Nová nádej pre pacientov s pankreatitídou? Neštandardná operácia dokáže zachovať produkciu inzulínu!

pacient s lekárom

Ako sa hýbať v prípade, že pri práci často sedíte? (Zdroj: Freepik/pressfoto)

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) zrealizovali po prvýkrát na Slovensku takzvanú autotransplantáciu Langerhansových ostrovčekov. Ide o bunky, ktoré podžalúdkovej žľaze zabezpečujú tvorbu inzulínu. Takýto druh transplantácie priamo do pečene sa martinským lekárom podaril vďaka spolupráci s českým Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM).

V martinskej nemocnici na tlačovej konferencii dodali, že po čiastočnom alebo úplnom odstránení podžalúdkovej žľazy zostane vďaka unikátnej metóde u pacienta zachovaná produkcia inzulínu, ktorý je životne dôležitý pre rovnováhu cukru v krvi. Zákrok po prvýkrát u nás podstúpil 29-ročný Šimon.

Odstránenie pankreasu by zapríčinilo iné choroby

„Pacient trpel opakovanými, život ohrozujúcimi zápalmi podžalúdkovej žľazy. Ako príčinu týchto zápalov mu zistili vrodenú chronickú pankreatitídu, pri ktorej hrozí riziko vzniku rakoviny pankreasu. Orgán sa preto musel celý odstrániť, čo by však pacientovi spôsobilo ťažkú formu cukrovky,“ vysvetlila Lenka Nosáková z ambulancie pre ochorenia pankreasu a neuroendokrinných nádorov Internej kliniky gastroenterologickej UNM.

Na operačnom zákroku sa podieľal multiodborový tím UNM a zapojení boli aj lekári z IKEM v Prahe. „Pacientovi sa aplikovala infúzia s Langerhansovými ostrovčekmi do riečiska, ktoré ústi do pečene. Autotransplantáciu realizoval priamo v UNM prednosta Kliniky diabetológie IKEM Peter Girman. Výkon prebehol bez závažnejších komplikácií,“ dodal Juraj Miklušica, prednosta Kliniky všeobecnej a viscerálnej a transplantačnej chirurgie UNM.

Pacient bude žiť plnohodnotný život

Na dvanásty deň od výkonu prepustili pacienta do domácej liečby. „Sme radi, že sa takýto komplexný výkon podarilo realizovať po prvýkrát práve na pôde UNM. Celková úspešnosť operácie sa prejaví zhruba po troch mesiacoch, kedy by mala produkcia inzulínu dosiahnuť maximálnu úroveň,“ doplnil Miklušica.

„Posledný rok a pol bol veľmi ťažký. Asi jednu tretinu z tohto času som bol v nemocnici. Po operácii je predpoklad, že sa budem môcť normálne stravovať, budem môcť normálne pracovať a žiť skoro plnohodnotný život. Verím, že budem môcť robiť všetky veci, čo ma predtým bavili a napĺňali,“ povedal Šimon.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie energií prináša svoje obete: Zatvára sa známe termálne kúpalisko

Zákrok nie je pre každého

Pacient bude musieť aj napriek úspešnému zákroku trvalo užívať pankreatické enzýmy pred každým jedlom, no na druhej strane sa u neho nerozvinie ťažká forma cukrovky. Môže jesť oveľa pestrejšiu stravu a bez rizika, že by mu vyvolala bolestivý a život ohrozujúci zápal podžalúdkovej žľazy.

Prednosta Kliniky diabetológie IKEM podotkol, že takýto druh transplantácie nie je vhodný pre všetkých pacientov.

„Ponúkame ju ľuďom, ktorí majú vážne komplikácie diabetu, napríklad im ešte zlyhávajú obličky. Langerhansove ostrovčeky získavame pomocou zložitých laboratórnych metód. Pri nich sa pankreas očistí a – laicky povedané – rozmixuje. Zo získanej zmesi tkaniva sa následne centrifúgou oddelia ostrovčeky. Celý proces trvá štyri až osem hodín a podieľa sa na ňom trojčlenný tím,“ priblížil Girman.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame