Časté negatívne myšlienky môžu viesť k vážnym problémom: Profesor psychológie radí, čo robiť, aby ste ich zmiernili

smutná plačúca žena

Odborníci navrhujú celý rad metód, ako sa vyrovnať s negatívnymi spôsobmi myslenia (Zdroj: Freepik/DrazenZigic)

Všetci mávame myšlienky, ktoré z času na čas „napadnú“ náš mozog a pokazia nám celý deň. Či už je to vaša práca, váš spoločenský život, vaša rodina alebo niečo úplne iné, niekedy môže byť negatív príliš veľa.

Negatívne myšlienky sú síce bežné, no zároveň treba mať na pamäti, že nie sú neškodné a netreba ich brať na ľahkú váhu. Pri depresii alebo úzkosti môžu opakované negatívne myšlienky viesť k vážnym emocionálnym a fyzickým problémom.

Ako zmierniť negatívne myslenie

Mark Reinecke, emeritný profesor psychológie a behaviorálnych vied na Northwesternskej univerzite, navrhuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť prekonať zlé myslenie. Mnohé z metód, ktoré navrhuje, spadajú pod zastrešenie kognitívnej behaviorálnej terapie (CBT), liečby, ktorá sa zameriava na spôsoby, ako zmeniť nezdravé spôsoby myslenia a správania. V podstate je to premýšľanie o spôsobe, akým myslíme. S tým vám môže pomôcť psychológ alebo psychiater.

  • Priznajte svoje emócie. Cítite smútok kvôli smrti milovanej osoby? Prechádzate si rozvodom? Každý by bol smutný. Sú to vážne veci. Musíte si uvedomiť, že je prirodzené mať negatívne myšlienky.
  • Identifikujte a objasnite myšlienku. Vyberte si tú najznepokojujúcejšiu myšlienku. Prečo je zlé sa takto cítiť? Pochopte dôsledky spôsobu, akým uvažujete. Zaobchádzajte s myšlienkou ako s predmetom.
  • Vyhodnoťte emócie. Posaďte sa a premýšľajte. Aké sú dôkazy pre a proti tomuto spôsobu myslenia? Tým, že sa snažíte byť jasný a racionálny, často prichádzate k novému pohľadu. Odložte túto myšlienku, hoci len na chvíľu. Vylúčenie emócií z rovnice vám môže pomôcť získať inú perspektívu.
  • Poďte na to z iného uhla. Existuje iný spôsob, ako sa na to pozrieť? Príklad: Ako by to pre mňa mohlo byť prospešné? Možno uznáte, že nepriazeň osudu buduje charakter, odolnosť pochádza zo straty, a že dobro môže vzísť z bolesti. „Myšlienka je taká, že čímkoľvek prechádzate, v najveľkolepejšej schéme vecí, nie je až taká veľká vec. Smrť je súčasťou života. Ľudia pokračujú, a dokonca prosperujú, po rozpadnutých vzťahoch po celú dobu. Majte všetko, čo spôsobuje vaše negatívne myšlienky, v perspektíve, nebuďte reaktívni a vezmite si dlhodobejší pohľad,“ povedal Reinecke.
  • Zamestnajte svoju myseľ. Rozptyľovanie, ako je cvičenie, čítanie, skladanie puzzle, stretnutia s priateľmi – jednoducho snaha vyčistiť si myseľ od problémov, ktoré ju ovplyvňujú – je určite jedným zo spôsobov. Zapisovanie vecí, forma objasňovania svojich myšlienok, je iná. Niekedy je odpoveď priamo pred vami.
  • Obklopte sa správnymi ľuďmi. Zostaňte v kontakte s rodinou a priateľmi, neodstrkuje ich od seba. Blízki ľudia sa vás budú snažiť pochopiť, radi si vypočujú váš názor, poprípade vám ponúknu rameno na vyplakanie sa či súcitné povzbudenie. Samozrejme, odborná pomoc je vždy možnosťou. Kľúčom k potlačeniu škodlivých negatívnych myšlienok môže byť viac to, ako myslíme, než to, čo si myslíme.


Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame