Pozrite sa na tú dávku roztomilosti: V bratislavskej ZOO sa po ôsmich rokoch narodilo mláďa hrošíka libérijského!

hrošík

Hrošík libérijský je ohrozeným druhom (Zdroj: Freepik/preechasiri)

V bratislavskej zoologickej záhrade sa po dlhých ôsmich rokoch narodilo mláďa hrošíka libérijského, ktorý je zároveň ohrozeným druhom. Mláďa prišlo na svet tento pondelok pred polnocou. Stalo sa tak po niekoľkých neúspešných páreniach a ide o celkom prvé mláďa chovného páru – 16-ročnej samice Dinby a 15-ročného samca Paula. Pohlavie mláďaťa bude známe v najbližších dňoch.

Malý hrošík má bohatý rodokmeň

„Mláďa aj matka sú v poriadku a sú intenzívne sledované chovateľom. Až v najbližších dňoch sa dozvieme, či ide o samičku alebo samčeka. Rozmnožiť hrošíky libérijské sme sa snažili viac ako tri roky,“ priblížila zoologička Martina Hudec Nemčeková, ktorá v zoo intenzívne dohliada na na chov hrošíkov libérijských. S chovom tohto vzácneho druhu hrocha sa v ZOO v Bratislave začalo v roku 1984. Odvtedy sa tam narodilo celkovo osem mláďat.

Doteraz posledným narodeným mláďaťom bola samička Zaria, ktorú teraz chovajú na Floride v špeciálnom centre. Matka malého hrošíka, Dinba, sa narodila 22. apríla 2006 taktiež v bratislavskej zoo. Jej matka Dina založila chov hrošíkov v Bratislave a jej predkovia pochádzali priamo z africkej divočiny. Samec Paul sa narodil 17. mája 2007. Ako mladý jedinec bol privezený zo ZOO v Berlíne. S predošlou samicou mali dve mláďatá, s terajšou je toto ich prvé.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ZOO Bratislava (@zoobratislava)

Vo voľnej prírode sú ohrozené

Ich prirodzeným prostredím sú tropické dažďové lesy západnej Afriky. S príbuzným druhom hrocha obojživelného majú však viaceré odlišnosti. Na rozdiel od neho totiž nežije skupinovým spôsobom života a samica sa so samcom stretáva len v období párenia. Hrošíky boli ako druh objavené len pred niečo viac ako 100 rokmi.

V súčasnosti sú veľmi ohrozené najmä klčovaním a rúbaním dažďového lesa, čím následne strácajú prirodzené prostredie a hynú. Podľa údajov uvedených v Červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) je aktuálny počet jedincov hrošíka libérijského, ktoré žijú voľne v prírode, neznámy.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame