. A ani budúci rok nebude jednoduchý. Chceme tu pre týchto ľudí byť, a zväčšujeme preto aj náš tím psychológov. Potrebujeme podporu, aby sme to spoločne uniesli,“  uzatvára Madro.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame